pátek 2. června 2017

Recenze ⭑ Rajská zahrada ⭑ Ernest Hemingway

Autor: Ernest Hemingway
Originální název: The Garden of Eden
Přeložila: Jitka Beránková
Nakladatelství: Práce
Rok a místo vydání: 1991, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 192
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 80-208-0119-7

O knize:
David a Kateřina jsou do sebe bezhlavě zamilovaní a prožívají svou lásku na plno. Jsou novomanželé, ubytovaní ve Francii. Jejich manželství je netradiční. Zatímco David píše své povídky a knihy a čte recenze na svou nově vydanou knihu, Kateřina si užívá života.

Do děje je vtáhnuta i jejich přítelkyně, Marita. Dívka, která je nesvá a stydlivá. Přesně tahle stydlivost se Kateřině líbí a postupem času si ji zamiluje i David. Jejich přítelkyně s nimi prožívá všechny těžkosti a radosti. A tak vzniká mezi nimi trojúhelník, který je tak neobvyklý a přece obvyklý…

Můj názor:
Rajská zahrada je další z knih, která mi padla od Hemingwaye do oka. Popravdě jsem netušila, o čem kniha je a přesto si ji nadšeně přinesla z knihovny domů. A musím říct (napsat), že je to tak zvláštní dílo. A tak hezky napsané, čte se to opravdu pěkně a rychle. Je pravda, že má nějaké mouchy a chvíli mi trvalo, než jsem se znovu vžila do děje. Přesto si myslím, že má své kouzlo a milovníci tohoto autora by tuto knihu neměli opomenout.

Jak jsem už naznačila, má své mouchy. Třeba Kateřina mi někdy pěkně lezla na nervy a vážně jsem se divila, proč s ní David zůstává. Kateřina je šílená a pubertálně dětinská. Za její nešvary bych ji jednu liskla, hlavně za to, co provádí Davidovi. Jenže on ji miluje nadevše (možná pro její nespoutanost?), jak je z knihy poznat. A tak všechny ty útrapy a strasti a ty šílené nápady přehlíží. Je neskutečným způsobem ujetá na vlasech. Ať už na svých, nebo na Davidových. Někdo si kupuje boty, někdo kabelky a Kateřina mění účesy… Možná má Kateřina rozpolcenou osobnost. V jednom kuse mění nálady, nápady, myšlenky. A co provede, hned zase omlouvá. S ní bych určitě trpělivost neměla. Navíc mi její myšlenkové pochody občas unikaly, ale jak do děje vtrhla Marita, celé to najednou ožilo a děj dostal ten správný spád. Nejvíce se mi líbily Davidovy povídky. Krátké, ale poutavé. A i když nebyly popsané nijak rozsáhle, stejně jsem je prožívala a dokážu si přestavit, že bych si přečetla celou knihu, kdyby ji vydal.

Ten milostný trojúhelník, který tu autor vytvořil, mi přijde zajímavý. Na jednu stranu je tu přátelství, které se pomaličku vytváří. Na druhou stranu je tu skrytý i otevřený vztah. A mě hrozně zajímalo, jak to mezi Kateřinou a Davidem dopadlo, když se začali hádat.  

Rajská zahrada
byla vydána až po autorově smrti. Toto dílo není dokončené a mě hrozně lákalo vědět, jak to asi celé skončilo a hádat, jak by to Hemingway ukončil. To byl jeden z hlavních tahounů, proč jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

Bodování: 

2 komentáře:

  1. Pro mě ne tak známá kniha od autora. Od Hemingwaye jsem četla své knihy a musím se přiznat, že mě moc nebavila ani jedna. Tahle ale vypadá zajímavě a souhlasím, že by mě lákal ten nedokončený konec. :)))

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Také mi nebyla známá, ale zase jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Mě nejvíce bavila Komu zvoní hrana a ráda bych si ji přečela znovu. Ta má opravdu své kouzlo :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)