úterý 26. dubna 2016

Recenze ⭑ Rozesmátá mrtvola ⭑ Laurell K. Hamilton

Autor: Laurell K. Hamilton
Originální název: The Laughing Cospse
Přeložila: Lucie Lukačovičová
Autorský medailon: Martin Šust
Fotografie na obálce: Alžběta Trojanová
Grafická úprava obálky: Dagmar Krásná
Nakladatelství: Triton, edice Trifid (svazek 183)
Rok a místo vydání: 2006, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 272
Doporučená prodejní cena: 179,-Kč
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 80-7254-840-9

2. díl ze série Anita Blake – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlého dílu!!

O knize:
Ve městě St. Louis někdo hrůzně vraždí. Policie si neví rady, tak je povolána Anita Blake. Tady ta malá černovláska je na nadpřirozeno odborník. A když zjistí, že se ztratil malý chlapec, o nové noční můry má postaráno. Pokusí se udělat vše, co bude v jejích silách, jen aby malého chlapce našla. I když je malá šance, že bude ještě živ.

Naproti tomu je požádána, aby oživila několik set let starou zombii. Harold Gaynor jí nabídl milion dolarů, když oživí jeho předka. Jenže je jasné, že u takhle staré zombii nepomůže jen kuře. Gaynor to nechápe, nezná totiž slovo ne. A aby toho nebylo málo, nepohodla se seňorou Domingou Salvadorovou. Už dřív ji seňora zvala k sobě domů. Vždyť spolu by byly mocné. Opravdu hodně mocné. Jenže Anita má své zásady a Dominga ji děsí. A poštvat si tak mocnou kněžku vúdú proti sobě se nevyplácí, to zjišťuje i Anita. A Jean-Claude? I ten ji nenechá na pokoji. Ale nakonec se s ním musí chtě nechtě sejít…

Anita to zkrátka nemá jednoduché. Tlačí ji čas, vždyť vraždící monstrum může udeřit kdykoliv, kdekoliv, na kohokoliv. A co teprve, až ji jednoho dne jedna z jejích obávaných nočních můr dostihne? Co si počne pak? Anita zjišťuje hrůznou pravdu jak o Gaynorovi, Dominze, tak i o sobě. Jenže… Tato hrůzná věc by ji přece měla děsit, nebo ne? A co je ještě horší, dozví se kousek minulosti o svém dobrém příteli. Příteli, kterého má nade vše ráda. Jak se s takovou pravdou vyrovná?

Můj názor:
Pamatuji si to, jako kdyby se to stalo teprve včera. Kdysi, když byly vydány jen první 3 díly (a to už je zatraceně dlouho!), jsem v knihkupectví objevila tuto knížku. Vykukovala na mě z regálu, jen rub knihy. Celý býlí, nahoře maličký obrázek mrtvé ženy, právě po pitvě a pod tím krvavým písmem Rozesmátá mrtvola. Ten den se mi stal osudným. Od té doby si Anitu kupuji poctivě, mám všechny její díly. A právě Rozesmátá mrtvola byl vůbec první díl, který jsem o Anitě četla. Láska na celý život!

Tento díl je krvavý, akční, zábavný. Pln mrtvol, sarkasmu, násilí. Je zkrátka takový, jaký by měl být. A rozhodně není pro slabé povahy. Jsou tu detailně popsány vraždy (mrtvoly, které zbyly), které byly v St. Louis spáchány. Někomu by z toho mohlo být zle. Takže pozor!

Anita se přestává se vším a se všemi srát. I když má strach, musí jednat. Buď oni, nebo ona. Kdo vyhraje? Už tohle posunuje tento díl dopředu. A když je šáhnuto na její sbírku tučňáků? Šálek přetekl. Dojde jí spousta věcí, které by jí jinak nedošly.

Jean-Claude tu nemá takovou roli, ale to vůbec nevadí (v pozdějších dílech je až moc :D). Autorka tu nechává otevřená taková "pomyslná vrátka". Pomaličku, polehoučku. Ještě stále je aktuální Catherinina svatba. Anitina zkouška šatů, které si má vzít na sebe jako družička, je vtipná. A třeba takový Irving je vlezlý a neodbytný až až. Jen běž za pánem města, jen běž…

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)