pátek 10. června 2016

Recenze ⭑ Dvě čudské povídky ⭑ Juhani Aho

Autor: Juhani Aho
Přeložil: O. S. Vetti
Nakladatelství: J. Otto
Místo vydání: Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 78
Zdroj: knihovna
1. vydání

O knize:
V knize se nachází dvě čudské povídky. Člověk, který nemá pokoje a Jak jsem se stal "probuzencem".

V té první povídce se povídá příběh jednoho neoblíbeného muže, kterému každý škodí. A když si už konečně myslí, že je všemu konec a žije si svůj šťastný život na samotě, opět se najde někdo, kdo mu začne ubližovat.

V druhé povídce kněz vzpomíná na padesát let starou příhodu, kde se měl zachovat jinak, než se zachoval a čeho se dopustil a kdy mu "svitlo", neboli, kdy se "probudil".

Můj názor:
Knížečka je tak malinkatá, že ji máte přečtenou za chviličku. Byla vydána někdy kolem roku 1900, spíše 1903 nebo 1905, bych to tipovala. Takže je každému určitě jasné, v jakém slohu je psána. Mně osobně to vůbec nevadilo. Však proč si nepočíst ve více jak 100 let staré knížce.

Člověk, který nemá pokoje je velmi smutný příběh. Po přečtení jsem tak nějak musela přemýšlet, co musí člověk udělat, aby mu opět začal někdo věřit. Co vše musí podstoupit, když ho druzí trýzní. To je holt dnešní společnost. A tím šílenější je, když si člověk uvědomí, že tato povídka byla napsaná koncem 19. st. Už tenkrát lidé smýšleli jako dnes. Proč se to nezměnilo?  Proč jsme tak úzkoprsí, povrchní, škodolibí? Zvláštní, jak povídka o 49 stránek dokáže člověka donutit přemýšlet nad tehdejší i dnešní společností…

Jak jsem se stal probuzencem nebyla až tak zajímavá povídka, jako ta první. To ovšem neubírá na její kráse. Kněz, který se raději bavil po své úspěšné mši se svými "ovečkami", než aby šel k takzvaným "probuzencům", vyslechnout muže na pokraji smrti. V tuto chvíli pochopil, že oni "probuzenci" nejsou zatracenci a začal smýšlet jinak.

Je mi jasné, že autora nikdo nezná a o knížce také nikdo neslyšel. Ale je opravdu kouzelná a vážně by mě potěšilo, kdybych někomu vnukla touhu se po ní podívat. Myslím, že má mnoho co dát, duševně i rozumově. Je otevřená a krásná, svou jednoduchostí a prostotou.

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)