čtvrtek 31. března 2016

Recenze ✩ Kometa ✩ Tove Jansson

Autor: Tove Jansson
Originální název: Kometen kommer
Přeložil: Libor Štukavec
Ilustrace: Tove Jansson
Graficky upravil: Michal Slejška
Nakladatelství: Albatros
Rok a místo vydání: 2010, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 208
Zdroj: moje knihovna
3. vydání
ISBN 978-80-00-02481-3

O knize:
Muminí údolí se začne měnit a ondatra všem řekne, že se na ně řítí kometa. Muminek na nic nečeká a vydává se spolu s Čenichem do nedaleké observatoře, aby vyzvěděli víc. Opravdu se na ně řítí kometa a všechno, co je jim známo, zanikne?

Jejich cesta je plna dobrodružství. Seznámí se se Šňupálkem, který se okamžitě stává muminkovým nejlepším kamarádem. Je světaznalí a tak jim jeho pomoc přijde vhod. Seznámí se také se slečnou Ferkou, do které se muminek okamžitě zakouká, a s jejím bratrem Ferkem. Ale co s kometou?

Ferko je chytrý, a tak zorganizuje a zajistí, aby nikdo z muminího údolí nedošel k úhoně. Jejich zpáteční cesta je ovšem dlouhá a nebezpečná…

Můj názor:
Knížka je malinká, obsahuje docela krátké kapitolky. Jsou psány velkým písmem a najdeme v ní spoustu obrázků, takže se to skvěle prolíná a čte velice dobře. Pro děti jako stvořené. A obrázky, tedy vlastně kresby, jsou od autorky, Tove Jansson. Takže Vás okouzlí stejně dobře, jako příběh samotný.
„Našel jsem jeskyni! Svou vlastní jeskyni!“
„Opravdu?“ zeptal se muminek. „S dírou na vlezení dovnitř? Se skalnatými stěnami a písečným dnem?“
„Přesně takovou! Se vším, co k ní patří!“
Je to poutavé, napínavé, zábavné. Muminky miluji nadevše a tento Vás příběh rozesměje, zahřeje u srdce a skvěle se odreagujete. Ale abych se přiznala, jako dítě jsem je neměla moc ráda. Bylo to pro mne něco jiného, nezajímavého. Zvláštní, že jsem si k nim našla cestu až po svém 20. roku svého života.

Postavičky? Muminkova maminka je starostlivá máma, která myslí na vše. Stejně tak tatínek, je moudrý a tajemný. Naproti tomu Čenich je rozmazlený, ufňukaný, rozmrzelý. Neudělal na mě moc dobrý dojem. Šňupálek je ovšem kamarád, jak se patří. Je veselý, odvážný, chytrý a zná spoustu příběhů. Ferko je také chytrý, ale je tím až otravný. Vše musí mít nějaký řád a vše musí být po něm. A musí vyjít vše do posledního písmenka. A slečna Ferka? Ta je zase rozmarná a citlivá. Ráda se na sebe kouká do zrcátka. Je ale i usměvavá a jemná.

Mumini jsou prostě nejlepší!! :)

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)