středa 7. prosince 2016

Recenze ⭑ Páté roční období ⭑ Mons Kallentoft

Autor: Mons Kallentoft
Originální název: Den femte årstiden
Přeložila: Luisa Robovská
Fotografie na obálce: Eva Lindblad
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2014, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 455
Doporučená prodejní cena: 329,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7294-787-4

5. díl ze série Malin Forsová – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Marie Murvallová. Žena, která nedá linköpingské policistce Malin Forsové spát. Její případ ji trápí už čtyři roky a nemůže se hnout z místa. Kdo jí mohl tak hrůzně ublížit? Kdo dokáže spáchat zločin, díky kterému se pak jeho oběť stane součástí jiného světa. Nemluvného, neřešitelného, nevnímatelného světa?

V lese nedaleko Linköpingu se najde mrtvé tělo dívky, které tam leží už několik měsíců a jen díky tvrdé zimě a nespěchajícímu jaru se nezačalo rozkládat. Malin tuší, že ona dívka má něco společného s Marií, i když to na první pohled nevypadá. Jak ale dokázat, že se neplete, když nemá žádné důkazy? Záhy zjišťuje, že dívek je víc a případ je zapeklitý a neřešitelný.

Kdo je pachatelem? Kdo je něčeho takového schopen? A má Marie s mrtvou dívkou opravdu něco společného?

Můj názor:
Po více jak půl roce jsem se vrátila k této sérii. Tenkrát jsem ji odložila, protože Malin už bylo dost. No, dost bylo i ostatních detektivek a já potřebovala změnu. Myslím, že jsem udělala dobře, protože jsem chytla druhou slinu a už teď napovím, že se těším na šestku.

Tyhle detektivky jsou jiné, v rámci detektivky, slohově, formou napsání a jako bonus tu najdeme duchařinu. Vždy jsem měla problém se začíst, ale s touhle to bylo jiné. Jakoby se ke mně vrátila stará známá a já četla a četla. Kniha je opravdu poutavá a napínavá. V předešlých dílech se Mons o Marii zmiňuje, ale nikdy nedojde dál než k zoufalé potřebě vyřešení případu. Teď jsem se konečně dověděla, co se jí stalo, a stránky jsem otáčela rychlostí blesku. Je sice pravda, že rozjezd byl pomalý a takový kostrbatý, ale jak se Malin pustila do případu po hlavě, vše se najednou otočilo a já se od knihy nemohla odtrhnout.

Dokonce se polepšila i hlavní hrdinka. Přestala pít a najednou je z ní skoro vzorná matka. Už to posunulo celý příběh dopředu. Našla si přítele, s kterým plánuje dítě a vlastně lepší život. Její občasné eskapády mi stále unikaly, ale změnila se k lepšímu, což je jedno velké plus. Z Tove se stala slečna a její odvahu a nebojácnost jí závidím. Je vidět, že to někdy nemá jednoduché a svou mámu by někdy uškrtila. Docela jsem si ji oblíbila a jen doufám, že se nezmění k těm druhým.

Každý člen policejního týmu má svůj rodinný život a každý zpozoroval změnu. Svena mi bylo líto. Moc prostoru tu neměl, ale i to stačilo k mému posmutnění. Život k němu nebyl moc vlídný a teď je to ještě horší…  Waldemarova medicína je někdy děsivá a myslím, že tentokrát přestřelil. Má štěstí v neštěstí, protože ne každému by prošlo to, co jemu. Conny Nygren mi z nepochopitelného důvodu byl… Ne, nesympatický ne, ale nevěřila jsem mu. Neustále jsem si říkala, aby mu Malin nevěřila a neříkala všechno. Přece jen to byl těžký a tajný případ. Kdo všechno v něm měl prsty a komu věřit, to byla sázka do loterie, která by se mohla vymstít...

Abych to uzavřela, Páté roční období je prozatím nejlepší díl, co jsem o Malin četla. Po přečtení bych nejraději otevřela šestku, ale štěstí se na mě usmálo až teď. Dávám plný počet hvězdiček a musím přiznat, že jsem ani nedoufala, že by snad některý díl mohl dosáhnout tak vysokého bodování 😊

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)