pátek 24. března 2017

Recenze ⭑ Dánská dívka ⭑ David Ebershoff

Autor: David Ebershoff
Originální název: The Danish Girl
Přeložila: Hana Čapková
Obálka: Dušan Žárský
Nakladatelství: Domino
Rok a místo vydání: 2011, Ostrava
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 304
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7303-584-6

O knize:
Vše začalo jednou větou: „Uděláš pro mě něco?“. Když se po velkém zdráhání nechá Einar svou ženou přemluvit a obleče si punčochy a obuje žluté střevíce, jen kvůli domalování obrazu. Jenže ještě netušila, co tím způsobí. Einar začne mít pocit, že je žena v mužském těle a posléze se bude snažit udělat vše pro to, aby Lili dospěla a začala žít svůj vlastní život...

Můj názor:
Na Dánskou dívku jsem byla velice zvědavá. Už jen to vědomí, že se někdo v ani ne polovině minulého století nechal přeměnit na ženu, je něco neuvěřitelného a žasnoucího. Toto téma mě zčásti zajímá. Ve svém okolí neznám nikoho, kdo by tak učinil, ale prostě mě zajímá, jak k tomu dojde? Co vede tyto lidi k myšlence, že se nechají přeoperovat z muže na ženu nebo ze ženy na muže? Jaká je jejich první myšlenka? Co způsobí onen prvotní impuls? Nějaký čin, událost či myšlenka? Dánská dívka byla skvělá příležitost, jak do této problematiky nahlédnout, takže jsem určitě neváhala.

Kniha je rozdělena na čtyři část. Každá část se zabývá místem, časem a životní etapou Einara s Lili. Je to skvěle rozděleno a příběh se posune jakoby do další "dimenze". Musím se přiznat, že ze začátku se mi špatně začítalo. Autor se hodně zabývá jak minulostí samotného Einara, tak jeho ženy Grety. Poté ale na řadu přišla Lili a kniha dostala úplně jiný spád. Byla čtivá, záživná a dalo by se říci, že nutila k přečtení dalších stran, jen abych věděla, jak to dopadne. Tak to bylo skoro po celou knihu. Byly okamžiky, kdy byla slabší a ony výpadky se týkaly třeba doktora Bolka, kdy se autor znovu ponořil do jeho minulosti. Minulost autorovi moc nejde a já mnohdy utíkala myšlenkami jinam.

Postavově to je docela nabyté. Není jich moc, jen ty zásadní, kteří zasahují do Einarova života. Co mě ale neustále udivuje, je postavení Grety. Tato žena musela být mimořádná. Protože, ruku na srdce, která z nás by dokázala stát po manželově boku, zatímco se mění v ženu? Je to až neuvěřitelné. Musela to být silná žena, která věřila ve svého muže a vždy ho podporovala. Dokonce pomáhala Lili vybírat šaty a následně hledala doktory, aby jejich život byl jednodušší. Nic mu nezakazovala, nic mu nezhoršovala. Neřvala, nebojovala. Vždy mu ustoupila, aby jeho cesta byla lehčí. Já ji svým způsobem obdivuji...

Einarovi ale nepomáhala jen Greta. Byla jsem překvapena, že našel i v blízkých osobách pochopení a naději, že může být ještě lépe. Že všechno půjde a snad povede plnohodnotný život, jako každá jiná dospělá žena.

Příběh je napsán podle skutečné události a jak sám autor v poznámkách na konci knihy píše, některé věci si domyslel. Chování a činy některých postav, ale založené na právě té skutečné události. My jen můžeme hádat, jak to ve skutečnosti bylo. Co si autor domyslel, aby to bylo více románové a co byla skutečnost. Já bych řekla, že z větší části to je skutečné. Chci tomu věřit. Také to bylo zfilmované a já se těším, až film shlédnu. Prý to bylo opravdu úžasné (potvrdila mi to i naše knihovnice :)).

Bodování: 

6 komentářů:

 1. Jne v mem přímém ale mam ve svém okoli nekoho kdo se nechal přeměnit. Knihu jsem necetla,ale film jsem musela vidět kvůli Edovi. Film je jednim slovem dokonaly. Ory je lepší nez kniha a mozna bych tomu i věřila. Ve filmu dal najevo všechny ty emoce a pocity. Jednicka!! Bude se ti to líbit :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je jasné. Jseš třetí člověk, co mě láká na film. To se budu muset podívat určitě :) A také věřím, že se mi bude líbit :)

   Smazat
 2. Hezky zpracováno a podáno. Jsem ráda, že se kniha líbila :-)
  Můj názor znáš, takže se nebudu opakovat, a film znovu doporučuji!
  Jinak z doslechu o někom, kdo se nechal přeměnit vím - přítelův spolužák je teď Ona. Ale osobně neznám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Moc se mi líbila a jsem ráda, že díky tvé recenzi jsem se k ní přece jen dostala. Myslím, že tohle by si měl přečíst každý :) A na film se chystám, věřím, že se mi bude také líbit :)

   Smazat
 3. Nečetla jsem knihu, neviděla jsem ani film. Ale jedná se o námět, který mě od vydání neskutečně láká. Žel jsem si k ní ještě nenašla cestu a neudělala čas, což mě docela mrzí.

  Děkuji za názor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak je nejvyšší čas to napravit ;) Určitě nebudeš litovat :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)