čtvrtek 24. srpna 2017

Recenze ⭑ Furioso ⭑ Carin Bartosch Edström

Autor: Carin Bartosch Edström
Originální název: Furioso
Přeložila: Helena Matochová
Obálka: Andrej Nechaj
Nakladatelství:  Host
Rok a místo vydání: 2013, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 577
Zdroj: knihovna
Doporučená prodejní cena: 349,- Kč
1. vydání
ISBN 978-80-7294-633-4

O knize:
Ženský smyčcový kvartet Furioso se rozhodne natočit své nové album na odlehlém ostrově, který patří Louise Armstahlové. Bohužel se jí stane úraz, a co jiného ji mohlo napadnout, než že za ni zaskočí její dlouholetý přítel a skoro bratr, Raoul Liebeskind. To se ovšem nelíbí zbytku kvartetu, ale co naplat, desku nahrát musí. Otevírají se nezacelené rány a každá z nich musí čelit tomuto úžasnému muži. Tedy kromě Louise, ta je lesbou a hodlá zbytek svého života strávit s mladičkou Caroline af Melchiorovou. Jenže nic se nezdá být takové, jak se zdá a co čert nechtěl, zemře jeden z momentálně ostrov obývajících lidí. Úmrtí bude řešit komisařka Ebba Schröderová spolu s dalšími policisty a techniky. Záhy se ukáže, že šlo pravděpodobně o vraždu a Ebba se ji pokusí vyřešit.

Můj názor:
Po knize jsem pokukovala už když vyšla. Obálka je úžasná, anotace zněla lákavě, jen mě odrazovalo to množství stran. Ale přece jen jsem neodolala a zašla do knihovny. Nesplnila sice moje obrovské očekávání, ale i tak byla celkem čtivá.

Jak bych to shrnula. Kniha je romantická, tak trochu naivní a i když hlásá, že je to detektivka, moc to neočekávajte, spíše jen takový letmý nádech. Co ale stojí za pozornost, jsou postavy. Jejich rozebrání je až psychologické a máme možnost pohlédnout do nitra všech postav z ostrova. Každá postava je jiná, má jiné myšlenky, pohnutky a činy. Ale veskrze chtějí jednu věc stejnou, bohužel v tomto příběhu nedostupnou. Každá ze zúčastněných dam se upne na jednu věc a nerada se jí pouští. Kdo je tedy vrahem a kdo komu křivdí?

Samotná vražda se nestala hned první den, co na ostrov přijely, ale až za mnoho stránek dál a já si neustále říkala, kdy se konečně začne něco dít. Bohužel se toho nedělo ani moc potom. Autorka nám okolnosti vraždy prozrazovala postupně po celou knihu, kousek po kousku, takže zase máme velkou možnost dumat, kdo Raoula ve skutečnosti zavaždil. A protože celé smyčcové kvarteto lže od prvního dne, možnosti se mění co pár stránek. Z tohoto pohledu je to dobré, i když věřím, že bystrý čtenář odhalí vraha celkem brzy.

Co mi dělalo problém, byly samotné postavy. S některými jsem se nemohla sžít a některé mi opravdu lezly na nervy. Ale co byste chtěli, když se ve vašem okolí pohybuje takový ultra samec. Raoul je sebestředný, nafoukaný a arogantní děvkař. Ale přesto bych z něj byla vedle. Takže některé pohnutky oněch slečen i chápu. Ale přesto, někdy prostě jen kroutíte hlavou a říkáte si, jestli jsou opravdu tak blbé. Někdy se i nejlepší kamarádky rozhádají kvůli chlapovy a tady se dokonce stala vražda! Caroline je rozmazlené, nevychované a pubertální děcko. Naproti tomu Anna je zase zaslepená a naivní. A to jí ubližuje.

Vcelku čtivá kniha, i když chvílemi nudnější a táhlejší. Ale takových chvíli není mnoho. Ani nevím, jestli chci knihu dopručit. Snad jen, aby si každý udělal svůj vlastní úsudek. Myslím, že jedněm se bude líbit a druhým zase ne. Já spadla do neutrální části, kdy nevím, ke komu se přiklonit. Ale jo, zase tak špatné to nebylo a nápad to byl opravdu skvělý.

Bodování: 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)