čtvrtek 15. prosince 2016

Recenze ✩ Láska a tma ✩ Mika Waltari

Autor: Mika Waltari
Originální název: Koiranheisipuu
Přeložila: Markéta Hejkalová
Kresby: Cristian del Risco
Graficky upravila a obálku navrhla: Jana Dolanská
Nakladatelství: Hejkal
Rok a místo vydání: 2013, Havlíčkův Brod
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 119
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-86026-49-7

O knize:
Hlavní postava si povídá se svou přítelkyní a vzpomíná na svou někdejší přítelkyni, jaké to s ní bylo, jak se seznámili a jak vše skončilo. Jeho současnou přítelkyni to drásá, ale hlavní postavě dojdou jisté okolnosti a pochopí, co se stalo a nestalo a tak se rozhodne jednat…

Můj názor:
Pokud si dobře vzpomínám, poprvé jsem knihu četla někdy před dvěma lety. Četla se mi velmi těžce a vůbec mě nebavila. Nechápala jsem smysl té knihy a nějak mi to k Waltarimu nesedělo. Jak mohl napsat něco takového? Většina jeho knih je historických a tíž čitelných. Tahle je sice dobře čitelná, ale smyslově mi unikala. Proč hlavní hrdina vyprávěl své přítelkyni o Marvi? Proč ji trápil?
Nevím, proč jsem to řekl. Ale nebylo to strojené. Tak neskutečně živě jsem cítil Marvinu blízkost. Jako by se její bytost vznášela jako závoj nad krajinou skutečnosti a naplňovala noc, i mě.
Ten pocit ve mně zůstal mnoho večerů po tvém odjezdu. Když se červené stěny starého domu v záři zapadajícího slunce rozzářily přízračným sluncem. A v rákosí u sauny noc co noc zpíval slavík.
Teď mohu s klidným svědomím říct, že jsem v příběhu našla to, co dříve ne. Opravdu se mi líbila, skoro okamžitě jsem se začetla a doslova se nemohla odtrhnout. Mám pocit, že tohle je přesně ta kniha, na kterou musíte dozrát. Vyspět. S jakou lehkostí Waltari popisuje lásku a vášeň. S jakou otevřeností popisuje vztah muže a ženy. Jakou lásku vyznává k Marvi.

Je to psáno poeticky, skoro až básnicky. Neuvěřitelné, že i tohle dokázal Waltari napsat. Je krásně napsána a obohatila mě o to dobré, krásné a "milující". Našla jsem tu plno životních moudrostí a spoustu jiných citátů, které by určitě stály za zaznamenání.

Věřím, že si Láska a tma najde své příznivce. Možná ne hned, ale časem určitě. A pokud jí dáte šanci jako já, určitě Vás zaujme. Třeba i na druhé čtení. Teď to vypadá, že neměla žádné zápory a je vychválena skoro do nebes. Ano, byla dobrá. Ale do dokonalosti má ještě daleko. Ráda se k ní vrátím a věřím, že pak v ní najdu zase něco jiného a nového. Zkrátka se mi bude líbit ještě víc. A právě proto dávám jen 4 hvězdičky, protože si chci jeden ten bodík vyšetřit na to nové a lepší :)

Bodování: 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)