sobota 24. června 2017

Recenze ⭑ Rozvaliny Gorlanu ⭑ John Flanagan

Autor: John Flanagan
Originální název: The Ruins of Gorlan
Přeložila: Zdena Tenklová
Autor obálky: Paolo Mondadori
Nakladatelství: Egmont
Rok a místo vydání: 2004, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 272
Zdroj: půjčeno
1. vydání
ISBN 978-80-252-0990-5

1. díl ze série Hraničářův učeň


O knize:
Will je sirotek a vyrůstal na hradě Redmont spolu s dalšími čtyřmi dětmi. Když dovrší určitého věku, jsou předvedeni před mistry řemesel, kteří mají zrovna volné místo a v tu chvíli se rozhodne o jejich osudu. Pokud si některého z nich žádný mistr nevybere, pošlou je mezi rolníky, kde po zbytek života budou obdělávat pole. Will se chce stát rytířem jako jeho otec, ale mistr ho odmítne kvůli jeho malému vzrůstu. Nakonec odchází do lesa s hraničářem Haltem. Jeho život se rázem změní, jeho hodnoty se přehodnocují a zjišťuje, jaký ve skutečnosti je. Jenže Morgarath plánuje svůj velkolepý návrat a všichni se musí mít na pozoru. Co všechno stihl napáchat? A jak se s tím vším Will popere?

Můj názor:
Hraničářův učeň mi byl několikrát doporučován a já zdatně odolávala. Když jsem minulé pondělí ráno dočetla Manželé odvedle, marně jsem si lámala hlavu, co mám rozečíst. Nakonec jsem přece jen sáhla po prvním díle a už teď Vám prozradím, že to byl dobrý tah.

Je to psané jednoduchým stylem a přesto je to zajímavé a místy napínavé. Některé scény jsou vtipné a nad některými jsem kroutila hlavou. A když se Will snažil zjistit jednu informaci, div jsem nenadávala, ať tam neleze, že to nedopadne dobře. John Flanagan napsal Hraničáře pro svého syna, ale celá série získala tolik čtenářů a obdivovatelů, že je přeložen do několik desítek jazyků a pořád se čte. Je to spíše určeno pro děti, ale i dospělí si najdou to své. Já jsem toho živým důkazem :)

Will je mladý hoch, který má jen jeden sen. Stát se rytířem a být stejně dobrý a slavný jako jeho táta. Ovšem Will svého otce nikdy nepoznal, je sirotkem a že jeho táta byl slavný a dobrý šermíř si jen myslí. To mu pomáhá věřit, že se jeho sen splní. Ovšem osud si pro něj našel jiný cíl. Stane se Haltovým učněm, obávaným hraničářem. Je totiž známo, že hraničáři jsou nebezpeční a je dobré se jim vyhýbat. Willův výcvik se mi moc líbil, hlavně pak ta scéna s Cukem. Halta jsem si oblíbila pro jeho inteligenci, moudrost a sarkasmus. Některé jeho průpovídky jsou opravdu komické.

Postav je tu docela dost, ale za zmínku stojí určitě Horac. Ze začátku je zobrazen jako nevychovaný hulvát, který hrozně rád ubližuje. Ale bojová škola je tvrdá škola a jeho povaha se změní. Je tu krásně popsáno, jak člověk může prohlídnout a jít do sebe. Že i ten největší drsňák může trpět. Jeho myšlenky jsou bolestné a svým způsobem mu pak také fandíte, aby se i u něj štěstí otočilo tím správným směrem. Nakonec se s Willem stali nerozluční přátelé a já věřím, že v dalších dílech zažijí mnoho dobrodružsví (a snad i ty veselé příhody).

První díl mě doslova pohltil a sotva jsem dočetla poslední stránku, začala jsem fňukat, že nemám u sebe pokračování. Knize dávám plný počet, protože to bylo něco kouzelného. Ráda se ponořím do hraničářského světa znovu co nejdříve. Rozhodně doporučuji, jak dětem, tak i Vám dospělým. Nebudete litovat.

Bodování:

4 komentáře:

 1. Moc pěkná recenze :) Knihu jsem četla před lety a celá série se mi líbila :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Já ji neustále odkládala a teď se těším na další díl. Doufám, že bude celá série tak dobrá :)

   Smazat
 2. Júj, toto je skvelá kniha a som taká rada, že si získala i teba♥^.^♥ Inak som mala podobný problém po dočítaní, pretože som taktiež chcela ihneď druhú časť :D Táto séria je unikátna, nádherná, plná hodnôt a dá do života nie len dieťaťu, ale i dospelým♥♥♥ Milujem túto knihu! Presne tak, nik nebude ľutovať, ak dá tejto knihe i sérii šancu ;))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Konečně se na ni dostalo i u mě. Jsem za to ráda, protože to je tak hezky pohádkové a takové knížky já můžu. Už budu rozečítat dvojku, tak jsem moc zvědavá :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)