sobota 22. října 2016

Recenze ✩ Desátý kruh ✩ Jodi Picoult

Autor: Jodi Picoult
Originální název: The Tenth Circle
Přeložila: Alexandra Fraisová
Obálka: Jana Šťastná
Nakladatelství: Ikar
Rok a místo vydání: 2007, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 360
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-249-0902-8

O knize: 
Rodina Stonových si žije svým každodenním životem. Laura je učitelkou na vysoké škole a miluje Dantovo peklo. Daniel kreslí komiksy a konečně zaznamenal úspěch. Jejich čtrnáctiletá dcera chodí na místní školu, prožívá první lásku a byla znásilněná. Toto znásilnění neotřese jen její rodinou, ale celým městečkem. Vždyť Jason je tak hodný a slušný hoch, navíc startující hokejovou kariéru. Doopravdy Trixie znásilnil nebo si to celé jen vymyslela?

Můj názor: 
Na tuhle všemi oblíbenou autorku poslední dobou hodně narážím. Je častokrát zrecenzovaná a i mě nedávno zaujala Vypravěčka a nově vydaná kniha Láska mezi písmenky. Nakonec jsem si jako první ochutnávku vybrala Desátý kruh. Na DK má nejslabší hodnocení, a přesto dost velké a já si upřímně myslím, že na začátek to byla dobrá volba. Ty lepší knihy si nechám na potom :)
Řekla sis o to sama. 
Rozjezd byl slabší, ale díky stylu napsání jsem se rychle začetla. Jodi Picoult píše lehce, čtivě a poutavě. Snaží se psát příběhy ze života a to je její velké plus. Díky tomu byl její příběh živý a opravdu jsem chtěla vědět, jak že to s Trixie bylo. Konec knihy byl sice trochu slabší a dle mého měl zbytečně moc omáčky, takže to mohlo být o pár stránek kratší, ale celkový dojem to neohrozilo.

Příběh je navíc zajímavý tím, že je prolínán komiksem. Daniel jako otec ztratí svou dceru a vydá se ji hledat do samotného pekla. Každá kapitola je uzavřena právě tímto komiksem a nikde jinde jsem to zatím neviděla. Zezačátku jsem k tomu byla velmi skeptická, ale nakonec se to ukázalo dobrou volbou.

Co se Trixie týče, k závidění jí nic nebylo. Musela si projít peklem jak v kruhu rodinném, tak v kruhu školním a přátelském. Nechápala jsem, proč Zephyr odpustila, ale vzhledem k tomu, že jí bylo čtrnáct, bylo jí odpuštěno. Laura jako matka selhala. Neměla jsem ji ráda po celou dobu knihy a její posedlost Dantovým peklem byla děsivá. No, zase na druhou stanu mě to utvrdilo v tom, že bych si tu Božskou komedii měla konečně přečíst ☺ Daniel byl dokonalý otec. Svou dceru miloval a udělal by pro ni cokoliv. Vzhledem k jeho dětství se není čemu divit. Jo, propracování a psychologie postav je dost dobrá.

Jako první jsem si zvolila (u nás) nejslabší knihu a už teď Vám můžu říct, že pokud je tohle to nejslabší, tak rozhodně si chci přečíst další autorčiny knihy. Nad hodnocením jsem váhala. 3 nebo 4 hvězdičky? Nakonec dám 4, za poutavý příběh a skvěle vykreslené postavy. Půl hvězdičky ale uberu za ten konec, takže by celkové hodnocení bylo 3,5. Teď mě docela štve, že jsem nezavedla ty půl bodíky ☺

Bodování:

2 komentáře:

  1. Povedená recenze! :) Na Vypravěčku se chystám, nevím sice kdy, ale určitě si ji přečtu. A na tuto knížku jsi mě také nalákala a navíc, ten komiks mě hodně zaujal, protože jsem se s ním takto v knize doposud nesetkala :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Že obsahuje komiks jsem přišla až doma a dost jsem se toho děsila. Bylo to divný, ale ono to bylo fakt dobré a skvěle to do děje zapadalo. Tak snad se kniha zalíbí :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)