neděle 10. července 2016

Recenze ✩ Čarovná zima ✩ Tove Jansson

Autor: Tove Jansson
Originální název: Trollvinter
Přeložil: Libor Štukavec
Ilustrace: Tove Jansson
Grafická úprava: Michal Slejška
Nakladatelství: Albatros
Rok a místo vydání: 2012, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 176
Zdroj:
moje knihovna
5. vydání
ISBN 978-80-00-02958-0

O knize:
Muminek se jako jediný poprvé vzbudí uprostřed zimy. Je z toho celý nesvůj a snaží se vzbudit maminku, leč marně. Avšak záhy poznává krásy zimy a sněhu, poznává nové přátele, ale shledá se i s malou Miou a tak mu to nečekaně rychle uteče. Učí se lyžovat, schovává jahodovou zavařeninu, poznává svého prapraprapředka, schovává se před Moranou nebo Ledovou královnou… Poznává krásy zimy, ale i mrazy. Zkrátka, jedno velké dobrodružství.

Můj názor:
Čtvrtá knížečka, kterou jsem o mumincích četla a mohu říct, že mě bavila asi nejvíce. Možná to je tím, že je vše zahaleno sněhem a pro muminka je vše nové. Cítí povinnost se o všechny postarat, o všechny tvorečky, které nezná, aby nezmrzli a měli plná bříška. Vždyť co by řekla maminka, kdyby je nechal na pospas Moraně?
„Tady rostla jablka,“ poznamenal muminek přátelsky.
„Teď tu ale roste sníh,“ pravila Tiki chladně a šla dál.
Co mohu bez přemýšlení vyzdvihnout? To jsou samozřejmě kresby. Čarovná zima je protkána malinkými i většími kresbami, od Tove samotné, které ději dodávají ten správný švih :) Je to má asi nejmilejší knížečka. Hodně velkou roli hraje sníh a chybí mi tam Šňupálek a vůbec všichni. Ale o to je to hezčí, když se muminek musí probojovávat zimou sám. Vlastně co povídám, není sám. Má Tiki, Miu, bambula a další tvorečky, které můžete poznat jen za zimy, když všichni ostatní spí.

Pokud hledáte knihu pro své ratolesti, neváhejte sáhnout právě po téhle. Je opravdu pěkná, dobře čtivá a docela mě i pobavila. Je prostě kouzelná a rozhodně doporučuji! :)

Bodování:

2 komentáře:

  1. Vůbec jsem netušila, že o mumíncích existují knížky! Ráda se po nich poohlédnu :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. No jéje, těch je. Jsou dokonce dvě různá vydání (nebo tři?). Určitě doporučuji, pokud je máš opravdu ráda. Krásně se u nich odreaguje a jsou prostě takové veselé a roztomilé. Prostě muminkovské :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)