sobota 3. prosince 2016

Recenze ⭑ Teror ⭑ Håkan Östlundh

Autor: Håkan Östlundh
Originální název: Terror
Přeložila: Tereza Dudková
Přebal a vazba: Ricardo a Baronet
Ilustrace na přebalu: Stoltzedesing.dk
Nakladatelství: Baronet
Rok a místo vydání: 2014, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 416
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7384-985-6

3. díl ze série Fredrik Broman – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Na Gotlandu je spáchána další vražda. Tentokrát je zavražděn mladý pár, oba pocházející z Egypta, ale žijící ve Švédsku. Má tato vražda rasistický charakter?

Fredrik Broman má opět spoustu práce. Vyřešit tuto vraždu je těžké a média jsou jako hladoví psi. Jeho osobní život nabere jiný směr a další atentát tomu neulehčí. Spíše ztíží a politika Švédska dostává na frak. Jsou Švédi opravdu tak vřelí k přistěhovalcům?

Můj názor:
Děj je zasazen do období Midsommar. Midsommar je den (letní rovnodennost, tedy 21. června), kdy všichni Švédové slaví vítězství světla nad temnotou a očekávají následující léto. V knize se o Midsommaru neustále hovoří, všichni na tento den myslí a připravují se. A tak mi to nedalo, zasedla jsem k noťasu a jala se tento den hledat. No, jsem zase o něco chytřejší :)

V minulém díle (Potápěč) byli Fredrik a jeho žena na nože. Ninni jsem nechápala. "Proč se tak změnila? Proč je tak nepochopitelná, hádavá a bláznivá? Našla si snad někoho?" Přesně tato otázka mi ležela v hlavě, stejně jako Fredrikovi. A co se teď nedozvím? Že ten nevěrný je právě Fredrik? On, který chtěl zachránit vztah, teď všechno poslal do kytek? Byla jsem jím znechucená. Otrávená a Ninni jsem začala fandit. Jen do něj! Nechápu jeho myšlenkové pochody a ono to bude asi lepší. Toto jsi pos***, Fredriku!

Co se vraha týče, měla jsem pár typů a motivů. Ke konci jsem si byla skoro stoprocentně jistá, že oním vrahem byla právě ta osoba. Ale chyba lávky! Östlundh mě překvapil. Nečekala jsem takový zvrat a rozhodně jsem nečekala takového vraha. Jen mě štve, že všechno prošlo tak hladce. Kde je spravedlnost? Kde je ona vina či takzvané pokání?

Zatímco ve vztazích se začínají dít divy, dějově kniha stagnuje. Měla sice pár napínavých chvilek, ale žádná sláva. Měla jsem pocit, jako bych byla na houpačce. Napínavé, nudné, napínavé, nudné, napínavé, nudné... Takto to bylo po celou knihu. Bohužel ty nudné části byly delší, a tudíž překrývaly ty napínavé. Mohla bych říct, že ty napínavé byly dost napínavé a byla jsem zvědavá, jak to dopadne. Ale nestačilo to. Bohužel.

Po přečtení tohoto dílu jsem byla na vážkách a musela jsem si dát oddech od posledního přeloženého dílu, o kterém jsem psala koncem října. Ne že by to bylo koncepčně špatně napsané, ale ta táhlá linka byla děsná a já se několikrát přistihla, že očekávám konec. To není dobré znamení pro dobrou knihu.

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)