pátek 2. prosince 2016

Recenze ⭑ Dívka, která se třpytila ⭑ Lauren Beukes

Autor: Lauren Beukes
Originální název: The Shining Girls
Přeložila: Petra Navrátilová
Obálka: Veronika Cágová
Nakladatelství: Jota
Rok a místo vydání: 2015, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 368
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7462-758-3

O knize:
Roku 1931 získá Harper klíč od domu, který je velmi zvláštní. V jednom z pokojů v horním patře jsou trofeje, které získal. Nejsou to ale obyčejné trofeje, jsou to věci žen, které zabil. Harper má možnost skákat v čase až do devadesátých let a své "zářící" dívky si vybírá už v dětství. Když jsou dospělé, vyhledá je a zabije. Aby se kruh uzavřel…

Kirby je jedna z Harperových obětí. Jenže jí se jako zázrakem podařilo přežít a o pár let později se rozhodne svého vraha dopadnout. Ví, že to nebude lehké, ale když nalezne souvislosti s jinými ženami, je k nezastavení…

Můj názor:
Když jsem si knihu donesla z knihovny domů, v podstatě jsem nevěděla, o čem je. Zapomněla jsem to. Jen jsem věděla, že ji mám napsanou v seznamu a tenhle den prostě musel přijít. Než jsem ji otevřela, přečetla jsem si anotaci a ejhle... Hned mě zaujala a dá se říct, že téměř okamžitě jsem se začetla. Vlastně mě po celou dobu nepřestala bavit a já prostě chtěla vědět, jak to dopadne a jestli ho Kirby najde a co udělá.

Kniha je psána z pohledů několika lidí v různých časových rozpětí. Máme tu pohled Harpera, Kirby, Dana nebo třeba Zory. Každá osoba je jiná. Každý zúčastněný má svůj život, jiné plány a jiné životní cíle. Jen jedna osoba je úplně jiná a vyšinutá. Nejvíce se mi zalíbila Kirby. Pro její nadšenost, nasazení, tvrdohlavost a vědomí, že když toho bastarda najde, její život se změní a bude žít poklidným životem. Snad. Jenže noční můry jen tak nezmizí. Pomůže tomu spravedlnost?

Kniha má krátké kapitoly. Každá je o někom jiném, v jiném časovém období. Jednou jste u Dana, poté u Harpera a najednou čtete o Kirby. Jednou v roce 1931. Poté 1992 a nakonec v roce 1989. Díky tomu stránky rychle ubíhají. Dodává tomu jistý šmrnc a tohle časové přeskakování je velmi dobrý nápad. Žádný posloupný text, v jednu chvíli jste zde a v druhou o 50 let dříve.

Dalším tahákem byla zvědavost, co se vlastně Kirby stalo. A těm ostatním dívkám. Když jsem četla o Zoře, nedovedla jsem pochopit, jak by pak Kirby s takovými zraněními mohla přežít. Je to vůbec možné? Moje zvědavost byla částečně ukojena v polovině knihy, ale stejně jsem musela číst dál. Prostě jsem musela vědět, jak se zachová později. Co provede s vrahem a jestli se po tom všem dokáže začlenit do života. Nebo když se dostala do roku 1931. Její doba je o 60 let později. Jak se tam dostala? Taková nečekaná a nevysvětlitelná vsuvka člověka ještě více nažhaví. Jen aby se dověděl, jak se jí to povedlo a co k tomu vedlo. Dobrý tah.

V jednu chvíli mě napadlo, a do teď se nemůžu zbavit toho pocitu, že mi příběh připomíná jeden film. Nepamatuji se, jak se jmenoval, ale tam jeden chlápek také cestoval časem a naháněl zlé lidi. Sice je to v podstatě o něčem jiném, ale ten pocit tam je. Náhoda? A pak Alice. Ta je také svým způsobem v tom filmu, i když za jiných okolností.

Závěrem napíšu, že se mi kniha líbila. Fakt hodně. Bylo to zase něco jiného, než co jsem doposud četla. Bylo to napínavé a skvěle mě to udrželo v pozornosti. Až jsem několikrát litovala, že si s knihou nemůžu jen tak zalézt do postele (v tomhle nepěkném počasí bych nedělala nic jiného 😀). Jen ještě podotknu, že na zadní straně přebalu je napsáno, že nemáte zhasínat. Asi abyste se nebáli. Nebojte, zase tak strašidelná nebyla 😊.

Ještě mám jeden dotaz, takový trošku mimo mísu. Také Vám autorka Lauren Beukes přijde jako Emily Strange? Jen v blonďatém vydání?

Bodování:

4 komentáře:

 1. Moc pěkně sepsáno, já na tuhle knížku neslyšela moc pozitivních ohlasů, tak jsem ráda, že tobě se líbila. Asi nad ní začnu znovu uvažovat, námět je to totiž parádní :)
  A ano, autorka Emily opravdu trochu připomíná :D
  Hezký večer, Ivet

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Já vím, že na ni nejsou moc kladné ohlasy. Byla jsem z toho docela překvapená, protože mě fakt pohltila. Možná to bylo tím, že jsem nic podobného ještě nečetla, tak je to pro mně nové.
   Že jo! Já si pořád říkala, koho mi připomíná, když jsem se dívala na její fotku na zadaní straně a pak mě to trklo :D

   Smazat
 2. Pěkná recenze! Knížku jsem už kdysi zaregistrovala, ale ještě jsem ji nepřečetla a v plánu jsem ani neměla, ale teď jsem názor změnila :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě si knihu přečti. Stojí za to! A budu se těšit na recenzi, pokud se k ní opravdu dostaneš :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)