pondělí 7. srpna 2017

Recenze ⭑ Jedenáct minut ⭑ Paulo Coelho

Autor: Paulo Coelho
Originální název: Onze Minutos
Přeložila: Lada Weissová
Přebal: Pavel Růt
Nakladatelství: Argo
Rok a místo vydání: 2003, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 224
Zdroj: knihovna
2. vydání
ISBN 80-257-0211-6

O knize:
Marie je dívka žijící v malé brazilské vesničce daleko od všeho, kde lidé žijí v přepychu a bohatství a mají vše, na co si jen vzpomenou. Dívka sní o svém princi a svém životě a věří, že se jí jednoho dne vše splní. Povede se jí odcestovat do Švýcarska, ale zjišťuje, že nic není takové, jak si malovala a jak jí naslibovali. Musí se probojovat sama, vždyť život se s nikým nemazlí. Je donucena se postavit na svoje vlastní nohy, upnuta na jedinou myšlenku. Vydělat na letenku a vrátit se zpátky domů, do své vesnice, ke svým rodičům. A hlavně vydělat na statek. A tak se stane prostitutkou. Jenže Maria potřebuje i lásku. Není jen stroj. Jak se rozhodnout pro toho správného muže? A existuje vůbec?

Můj názor:
Jedenáct minut je druhá kniha, kterou jsem se rozhodla přečíst. Na Paola Coelha prostě musíte mít náladu a ona se zrovna naskytla a také mě zlákalo to kladné hodnocení. Přiznávám, že jsem zprvu váhala, zda ji vůbec číst. Přece jen o prostituci nečtete každý den a opravdu ne vždy je na něco takového nálada. Ale rozhodla jsem se pro ni a jsem za to opravdu ráda.   

Příběh je psán v er-formě nezávislým vypravěčem. Je prolínán útržky z deníku, který si Maria píše. A tak máme možnost nahlédnout do jejího nitra, snů, zážitků a názorů. Díky tomuto deníku pochopíme smysl všeho toho, proč a za jakým účelem se stala prostitutkou. Co ji k tomu vedlo? Maria mi navíc byla velice sympatická, ač jsem tomu nechtěla věřit. Stejně jako všechny ostatní děvčata, i ona měla svého vysněného prince. Jenže velice brzy poznala pravdu. Přesto se rozhodla jít za svým snem a cílem. Mladá, naivní dívka, která se ničeho nebojí a vrhá se do všeho po hlavě.

Téměř okamžitě jsem se ponořila do děje. A zapomněla na čas a na vše, co se kolem mě děje. Bylo to svižné, poutavé a vlastně tak trochu i napínavé. Musím se přiznat, že s hrůzou jsem zjistila, kolik bylo hodin a s donucením jsem knihu odložila, abych se aspoň trochu vyspala druhý den do práce. Jinak bych ji určitě zvládla za jednu noc a pokud se i Vy začtete, také se neodrhnete.

Na konci knihy je autorem napsána poznámka. Jen taková malá vsuvka, co ho vedlo k napsání tohoto příběhu. Jak píše, poznal jednu ženu, která se také stala prostitutkou a tak po několika rozhovorech s ní, napsal tak trochu upravený její příběh. A tak vlastně vznikla tato kniha.

Jedenáct minut se mi opravdu líbila. Parádní námět a spousta úžasných citátů (bohužel jsem si nezapsala ani jeden). Coelho tu také polemizuje nad morálními otázkami. Myslím, že je to výborná kniha a určitě stojí za pozornost. Takže pokud váháte nad tímto autorem, myslím, že toto bude skvělá volba :)

Bodování:

2 komentáře:

  1. Povedená recenze, nad autorem už delší dobu uvažuju, ale pořád jsem se k němu ještě nedostala. :) Jeho díla mi přijdou zvláštní a přesně jak říkáš je na ně potřeba určitá nálada. Rozhodně bych si ale v budoucnu chtělě přečíst nějakou jeho knihu. :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Děkuji :) Pokud mohu radit, tak začni právě touto knihou. Moc jeho knih jsem nečetla, ale tahle je parádní. A myslím, že by tě pak navnadila na ty další :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)