neděle 18. června 2017

Recenze ⭑ Manželé odvedle ⭑ Shari Lapena

Autor: Shari Lapena
Originální název: The Couple Next Door
Přeložila: Jana Kunová
Obálka: Soňa Šedivá
Nakladatelství: Knižní Klub; edice Světový bestseller
Rok vydání: 2017
Počet stran: 365
Zdroj: e-kniha
1. vydání
ISBN 978-80-242-5724-2

O knize:
Anne a Marco odejdou k sousedům na večírek, ale svou dcerku Coru nechají doma v postýlce. Každou půlhodinu se u ní střídají, jestli je v pořádku. Jenže když se po půlnoci vrátí domů, jejich dcera je pryč. Kdo mohl unést tak malé miminko? Nebo je Anne nešťastně zabila a Marco se to snažil zakrýt? Jaká je pravda? A je Cora ještě na živu?

Můj názor:
Kniha Manželé odvedle mě zaujala hned po vydání, ale dlouho jsem otálela, než byla skutečně otevřena. Vlastně ještě teď by byla odsunuta, nebýt mé zvědavosti. Ptáte se jaké? To je jednoduché. Jsou dva tipy lidí, jedni knihu zbožňují a doporučují na každém rohu. Druzí ji zatracují. A já najednou chtěla vědět, jaká ve skutečnosti je a k jaké skupině se přikloním.

Musím poznamenat, že se četla opravdu pěkně. Takovým nenásilným, čtivým stylem. Dokonce mě překvapilo, že autorka šla hned na věc. Žádné barvité scenérie, popisování osob či míst. Prostě jen pár drobností a hned se ztratilo dítě. To jsem od všech těch thrillerů a detektivek uvítala. Konečně nějaká změna. Ale pak moje nadšení opadlo. Příběh se četl stále dobře, ale najednou jsem prostě začala pochybovat, jestli si autorka vybrala správný žánr. Děj najednou stagnoval a začal být nudný. Pár slabých chvilek to mělo, ale brzy se vše vrátilo do starých kolejí. Navíc jsem víceméně vše vyřešila dříve, než to stihla autorka prozradit. A ke všemu se mi nelíbilo, že některé informace byly vyzrazeny až moc brzy. To může některé čtenáře odradit.

Když se podíváme na postavy, žádná se mi nezamlouvala. Moc postav se tu nevyskytuje. Ale některé dostaly pořádnou dávku psychické labilnosti a zvrácenosti. Některé by potřebovaly lékaře. Třeba taková Cyntia mi byla protivná od samého začátku. Taková samolibá mrcha a já si po celou četbu říkala, jak se s ní Anne mohla kamarádit. Samotné Anne mi bylo líto. Ztratit dítě musí být něco neskutečného a bolestného. Já dítě nemám, takže si nedokážu představit, jakou bolest musela prožívat, ale aspoň trošku tuším. Marca jsem nepochopila. Tohle není osoba, se kterou bych si ráda pokecala. A když si vzpomenu na detektiva, jeho logika je geniální (trochu mi připomíná komisaře Palmua). Viděl věci tam, kde je ostatní neviděli. Ale moc prostotu tu nedostal, příběh se spíš zabývá samotným činem a rodiči.

Za sebe dávám jen 3 hvězdičky. Nechápu, kde Manželé odvedle dostal nálepku světový bestseller. Kdo za to zodpovídá? Podle mého daná osoba v životě nečetla pořádný thriller, protože toto byl jen slabý odvar. I po té psychologické stránce nic moc. Knihu nikomu nedoporučuji, snad jen těm, kteří ještě nic takového nečetli a nechtějí začínat s něčím drsným. Popravdě jsem čekala o hodně více a ten humbuk okolo knihy byl zbytečný...

Bodování:

10 komentářů:

 1. Knihu jsem nečetla, ale jsem docela překvapená jak jí hodnotíš. Osobně thrillery moc nevyhledávám, ale jak sama píšeš, slyšela jsem jen samou chválu. Jinak se mi ale tvoje recenze, tak jako vždycky, moc líbí

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pochvalu :) Kdybych nepřečetla tolik thrillerů, určitě bych ji hodnotila kladně. Má veliký potenciál, bohužel nesplnila mé očekávání. Asi už jsem dosáhla vyššího levelu :D

   Smazat
 2. No, ak popravdě ty jsi mě překvapila,) Bylo mi jasný, že kolem knihy je zbytečný humbuk, ale jak víš, mě se kniha líbila! Možná právě proto, že byla jedna z prvních a na ty "drsnější" knihy nemám ani moc chuť (nebo spíš sílu).
  I tak se recenze četla hezky i když se ti kniha nezamlouvala.
  Hezký zbytek večera.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vím, že se ti kniha líbila. A popravdě jsem nadšená, že jako tvůj první thriller dopadla u tebe tak kladně :) Ale jak jsem se už zmínila, já četla drsnější knihy a tohle je jen slabej odvar. A některé drsnější knihy nejsou zase tak strašné, třeba se někdy k některé dostaneš ;)

   Smazat
 3. V mnohém musím s tebou souhlasit :-) Mě taky žádná z postav nijak zvlášť nezaujala a Cynthia mi děsně lezla na nervy. Hezky si to sepsala :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Začínám zjišťovat, že se v mnohém shodneme :) Cynthia je opravdu děsná, to je pravda (jako zbytek zúčastněných). Děkuji za komentář :)

   Smazat
  2. Holky, to i mě Cynthia byla velice nesympatická :D

   Smazat
  3. Cynthia bude asi hodně neoblíbená :D

   Smazat
 4. Knihu jsem zatím nečetla a čekala jsem, až přijde víc takových recenzí. Rozhodně jsem nevěřila, že to bude nějaké úžasné čtení, jak je slibováno. :)
  Myslím, že je to něco jako Dívka ve vlaku, půlka to chválí a půlka si v knize najde něco, co nepřekousne. Já budu určitě patřit k té druhé polovině, protože si i přes všechny ty recenze musím knihu přečíst a říct si "ahá, tak takhle to je"... stejně jako u té Dívky. :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dívku ve vlaku jsem ještě nečetla. Právě díky ne příliš nadšeným recenzím jsem ji odložila na neurčito a nevím, jestli ji vůbec otevřu. Ale Manželé mě nakopli, abych zjistila, jak to je. Je okolo ní zbyteční humbuk, jak psala Monča.

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)