úterý 18. dubna 2017

Recenze ⭑ Autobus sebevrahů ⭑ Arto Paasilinna

Autor: Arto Paasilinna
Originální název: Hurmaava joukkoitsemurha
Přeložil: Vladimír Piskoř
Ilustrace: Jiří Slíva
Obálka: Pavel Hrach
Nakladatelství: Hejkal
Rok a místo vydání: 2006, Havlíčkův Brod
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 224
Doporučená prodejní cena: 239,-Kč
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 80-86026-42-6

O knize:
Co se stane, když jednoho dne dojdete na konec svých sil? Když už nemůžete dál a dojde Vám, že život už nemá smysl? Sebevražda se stává každodenní myšlenkou. Ve Finsku se sejde parta sebevrahů, kteří už nechtějí žít, každý z jiného důvodu. Rozhodnou se proto pro vážný čin. Všichni sednou do jednoho autobusu a vydají se na cestu smrti na nejsevernější mys Evropy, konkrétně do Nordkapp, kde by se i s autobusem zřítili do Ledového oceánu. Jenže osud je nevypočitatelný a všem najednou dojde, že ten život má smysl. Jak se tedy zachovají? Rozhodne se někdo pro sebevraždu nebo se vrátí do každodenního života? 

Můj názor:
Další humorný příběh od mého oblíbeného spisovatele Arta Paasilinny. Knihu jsem četla už dvakrát a ráda ji otevřu klidně i podesáté. Je to příběh tak nevšední, ale přece ze všedního života. Arto nám dal poutavý příběh, který se navíc četl hrozně lehce, díky kterému se můžeme trošku zamyslet nad tímto tématem. Co dokáže člověka vyprovokovat k takové akci? Co všechno se musí stát, aby byl člověk najednou v "kakánkách" a začal uvažovat nad sebevraždou?

I když se kniha zabývá tímto smutným tématem, dokázal se autor vcítit do postav tak moc, že máte pocit, jako byste prožívali jejich osudy. Navíc dokázal o tomto tématu psát tak vtipně a vesele, že knihu nechcete odložit. Určitě si říkáte, jak může o něčem takovém psát vesele, ale je to tak. Dokázal jim vymyslet takové události, nástrahy a situace, až to hraničí s groteskností. Vždyť Arto Paasilinna je mistr v satirickém humoru.

Svou groteskností už začíná hned na začátku, kdy se jistý Onni Rellonen rozhodne spáchat sebevraždu, ale co čert nechtěl, není mu to dopřáno. Přesně na tom místě, kam se vydal na svou poslední cestu, se snaží o to samé Hermanni Kemppainen. Oba si zachrání život a padnou si do noty. Jenže jejich filozofování nemá konce a díky své zvědavosti zveřejní inzerát, na který jim odpoví přes 600 sebevrahů. Jejich cíl je jasný. Všichni do jednoho chtějí ukončit svůj život. Ale jen malá hrstka je ochotna nastoupit do autobusu. Už jen to Vám napoví, jaké dobrodružství spolu zažijí.

Jak už jsem psala, kniha se mi četla hrozně lehce. Je to psáno čtivě a protože má jen něco málo přes 200 stránek, budete litovat, že končí. Pokud máte rádi tohoto autora, Autobus sebevrahů nesmí uniknout Vaší pozornosti. Vážně stojí za to! :)  

Bodování:

6 komentářů:

 1. Pěkná recenze! Abych byla upřímná, nejprve mě na googlu zaujala obálka knihy, vážně originální a pak ten název a musela jsem otevřít blog :D Patřím bohužel k lidem, kteří nečtou všechny recenze, ale pouze ty ke kterým mám co říci :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! :) Však já taky nečtu všechny recenze, ale hlavně ty, které mě zajímají nebo které mě zaujmou. To bych pak nedělala nic jiného :D Jsem ale ráda, že tě kniha zaujala :)

   Smazat
 2. Napadlo mě hned několik příběhů, které jsou taky "smutné", ale humorně podané. Kniha vypadá zajímavě a určitě to je příjemná oddechovka. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já těch humorných moc nečtu, ale na Paasilinnu nedám dopustit. Už právě proto, že u jeho knih mohu vypnout a unášet se vtipným příběh s ještě vtipnějšími zápletkami a situacemi :)

   Smazat
 3. Knihu už mám strašně dlouho na seznamu Chci si přečíst a díky tvé recenzi se k ní dostanu určitě dříve, než jsem měla v plánu :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě si ji přečti. Stojí za to, vlastně všechny Paasilinnovy knihy :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)