úterý 7. března 2017

Recenze ⭑ Jak je důležité míti Filipa ⭑ Oscar Wilde


Autor: Oscar Wilde
Originální název: The Importnace of Being Earnest
Přeložil: J. Z. Novák
Obálka a grafická úprava: Vladimír Vimr
Nakladatelství: Artur; edice D (svazek 22)
Rok a místo vydání: 2013, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 96
Zdroj: moje knihovna
V nakladatelství Artur 3. vydání
ISBN 978-80-7483-009-9

O knize:

Algernon a Jack jsou přátelé a rádi se navštěvují. Jack je zamilován do Gvendolíny, avšak nic nebude tak jednoduché. Její matinka je svérázná dáma. A asi jako každý muž, i Jack má své tajemství. Algernon se naproti tomu zamiluje do Cecílie, což nemůže dopustit Jack. A protože každý z nich tak trochu svým vyvoleným lhal, dostávají se do šlamastyky, z které ne a ne vybruslit. Jenže, jak přesvědčit své milované, že je opravdu milují a nelhali jim schválně?

Můj názor:
Jak je důležité míti Filipa je vůbec první divadelní hra, co jsem četla. Moc jsem tomu nevěřila, přece jen do divadla nechodím a hry mě nikdy moc nechytly. Ale rozhodla jsem se to zkusit a vybrala si právě tuhle. Přece jen, Oscar Wilde je Oscar Wilde.

Knihu jsem otevírala s obavami, ale nakonec jsem hned napoprvé sáhla po té správné. Děj krásně utíkal, já se okamžitě ponořila do četby, až mě pak mrzelo, že je konec. Bylo to vtipné, veselé a Wilde tu zapojil spoustu skvělých výroků a bonmotů, takže kdekdo by mohl áchovat od začátku do konce.

Všichni víme, že se Wilde rád navážel do anglické smetánky a v jeho dílech to je znát. I tato hra není ochuzena. A právě to se mi na tom líbí, je to takové pestré. Skvěle dokázal poukázat na tu dobu, jak to fungovalo a skvěle vykreslil jejich předsudky. Tady se setkáme nejprve s vychloubáním a naparováním, poté s přísnými povinnosti a nepřístupnostmi a nakonec dojdeme k naději a odpuštění. Čteme vlastně o lásce a přátelství. O zasnoubení a "bunburistování" a o šťastně nalezené rodině.

Tahle hra se mi zalíbila natolik, že bych ji ráda viděla na prknech. No vážně, v dobrém hereckém obsazení to musí být znamenité. Pokud můžu poradit, neváhejte a přečtěte si hru. Je vážně dobrá :)

Bodování: 

10 komentářů:

 1. Nečetla jsem, asi ani neláká, ale hlavní je že se zamlouvala tobě :-)

  OdpovědětSmazat
 2. Skvělá recenze! :) Tuhle knížku zbožňuju a vlastně díky ní mám svou přezdívku. Číhám, jestli se neobjeví v LK :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky :) Já vím, tenkrát jsem se musela pousmát, když jsem u tebe na blogu četla vysvětlení tvé přezdívky :D Já myslím, že se určitě objeví. Jen na ni počkat :)

   Smazat
 3. Od Oscara jsem četla zatím pouze Lady Fuckingham a byla jsem docela překvapená :D Ani nechci napsat pohoršená, spíše opravdu šokovaná :D Pak jsem si říkala, že si nějakou tu jeho klasiku musím taky přečíst. Takže šáhnu po této :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak Lady mám doma, ale ještě jsem ji neotevřela. Pokud můžu doporučit, tak určitě Obraz Doriana Graye a Cantervillské strašidlo. Jsou naprosto úžasné :)

   Smazat
 4. Na knihu se rozhodně chystám, jednak mám slabost pro Oscara Wildea a druhak miluji divadelní hry, ať už v psané či hrané podobě. Jsem moc ráda, že ti sedla a třeba se díky tomu pustíš i do jiných divadelních her, za sebe doporučuji zejména Čapka, na kterého prostě nedám dopustit :)
  Měj se báječně :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak pokud miluješ divadelní hry a Oscara, neváhej. Je vážně dobrá a určitě se ti bude líbit. V tomto vydání dokonce ještě vyšly Ideální manžel a Vějíř lady Windermerové. Ty jsou také dobré (časem bude recenze). Nad Čapkem jsem zatím neuvažovala, ale možná dám na tvou radu. Poradila bys mi nějakou konkrétní hru?

   Smazat
  2. No mně okouzlil hlavně svým R.U.R., ale četla jsem i Matku či Bílou nemoc a všechny jsou dobré. Mají podobná témata a já nejvíce oceňuji, že Čapek byl neskutečně nadčasový autor. Je to můjn oblíbenec. Vedle jeho her mám ráda i prózu - Válka s mloky je moje vůbec nejoblíbenější kniha od něj :)
   Doufám, že se ti bude líbit, měj se pěkně :)

   Smazat
  3. Čapka jsem ještě nečetla. Svým způsobem mě děsí, už na škole to tak bylo. Ale je načase ho prubnout a možná začnu právě tím R.U.R. Díky za tip :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)