pondělí 22. února 2016

Recenze ✩ Fin jeden zatracená ✩ Hannu Ylitalo

Autor: Hannu Ylitalo
Originální název: Saatanan Suomalainen
Přeložil: Jan Petr Velkoborský
Obálka: Jiří Mocek
Nakladatelství: Svoboda
Rok a místo vydání: 1978, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 134
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 25-105-78

O knize:
Raimo Kujala, hlavní hrdina, se po vojně snaží sehnat práci. Protože bydlí v Joensuu, nemůže nic najít. A není sám. Spousta Finů se rozhodne odejít za prací do Švédska. Po návštěvě Masi a Villeho se rozhodne jednat stejně. Po vyřízení potřebných formulářů, konečně odjíždí až do Göteborgu. Pracovat začne ve firmě Volvo, kde mu dají i byt a seznámí se se spoustou dalších Finů, kteří tam jsou ze stejného důvodu.

Můj názor:
Sám autor musel do Švédska za prací odjet. Je to takový volný popis. Možná jsem od knihy čekala trochu víc. On totiž samotný obsah, který jsem si přečetla na Databázi knih, mě zaujal. Ale bohužel…

Kniha mě chvílemi bavila a chvílemi nudila. Občas jsem se opravdu nutila přečíst aspoň něco. A jsem rozhodnutá, že se k ní nevrátím. Nechci ale nikoho odrazovat. Co se nemusí líbit mě, může se líbit někomu jinému a naopak. Každý by si měl udělat svůj úsudek. Co mě opravdu nudilo, bylo popisování práce ve Volvu. Vyřizování papírů a dokladů a vysvětlování, co má jak dělat.

Řeší se tu hlavně nezaměstnanost ve Finsku. Současný stav, komunisti a buržoasti. A v neposlední řadě chování Švédů k Finům. To je tu hodně obsáhlé a možná jediné (pro mne) aspoň trochu zajímavé.

Hannu Ylitalo napsal i volné pokračování, Švédská země (Ruotsalaisten maa, 1972) a Doma nejlépe (Raukat menköhöt merten taa, 1974). Jestli vyšli i u nás, netuším.

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)