pátek 28. července 2017

Recenze ⭑ Zeměbouře ⭑ Mons Kallentoft

Autor: Mons Kallentoft
Originální název: Jordstorm 
Přeložila: Eva Nováčková
Obálka: Alena Gratiasová
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2017, Brno
Vazba knihy: e-kniha
Počet stran: 295
1. vydání
ISBN 978-80-7491-147-5

8. díl ze série Malin Forsová – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Evy Kvistová venčí svou boxerku Fridu, jako každé ráno. Ovšem toto ráno je jiné, Frida najde v křoví mrtvého muže. Jistého Pedera Åkerlunda, který je známý svými radikálními názory a nadělal si spoustu nepřátel. O něco později rodiče teprve šestnáctileté Nadji Lundinové zalarmují policii. Nahlásí ji jako pohřešovanou. I ona dávala o sobě vědět. A ač to tak zprvu nevypadá, tyto dva případy mají mnoho společného a na Malin Forsové je, aby tomu všemu přišla na kloub. A musí si pospíšit, neboť vrah ještě zdaleka není u konce...

Můj názor:

Zeměbouře. Na tento zatím poslední přeložený díl jsem se moc těšila. Dokonce tak moc, že jsem ani nečekala na knihovnu, až ji budou mít k mání a rovnou si koupila e-knihu. A vůbec toho nelituji, protože naprosto splnila mé očekávání :)

Mons Kallentoft nezklamal a i tentokrát se podíváme na další ze základních otázek. Řeší se tu problematika, která trápí náš svět každým dnem. A sice islamismem. Tato hrozba postihla Evropu relativně nedávno, ale severské země s nimi bojují už déle. A na Malin Forsové je, aby zjistila, co s onou vraždou mají islamisté společného a jestli za to vůbec můžou. Co když to všechno je jen náhoda? Ale jako zkušená vyšetřovatelka ví, že nic není náhoda. Jak už jsem zmínila, autor se tu obšírně rozepsal o tomto problému a nadhodil spoustu myšlenek na přemýšlení a debat. I já sama jsem se musela pozastavit. A popravdě, občas mi běhal mráz po zádech...

Téměř okamžitě jsem se začetla. I když to místy pokulhávalo, bylo to napínavé a také zajímavé. Zápletka byla opět bravurní a až do úplného konce jsem netušila, kdo je vrah (a to nezjistíte ani Vy, ha ha). Jen mi tu chyběly ony hlasy, které provází celou sérii. Žádné povídání oněch mrtvých, kteří promlouvají k Malin a vzpomínají na své dětství nebo poslední okamžiky. Vrah byl šílenec, to je jasné. A co provedl s Nadjou... Hrůza. Raději ani nemyslet, co musela prožívat. Jaká muka. Já bych se z toho zbláznila, doslova! Samotný závěr byl napínavý. Ani za nic jsem čtečku nechtěla odložit (a taky neodložila). Nebudu tu prozrazovat, co se vlastně stalo, ale konečné honění vraha bylo drsné a nervy drásající. Ani si nedokážu představit, co všechno musela Malin prožívat. A už vůbec ne, jakou bolestí prošela vrahova poslední oběť.

Sven Sjöman odešel do důchodu a na jeho místo byl dosazen Göran Möller. Takže máme o další postavu více. Ne že by na mě neudělal dobrý dojem, ale ani mi nepřirostl k srdci. Prostě mi přišel takový nemastný neslaný, i když to bude určitě schopný šéf. S Malin si rozumí a určitě bude stát na její straně, když se něco semele. Ale prostě to není ono. Ale určitě to bude o zvyku. Elin Sandová se posunula o pěkný kus dopředu. Její kolegové už ji berou a vychovávají z ní dobrou vyšetřovatelku. A určitě bude jako Malin, už má také takové "věštecké schopnosti". A největší radost mám ze Zekeho a Karin. Perfektně jim to klape a vytvořili si skvělý rodinný život. A jejich malá dcerka je fakt roztomilá :)

Ale úplně největší radost mám samozřejmě z Malin. Její vztah s Danielem je sice ještě trochu kostrbatý, ale je z nich cítit, jak jsou šťastní. Přeju jim to, hlavně Malin. Tove se opět překonala a odcestovala do Konga jako pomocná síla s dobrovolnickou skupinou. Je jasné, že se Malin klepe strachem a já se jí vůbec nedivím. V takové zemi, kde je špína a násilí na denním pořádku. A hlavně, ten strach jsem prožívala s ní. Až se divím, že ji pustila.

Když to celé shrnu, opět se mi dostalo kvalitní detektivky a už teď se nemůžu dočkat, až budou přeloženy další díly s touto fantastickou ženskou. Jo, za tu dobu mi neskutečně přirostla k srdci a víte co? Ráda bych si s ní zašla na pivo (což by byl velký problém, já vím). Zeměbouři určitě doporučuji!

Bodování:

2 komentáře:

  1. Myslím, že je na čase se zase pustit do Monse a jeho série o Malin :-) Skončila jsem myslím u pětky, ale byla toho trochu už přejezená a dala jsem si menší pauzu. Díky tvojí recenzi mám zase chuť se do Malin pustit :-)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Vím, o čem mluvíš. Také jsem okolo pátého dílu byla Malin přesycená. Ale nakonec jsem ráda, že jsem se k ní vrátila. Je to skvělá série :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)