sobota 6. srpna 2016

Recenze ⭑ Fakta o Finsku ⭑ Erlend Loe

Autor: Erlend Loe
Originální název: Fakta om Finland
Přeložila: Kateřina Kryštůfková
Obálka a grafická úprava: Saša Švolíková
Nakladatelství: Vakát
Rok a místo vydání: 2009, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 180
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-87317-01-3

O knize:
Hlavní hrdina má za úkol napsat brožuru o Finsku pro Nory, aby tam začali jezdit na dovolenou. Jenže autor nemá ponětí, co má psát. Finsko zkrátka nezná. Jak má napsat brožuru o něčem, kde v životě nebyl, nikdy nemluvil s Finem, ba co víc, podle něj by všichni měli sedět doma na zadku a nikam nejezdit? Ale jak napsat to, co se očekává, aniž by se jeho názory objevily v brožuře?

Navíc se musí potýkat se životem. Díky odtáhnutému autu se seznámí s jistou Sestrou a najednou musí začít řešit její život a jejího bratra, který je tak trochu problémový. A sám řeší tekoucí vodu. Nemá ji rád, ale stále o ní přemítá.

Stihne napsat brožuru včas?

Můj názor:
Je tu moc myšlenek najednou, jednou jste v bytě hlavního hrdiny, podruhé v lese. Takže se lehko ztrácíte. Pořád odbíhá od tématu nebo řeší několik věcí najednou a pak nevíte, o co mu vlastně jde. Ale jedno téma je jasné. Tekoucí voda. Ne, vlastně dvě. Tekoucí voda a Finsko. Dvě nesourodé věci, ale přesto se je snaží spojit. Hlavní hrdina to nemá v hlavě v pořádku a Vy se v jeho myšlenkách lehko ztratíte.

Kniha mě vůbec nenadchla. Otevřela jsem ji s obavami, protože jsem četla hodně záporných reakcí. Je to nudné, otravné a zdlouhavé. Tuto knížku rozhodně nikomu nedoporučuji. Byla jsem velmi zklamána. A třebaže jsou v některých, pro mě málo čitelných knihách, nějaké světlé chvilky, kdy se na okamžik nadchnete, zde to není. Zde není vůbec nic. Nic než nuda.
 
Bodování: 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)