pátek 3. února 2017

Recenze ⭑ Ďáblík ⭑ Mikael Niemi

Autor: Mikael Niemi
Originální název: Kyrkdjävulen
Přeložila: Viola Somogyi
Obálka: Miro Hadinec
Nakladatelství: Knižní klub
Rok a místo vydání: 2013, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 192
Zdroj:
moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-242-3784-8

O knize:

Matti, chlapec pocházející z jedné malé vesničky na severu Švédska hraničící s Finskem, se se svými přáteli musí potýkat s velmi těžkým úkolem. On jediný může zastavit zlo, které čeká na svou příležitost. Na dobu, kdy bude moct zaútočit. Matti se doví zásadní informace o své rodině, o své minulosti, přítomnosti i budoucnosti. A musí se rozhodnout, kterým lidem bude moct důvěřovat a kterým ne. Má před sebou důležitý a složitý úkol, vždyť na něm závisí budoucnost celého světa!

Můj názor:
Ďáblíka jsem si koupila hned po vydání a s nadšením se začetla. Přece jen, četla jsem Muž, který zemřel jako losos a ta se mi hodně líbila. A tak jsem byla zvědavá, jak se Niemi postaví k dětské literatuře.

Příběh má znamenitý nápad, neotřelý a neobyčejný. Zajímavé zápletky a vůbec celý ten nápad se mi líbil. Jenže… Musím s politováním říct, že kniha nedosáhla takových kvalit, jak jsem si představovala. Ne jen že mě nebavil, ale ona byla dlouhá a některé pasáže se mi četly opravdu špatně. Nemůžu si pomoct, ale mě se tahle kniha prostě nelíbila (a teď mi jen zabírá místo v knihovně).

Ďáblík je určen pro dětské čtenáře. Myslím, že se Vaše dítě bude pěkně bát. Přece jen ti malinkatí ďáblíci a rarášci, kteří chrlí oheň a neplechu a přináší zlo, by mohlo vést ke špatnému snu (pokud je někdo opravdu strašpytel). Na druhou stranu se určitě pobaví a jejich fantasie poběží na plné obrátky. Mě osobně nejvíc utkvěly v paměti nechutné scény a opravdu se mi nechtělo ve čtení pokračovat. Lovit v záchodě onu "věc" prostě nepatří mezi mé oblíbené čtenářské pasáže…

Ale abych knihu jen nehanila, docela dost se dovíte o problematice mezi Finy a Švédy, jejich řeči a myšlení. Příběh se odehrává na jejich pohraničí, v odlehlé vesničce. Autor také přiblíží reálie, takže se do děje ještě více ponoříte a myslím, že se do Mattiho více vžijete.

Jak jsem naznačila o pár řádků výš, kniha se mi moc nelíbila. Měla jsem zkrátka moc velká očekávání a ty byly ihned pobořeny. Takže? Kniha mě zklamala. Hodně zklamala. Přesto by mě zajímalo, jestli se mezi Vámi najde někdo, kdo knihu četl a jaký dojem udělala.

Bodování: 

2 komentáře:

  1. Tak to jsi mě nalákala. Já mám doma od prosince lososa a jsem na něho strašně zvědavá ! :)
    Díky za tip :)

    OdpovědětSmazat
  2. Losos se mi právě hrozně líbil. Kniha byla moje první severská detektivka, taková trochu jiná. Ale Ďáblík pro mě byl zlamáním. Každopádně se těším na tvoje názory :)

    OdpovědětSmazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)