neděle 31. července 2016

Recenze ⭑ O muži, který si koupil svědění ⭑ Just Knud Qvigstad

Autor: Just Knud Qvigstad
Originální název: Samiske beretninger
Přeložili: Viola a Zdeněk Lyčkovi
Ilustroval, graficky upravil: Luboš Drtina
Nakladatelství: Argo
Rok a místo vydání: 2006, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 262
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 80-7203-773-0

O knize:
Kniha O muži, který si koupil svědění, je souhrn mnoha sámkých (laponských) pohádek a pověstí. Tyto pověsti byly často zobrazovány na noidských bubíncích a právě z nich J. K. Qvikstad sestavil kompletní souhrn všech příběhů, která už po celé generace kolují mezi sámy a neustále se vyprávěly.

Můj názor:
Tyto pohádky a pověsti byly svým způsobem zajímavé, hezké a zvláštní. Byly něco zcela jiného, než na co jsme zvyklý třeba od Grimmů. Některé se mi líbily více, některé méně. A musím podotknout, že některé byly také nudné a vůbec mě nezaujaly. To byly třeba ty o smrti a nekřesťánkách. Ty zajímavé byly zase ty o Čudech, podzemnících, noidech, zvířatech, trollech a stallech.

Kniha je rozdělena na několik částí: Příběhy z cizího světa, Příběhy z tohoto světa a Příběhy o mrtvých. Celkově obsahuje 164 pohádek a pověstí a najdeme tu také vysvětlivky a poznámky překladatele. Takže se můžeme dovědět, co znamená brumle, dřevorost, joik, loket, kven apod., aniž by nás to rušilo při čtení.

Najdeme tu i nějaké noidské kresby, které se kreslily na bubínky. Jsou prosté, jednoduché a některé opravdu pěkné. Na konci je nám také vysvětleno, proč jsou ony bubínky pro sámy tak důležité a co který představuje. Tato část byla velmi zajímavá. Ještě zajímavější ale byla historie sámů a jejich nynější postoj k politice, EU a jejich zvyky.

Tahle knížka byla opravdu zajímavá, zvláštní a svým způsobem pěkná. Nedokážu ale docenit to, co pro sámy tyto pověsti a pohádky znamenají. Pro ně mají opravdu význam, však v to také věří (nebo aspoň věřili). V seznamu literatury jsou i jiní autoři, kteří napsali pár slov o sámech, jejich zemi, zvyklostech a já si už vypsala výcuc, protože mě to opravdu zajímá a láká. Takže pokud jste stejný bláznivý nadšenec do laponské krajiny, jejich lidu a vůbec severu jako já, neváhejte a knihu si sežeňte. Myslím, že nebudete litovat :)

Bodování: 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)