sobota 29. dubna 2017

Recenze ⭑ Ideální manžel⭑ Oscar Wilde

Autor: Oscar Wilde
Originální název: An Ideal Husband
Přeložil: J. Z. Novák
Obálka: Vladimír Vimr
Nakladatelství: Artur; edice D (svazek 40)
Rok a místo vydání: 2007, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 136
Zdroj: moje knihovna
V nakladatelství Artur 1. vydání
ISBN 978-80-86216-88-1

O knize:
Salonní komedie, kde vládnou intriky, pomluvy a korupce. Co všechno se stačí stát na jednom londýnském večírku, kde zábava plyne plným proudem? Co všechno musí podniknout Lady Chilternová a je vůbec někdo ochoten jí pomoci? A existuje vůbec nějaká spravedlost či dobrota a čest?

Můj názor:
Když jsem kdysi zahlídla, že vydali druhou divadelní hru od Oscara Wildeho, nedokázala jsem odolat. Moje prvotina, Jak je důležité míti Filipa, se mi hrozně líbila. Netrvalo dlouho a natěšeně jsem se začetla. A páááni :)

Divadelní hra, typická Wildeovým smyslem pro humor, skutečností a smyslem pro život. Smyslem pro život typický pro viktoriánskou společnost. Jak jinak to nazvat? Wilde tu mistrovsky předvedl anglickou smetánku tehdejší doby. Jejich vztahy, přátelství, lásku, ale i intriky a zlomyslnost. Jak moc se od té doby změnilo?

Nacházíme se v devadesátých letech devatenáctého století v Londýně. Jsme na večírku Lady Chilternové a zábava je v plném proudu. Je tu spousta lidí, ať už oblíbených či méně oblíbených. Objeví se tu ovšem i paní Cheveleyová, kterou naše hostitelka nemá ráda už od dětství. A jak se brzy ukáže, její nenávist k ní je oprávněná. Paní Cheveleyová je schopna všeho, jen aby dosáhla svého. Pro své vlastní štěstí a blaho. I za cenu, že zničí život několika lidem. Jejím cílem je manžel Lady, Sir R. Chiltern. Chce od něj protislužbu, která pro něj není vůbec výhodná. Jak se z toho všeho dostat? A podaří se jim paní Cheveleyovou zdiskreditovat?

Přečetla jsem to jedním dechem. Wilde mě pořád nepřestává překvapovat. A na prknech to musí být znamenité :)

Bodování: 

2 komentáře:

 1. Teď si mi připomněla, že už mám nějakou dobu na seznamu "chci si koupit" knihu Jak je důležité míti Filipa, asi už bych se mohla zase trošku poodrazit. :D
  Pěkná recenze. Wilde má všechny knihy úžasné a je jen dobře, že jsou stále čtené a ne jen položkou v seznamu povinné literatury. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Já se o Oscara nikdy moc nezajímala, až mi to jednoho dne nedalo a říkala si, že si musím od něj něco přečíst, když jsou z něj všichni nadšení a nemluví o ničem jiném. No, nakonec jsem mu taky propadla :D A opravdu mě těší, když se najde další človíček, který je z něj taky paf :) Určitě si Filipa kup, je úžasný a vážně jsem ráda, že má své místo v mé knihovně :D

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)