středa 26. dubna 2017

Recenze ⭑ Kameny osudu ⭑ Flavia Bujor

Autor: Flavia Bujor
Originální název:
La propthétie des pierres
Přeložila:
Kateřina Dejmalová
Ilustrace na obálce:
Zdeňka Boušková
Grafická úprava:
Michal Chodanič
Nakladatelství:
Albatros
Rok a místo vydání:
2004, Praha
Vazba knihy:
vázaná
Počet stran:
272
Zdroj:
moje knihovna
1. vydání
ISBN 80-00-01349-5 

O knize:
Nefrita je dcerou divulonského vévody. Má vše, na co si vzpomene. Safíra žije ve městečku se svou tetou a pratetou. Pro svou jinakost a odlišnost není moc oblíbená, ale přesto spokojená. Jantara je z vesnice. Žije jen se svou umírající matkou a svými mladšími sourozenci. Život ji naučil lásky a skromnosti. Tři dívky. Tři kameny. Proroctví.

V den svých čtrnáctých narozenin se dovědí krutou pravdu. Nejsou ty, za které se považovaly. Jejich rodiny nejsou skutečné. Ale jsou velmi důležité. Musí splnit poslání, aby Dobro zvítězilo nad Zlem. Podaří se jim vyřešit všechny hádanky a zahnat Zlo? 

Můj názor:
Kameny osudu
jsem otevřela po 14 letech. Byla jsem na ně hrozně zvědavá, už jen proto, jestli se mi bude líbit jako tenkrát. Přece jen je to dlouhá doba, dospěla jsem, změnil se mi svět i postoj a k tomu všemu jsem náročnější čtenář. Jaká kniha bude? Budu z ní stejně unesená jako tenkrát nebo budu kroutit hlavou a říkat si: co to je? co to čtu?

Já se sice změnila, ale kniha nikoliv. Byla jsem mile překvapena, že se mi líbila i po tolika letech. Okamžitě jsem se začetla. Krásně odsýpala, byla dobrodružná, napínavá a sem tam najdete nějaký pěkný citát. Nato, že to psala tenkrát čtrnáctiletá dívka, to je opravdu povedené. Možná tam najdete prvky z Pána prstenů či Nekonečného příběhu. Však se jimi autorka nechala inspirovat. A teď jsem nějaké drobné mouchy našla, ale odpusťte mi, je to zanedbatelné. Příběh je to chytlavý, že věřím, že knížku slupnete za jedno odpoledne. Svým způsobem je to i jednoduše napsáno. Pohádkovsky a tak krásně a vřele, až... No nic, dost rozplývání :)

Hlavními hrdinkami jsou ony tři dívky, které představují tři kameny. Každá je jiná, však měli různé životy a byly jinak vychovávány. Ale postupně na nich vidíme, jak se mění. Každá získá něco z lepší povahy a něco se přiučí od těch dvou. Nejvíce sympatická mi byla Jantara. Byla skromná, čistá a dobrosrdečná, i když trochu ustrašená. Nefrita mi zprvu nebyla po chuti, ale i ona se změnila. Její neotřelá pusa a nebojácnost byly až udivující. Vždy pevně v kramflecích a vždy si jista sama sebou. Naproti tomu Safíra byla odlišná od obou děvčat. Ne jen že byla nevýrazná a netečná, ale máte z ní pocit, jakoby byla duší jinde. Jakoby čekala na něco převratného, ale s tichostí a trpělivostí. I ona se změní a rázem na ni pohlížíte jinýma očima.

Všechny nestvůry jsou netypické a zvláštní, i když původní myšlenka je totožná s ostatními příběhy, co jsem tohoto druhu četla. Zvláštní byli třeba Netvopýři. Hrůzné potvory, které ale jak záhy zjistíme, jsou úplně jiné. Když se podívám na tu temnou stránku, na Zlo, je totožné asi jako s Pánem prstenů. Zlý čaroděj, který chce vládnout všemu a vše dobré zničit. Jeho boj s dívkami je vlastně zaskočitelný, ale předvídatelný. A samotná paní Smrt si mě získala svou rozhodností, ale i svými rozpaky. Kdo může říct, že potkal (knižně samozřejmě) roztomilou Smrt, která řeší každodenní problémy dnešních děvčat? Celkově postav je tu také docela dost. Všechny mají svůj úkol, ale nespletete si je s nikým jiným. Okamžitě víte, kam koho zařadit. Když vezmu v potaz autorčinu mladost a nevinnost, ona láska v knize je tak sladká a jednoduchá, až to pohladí a Vy si vzpomenete na svou první lásku. Samozřejmě nemůžete očekávat nic bohatého, živelného či vášnivého, ale láska na první pohled je tak nevinná...

Vím, že jsem knížku vychválila do nebes a spousta z Vás k ní bude mít výhrady, ale pro mě má velký význam. Kameny osudu jsou spíše pro dívky, přesto i já se do ní s radostí začtu. A doufám, že se jednou bude líbit i mým dětem a to se do ní teprve ráda ponořím znovu. Na knihu mám krásné vzpomínky, už jen proto, že to byla moje první fantasy a přesvědčila mě, že knihy nemusí být tak špatné. Ráda se k ní budu vracet a přestože pro někoho to možná bude nevyspělé a nic neříkající, u mě si své místo našla. Nenáročné čtení, kde se můžete nechat unášet pohádkovým příběhem :)

Bodování: 

8 komentářů:

 1. Knížku jsem četla jako poměrně malá a pamatuju se jak moc jsem si ji užila a jak se mi líbila. Fíky téhle recenzi jsem si jí zase osvěžila...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já ji zbožňuji. Už tenkrát se mi hrozně líbila a teď snad ze sentimentality :D

   Smazat
 2. Také jsem knížku četla jako malá a byla jsem z ní naprosto paf :D A jak jsem četla tvou recenzi, klidně bych si Kameny přečetla znovu! :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Budu ráda, když po ní díky mě znovu sáhneš (jak namyšlené :D). Každopádně se budu těšit na tvůj názor :)

   Smazat
 3. Moc pěkná recenze :) Knihu neznám, ale podle tvé recenze mě zaujala :) Zkusím se po ní podívat v knihovně :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky :) Určitě se podívej. Myslím, že stojí za pozornost.

   Smazat
 4. Jéj, to bola taká pekná recenzia♥^.^♥ Podľa mňa na rozprávky nikdy nebudeme dosť starý. Tak napríklad, teraz som prednedávnom prečítala dve rozprávky od Georga MacDonalda, ktorého mnohý považujú za otca žánru fantasy, a poviem ti, to bolo niečo! :D Aj pre deti, ale aj pre dospelých. Už sa teším, kedy na ne uverejním recenzie :)
  Som inak prekvapená, že to písala len 14-ročná dievčina, to si zaslúži obdiv! A na jej vek to vyzerá na naozaj peknú knihu♥ Mne sa páči a ak by bola niekedy šanca, rada po nej siahnem a potom taktiež so svojimi deťúrencami, ak teda jedného dňa budem mať (v čo veľmi dúfam).
  Maj sa krásne ;))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky :) Také si myslím, že na pohádky nebudeme nikdy starý a kdo si to myslí, je zahořklý páprda :D Georga MacDonalda neznám, ale určitě si pak přečtu tvé recenze :)
   Já byla také překvapená. A tenkrát to pro mě bylo něco, protože to napsala stejně stará dívka jako jsem byla já. Takže jsem z knížky měla zvláštní pocit a byla z ní ještě více paf :D Pokud se ke knížce dostaneš, určitě se bude líbit a budu se těšit na recenzi :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)