sobota 23. července 2016

Recenze ⭑ Parfém: Příběh vraha ⭑ Patrick Süskind

Autor: Patrick Süskind
Originální název: Das Parfum
Přeložili: Jitka a Rudolf Tomanovi
Obálku navrhl: Robin Brichta
Fotografie na obálce: použita z filmu
Nakladatelství: Academia
Rok a místo vydání: 2006, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 210
Zdroj: knihovna
2. vydání v tomto překladu, v nakladatelství Academia 1. vydání
ISBN 80-200-1458-6

O knize:
Jean-Baptiste Grenouille se narodil na tržišti mladé ženě, která se ho chtěla zbavit, tak jako svých předešlých dětí. Porodila ho pod stolem mezi chcíplé ryby doufajíc, že brzy bude mrtev a nikdo nic nezjistí. Avšak Jean-Baptiste měl jiné plány. Rozeřval se na celé tržiště a tak byl zachráněn a předáván od jedné kojné k druhé, až nakonec zakončil svou pouť u jedné postarší paní, která vedla sirotčinec. Malý Grenouille byl zvláštní povahy a měl vynikající čich. S tím se ale nikomu nechlubil. Neměl vůbec nikoho, s kým by si mohl hrát nebo povídat. Všichni se ho báli, měli z něj divný pocit a dokonce se ho pokusili zabít.

Grenouille se naučil vyrábět parfémy a když potkal mladou dívku, která se právě stávala ženou, rozhodl se vytvořit jedinečný parfém. Rozhodl se pro činy, které děsily všechny lidi v Grasse, kde momentálně pobýval a prostě všechny ty dívky musel mít.

Můj názor:
Nebýt filmu, nevěděla bych o knize. A protože mi film přišel zajímavý, nikoli však výborný, chtěla jsem si to přečíst. A udělala jsem dobře. To, co nebylo ve filmu znázorněno a vysvětleno, v knize bylo výtečně popsáno a vysvětleno. Život Jeana-Baptista byl zajímavý a skončil tak, jak jsem naprosto nečekala. Konečně jsem s koncem spokojená, konečně není zmatený a šílený…

Autor dokonale popsal čichové vjemy, až jsem měla pocit, že jsem tam snad taky a cítím vše, co náš hlavní hrdina. On samotný je tvor, o kterém přemýšlíte, jestli mu fandíte nebo jaký postoj k němu máte zaujmout. Ano, přesně tak je popsán. Jako nicotná zbytečnost, která má výjimečný dar. Na jednu stranu mu fandíte a přejete mu vše dobré a nějaké ty přátele, ale na tu druhou si říkáte "vždyť je to vrah a je divný". A přesně takový pocit, si myslím, že pan Süskind v nás chtěl vyvolat.

Kniha se četla docela dobře. Je sice pravda, že měla občas zdlouhavé odstavce, ale jinak mě zaujala a vyvolala ve mě pocit zvědavosti a já prostě musela číst dál. Vlastně ani nevím, jestli chci knihu doporučit. Ale jo, určitě si ji přečtěte. Je velmi zajímavá a jedinečná. Ale myslím, že nebude pro každého. Je tak trochu morbidního ražení (hlavně ty vraždy jsou "skvostné"), takže si myslím, že na ni prostě nebude mít každý žaludek. Ale jinak je opravdu pěkná, sice s menšími výhradami, ale jinak byla dobrá, čtivá a fakt nápaditá. Možná se k ní někdy vrátím :)

Bodování: 

4 komentáře:

 1. Mně se Parfém líbil fakt hodně :) Občas je možná trochu pomalejší, ale celkově jsem byla víc než spokojená - je fanj, že i tebe kniha zaujala :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, to máš pravdu. Občas je trochu pomalejší, ale to nevadí. I tak jsem ráda, že jsem si Parfém přečetla :)

   Smazat
 2. Skvělá recenze! Parfém jsem přečetla a abych se přiznala, film jsem neviděla a možná o to větší bylo moje překvapení, jak kniha skončila :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To určitě. Taky jsem koncem knihy byla překvapená. Hlavně taky proto, že ve filmu to bylo jinak. Každopádně se mi líbil :) A na film se určitě podívej :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)