neděle 31. července 2016

Recenze ⭑ Zátiší ⭑ Louise Penny

Autor: Louise Penny
Originální název: Still Life
Přeložila: Lenka Uhlířová
Obálka: Soňa Šedivá
Nakladatelství: Knižní klub
Rok a místo vydání: 2014, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 328
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-242-4423-5

1. díl ze série Případy vrchního inspektora Gamache

O knize:
Vrchní inspektor Armand Gamache z quebecké Sureté byl pověřen vyšetřit vraždu starší ženy v lese nedaleké vesničky Three Pines, která ani není na mapě. Jane Nealová byla uznávaná, milá, laskavá a vážená paní, a tak je pro místní vesničany nepochopitelné, kdo by ji mohl zabít. Je pravdou, že je zrovna období lovu, ale na nehodu to nevypadá. To Armand moc dobře ví a tak se svým týmem udělá vše pro to, aby jejího vraha dopadl a ve vesničce se vše vrátilo do starých vyjetých kolejí.

Můj názor:
První kniha od této autorky a musím říct, že mě moc nenadchla. Četla jsem spoustu severských detektivek a Jana Segherse, takže jsem zvyklá na jiný styl a na tento jsem si musela chvíli zvykat. Hlavně na postavy, které se mi zprvu pletli a já se dost často ztrácela v ději. Jednou jsem byla u Armanda, podruhé u někoho z obyvatel a než jsem se stačila zorientovat, byla jsem zase pryč.

Přesto všechno jsem se začetla a nedokázala přijít na vraha, natož na motiv. Z tohoto hlediska to bylo výborně promyšlené. Měla jsem spoustu adeptů a nápadů, ale všechny pohořely. Konec mě překvapil a ještě pořád si říkám, jestli jsem četla dobře. Ale ono to tak vážně bylo!

Penny je hodně přirovnávána k Agatě Christie a jejímu Poirotovi. Což nemůžu posoudit, protože jsem četla jen jednu knihu (myslím, že se slečnou Marplovou) a je to hodně dávno. Podle seriálu bych ale tipla, že na tom něco bude. Já vím, já vím, seriál je něco jiného než kniha. Ale můj názor nezměníte. Zátiší mi ale nepřijde tak strohé, spíš více živé, zářivé a veselé.

Žádný z vyšetřovatelů na mě neuděl dojem, žádný mi nepřirostl k srdci. Právě naopak, Yvette Nicholová je postava, která mi přímo pila krev. Sebestředné, namyšlené, egoistické a neomylné tele, které musí všem dokazovat, že jen ona má pravdu a všichni ostatní jsou vedle jak ta jedle. Ta mi byla hodně protivná. Na druhou stranu mi bylo sympatických hodně obyvatel Three Pines. Třeba Olivera a Gabiho jsem si hodně oblíbila. Taky Ruth. Chlapci jsou veselí, upřímní a srdnatí. Ruth je zase sebestředná potvora, kterou si musíte oblíbit chtě nechtě. Její chování je na její věk šokující a její básně ještě více. Je vidět, že si prošla opravdu něčím špatným.

Pokud se chcete odpoutat od severských detektivek, kde jsou vraždy až moc živé a mrtvoly na vás mnohdy skáčou ze všech stran, sáhněte po této knize. Možná vás nadchne. Za sebe dávám jen 3 hvězdičky, ale myslím, že mě příběhy s inspektorem Gamachem ještě mile překvapí.

Bodování:

2 komentáře:

 1. Na tuhle sérii (nebo alespoň na tuto knihu) se určitě do budoucna chystám, jak už jsem ti někde psala. Agathu znám zatím taky jen ze seriálových zpracování, ale já mám tento klasický styl detektivek moc ráda a přesně jak píšeš, od těch seveřanů je čas od času potřeba se odpoutat, jinak bychom za chvíli všichni skončili na psychiatrii :D Krom Christie je Pennyová taky přirovnávána k Rowlingové a její sérii s Cormoranem Strikem, četla jsem sice jen Volání kukačky, ale vcelku se mi líbilo, tak snad mě zaujme i tato kniha.
  Měj se krásně, Ivet :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak sérii s Cormoranem Strikem jsem zatím ještě nečetla, ale někdy se k němu určitě dostanu. No vidíš, to jsem nevěděla, že je Pennyová přirovnávána k Rowlingové. Ale vím, že obě mají velké ohlasy. Nemůžu sice soudit, ale pokud se ti líbilo Volání kukačky a je to podobné, tak Zátiší se ti bude taky líbit :) Jsem zvědavá na tvůj názor :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)