čtvrtek 22. června 2017

Recenze ⭑ Fakír z Benáres a jiné povídky ⭑ Mirko Pašek

Autor: Mirko Pašek
Ilustrace: Lubomír Kupčík
Grafická úprava: Zbyněk Hraba
Nakladatelství: Albatros; edice Knihy odvahy a dobrodružství (svazek 211)
Rok a místo vydání: 2012, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 136
Zdroj: půjčeno
1. vydání
ISBN 978-80-00-02814-9

O knize:
Mirko Pašek napsal spoustu příběhů ze svých cest z Indie. V této knize najdeme některé z nich a vydáme se spolu s autorem do daleké země prozkoumat památky a poznat jiné prostředí. Najdeme tu také novelu z Divokého západu zvanou Velký run.

Můj názor:
Mirko Pašek patří mezi naše nejlepší dobrodružné autory. Dlouho jsem přemýšlela, že bych si některou jeho knihu přečetla, abych se utvrdila v tom, že je to pravda (nechtěla jsem ho hned zatracovat :D). A když si můj přítel objednal Fakíra z Benáres a jiné povídky a já knihou listovala, napadla mě myšlenka, že teď je ta správná chvíle. Proč s Paškem otálet, navíc když je kniha jednohubka.

Kniha je rozdělena na dvě části. První se zabývá Indií a najdeme tu 5 povídek. Druhá část je z Divokého západu a příběh se odehrává na konci 19. st.

Povídky z Indie jsou jiné, a přesto tak podobné. Vypravěč nás seznamuje s úchvatnými chrámy a krajinou. Také s lidmi, s kterými se potkal. Podíváme se do Dillí, Ágry, Benáres nebo dokonce do Samarry. Poslední povídka, tedy o té Samaře, mi utkvěla v hlavě nejvíce. Nejvíce mě uchvátila a spolu s vypravěčem jsem hledala toto ztracené město. Abych se ale přiznala, z těch zbylých povídek si nic moc nepamatuji. Ne že by se to četlo špatně, to určitě ne. Ale bohužel mě to nezaujalo a ani moc nezačalo bavit. Jediné štěstí bylo, že povídky byly opravdu kratičké.

Naproti tomu povídka z Divokého západu byla zcela o něčem jiném. Samotnou mě zaskočilo, že jsem se začetla a stránky utíkaly jedna za druhou. Musím Vám totiž prozradit, že mě Divoký západ nikdy nebavil a neviděla jsem snad ani jeden film (dobře, možná jeden či dva). Proto jsem byla tak překvapena, že příběh doslova hltám. Skládá se z jedenácti kapitol a každá vypráví o něčem jiném či někom jiném, ale přesto neutíká od hlavního tématu.

V knize najdeme vysvětlivky, poznámku ke knize a pár slov o Paškovi. Příběhy jsou doprovázeny kresbami od Lubomíra Kupčíka. Tohoto pána musím vyzdvihnout, protože jeho kresby jsou přímo famózní a doplňují vzhled knihy a příběhy samotné. Osobně si myslím, že je to kniha spíše pro kluky. Je to napínavé a velmi čtivé. Takže pokud máte doma nebo v blízkém okolí školáka, neváhejte.

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)