pátek 28. října 2016

Recenze ✩ Bílý slon a jiné pohádky ✩ Mika Waltari

Autor: Mika Waltari
Přeložil: Jan Petr Velkoborský
Ilustroval a graficky upravil: Miloslav Disman
Nakladatelství: Knižní klub
Rok a místo vydání: 2004, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 112
Zdroj: moje knihovna
ISBN 80-242-1285-4

O knize:

Kniha obsahující osmnáct pohádek o princeznách, děvčatech a klucích, zvířátkách, nadpřirozených bytostech nebo mluvících a uvědomujících si sebe sama autíčkách či jiných věcech, je plna moudrosti, nevšedních zážitků a naděje v lepší svět.

Můj názor: 
Všech osmnáct pohádkových příběhů je kraťoučkých, vždyť samotná knížka obsahuje jen 112 stránek. Pohádky jsou navíc doplněny ilustracemi, kterých se ujal Miloslav Disman. Dodal jim krásy, uvěřitelnosti a vůbec celkově knihu skvěle podtrhují.
Bylo jsem kdysi nádhernou oázou
s mnoha prameny a palmami
a kolem mne žil národ
nejšťastnější na zemi.
Bylo jsem kdysi nádhernou oázou,
teď je však ze mě černá pustina.
Opět mě pozvednout z písku
může jen chrabrý hrdina.
 
Waltari napsal jiné pohádky, než na jaké jsme zvyklý. Není tu žádné dobro a zlo, čarodějnice, peklo, rozmazlené princátko anebo druhá Šípková Růženka. Tyto pohádky jsou něco zcela jiného. Jsou kratičké, hezké, zajímavé, nevšední, opravdové. Autor miloval exotické světy a to se promítlo i zde. Příběh v daleké Indii, o slonovi nebo se nechal inspirovat Tisíce a jedné noci. Někde jsem četla, že některé pohádky napsal pro svou dceru Satu. Tím víc jsou pro mě hezčí, protože který tatínek napíše svému dítěti pohádku?

Mě se však nejvíce líbily tyto pohádky: Džingistánský princ, Pohádka o sportovním automobilu a nákladním autu, Pohádka o stroji, který dělal myši, Pohádka o začarované zahradě, Pohádka o nemocné princezně, Pohádka o velkém krokodýlovi a Malý šedivý ježek.

Jak nejvíce Vám přiblížit Waltariho pohádky? Představím tři a snad Vás nalákají k přečtení této úžasné a kouzelné a nevšední (pokolikáté už to píšu?) knížky.

Pohádka o sportovním automobilu a nákladním autu vypráví o autech, jak už samotný název napovídá. Tyto dvě auta se sejdou v autodílně, seznámí se a začnou vyprávět svůj život. A na konci vyprávění zjistí, že se vlastně znají. Jenže, za jakých okolností se potkali?
„Práce – to mi nic neříká,“ pravilo sportovní auto. „Víš, já jsem mezi auty, abych tak řeklo, šlechtic, nebo, jak říkají lidé, aristokrat. Bylo jsem stvořeno, abych se tou nejvyšší možnou rychlostí řítilo po závodní dráze a lámalo rekordy.
Bylo jsem však až příliš pyšné na svoji cenu a krásu, to přiznávám. Dělalo mi dobře, když jsem taková auta, jako jsi ty, přinutilo zajet k okraji. A jak jsem je předjíždělo, ještě jsem je postříkalo blátem. Ale tady, nemocné a rozbité, jsem začalo přemýšlet o sobě a o svém životě. A ty jsi na mě tak hodné, tak laskavé. Mám tě rádo a určitě na tebe nikdy nezapomenu. Budeme vždy přátelé.“
Muž se zlým okem je pohádka o muži, kterému se všichni vyhýbají, neboť je potká samé neštěstí. A právě náš vypravěč tu smůlu měl, že ho potkal hned z rána a tak nás provází celým dnem a jeho smůlou…

Pohádka o tygří kleci. Zde se zase dozvíme, jak jeden vřelý a hodný a dobrotivý pán dělal samé dobré skutky. A tak když spatřil tygra v kleci, chtěl ho osvobodit. Věznit ho přece není správné, takové zvíře patří do přírody. Jenže nikde nenašel pochopení. A tak se jal úkolu, který se mu vymstil…

Bílý slon a jiné pohádky je druhým svazkem těchto Waltariho pohádek. První svazek se jmenuje Čínská kočka a jiné pohádky. Strašně ráda bych si ji také přečetla, ale ještě radši ji vlastnila. Zatím můžu jen doufat a snít, že se jednoho krásného dne dočkám a donesu si domů i tu Čínskou kočku. Doufám, že se Vám tyto pohádky budou líbit tak jako mě :)

Bodování: 

6 komentářů:

 1. Tak tohle mě tedy opravdu zaujalo! Pohádky mám moc ráda, navíc když píšeš, že jsou netradiční! Musím se po tom poohlédnout :)
  Měj se krásně, Ivet

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že tě kniha zaujala. Tyhle pohádky jsou fakt něco. Pevně věřím, že se budou líbit :)

   Smazat
 2. Jee, ta obalka je krasna:-) Od tohoto autora jsem cetla"Egyptan Sinuhet"a tu knihu jsem si fakt uzivala:-)Preji krasny den:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Že? Taky jsem se nad ní rozplívala, když jsem ji kupovala. Egypťana jsem ještě nečetla, což je ostuda. Prohlašuji, že je to jeden z mých nej autorů a takovou zásadní knihu jsem ještě nečetla :D

   Smazat
  2. Ostuda to rozhodne neni :-)Ja si myslim, ze na nektere knihy si clovek musi vybrat ten spravny moment :-)

   Smazat
  3. Jo, to si taky myslím. A většinou se mi dostávají do rukou zcela jiné knihy. Spíš se děsím, jak těžká bude a pak množství stran...

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)