sobota 19. srpna 2017

Recenze ⭑ Nositelé dubového listu ⭑ John Flanagan

Autor: John Flanagan
Originální název: Oakleaf Bearers
Přeložila: Zdena Tenklová
Obálka: Josef Fraško
Nakladatelství: Egmont
Rok a místo vydání: 2009, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 312
Zdroj: půjčeno
1. vydání
ISBN 978-80-252-1158-8

4. díl ze série Hraničářův učeň – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Evanlyn s Willem se stále ukrývají před Skandijci, ale sníh pomalu roztává a oni musejí co nejdříve zmizet. Ale kam? Will ještě není úplně zdravý a dlouhou cestu ještě nezvládne. Ovšem vše je brzy vyřešeno, neboť Evanlyn je unesena a Will se chtě nechtě musí vydat ji hledat. Jenže temudžajští bojovníci jsou hrdý a nebezpečný národ. A tito cizinci chtějí zaútočit na Skandijce, jenže mají šanci? Halt se rozhodne jim pomoct a tak válka může začít...

Můj názor:
Již čtvrtý díl Hraničářova učně na mě působil velmi mile a s nadšením jsem otáčela jednu stránku za druhou. Příběh je to zajímavý a napínavý a mnohdy i vtipný. Opravdu, Flanagan se tentokrát překonal a dalo by se říct, že jsem se smála tak polovinu knihy :) Ale pojďme se podívat na celé toto vyprávění.

Když temudžajský bojovník unesl Evanlyn, neustále jsem si říkala, co s tím Will udělá. Kdy mu dojde, že už nepřijde a jestli ji půjde hledat. A přišlo mi jako skvělá náhoda, že ji našel spolu s Haltem a Horácem. Ale tak to v těchto příbězích bývá. Jejich setkání bylo srdceryvné a pěkné. Konečně se setkali a mohli se vydat domů. Ale... chyba lávky. Skandijci jim to zatrhli, ale nedivme se jim. Já bych na jejich místě jednala asi stejně. Také mě hodně pobavila část, kdy se Halt vydal na průzkum a Erak nedal jinak, než že půjde s ním. To se pobavíte, ale vážně. A takových situací tam najdeme víc.  

Když se nakonec dohodli, všichni čtyři se vrátili zpět do Hallasholmu. Návrat na toto místo je pro Willa a Evanlyn nebezpečný. To si uvědomuje jak Halt s Horácem, tak samotný Erak. Evanlyn jako princezna Araluenu je navíc ve smrtelném nebezpečí a proto bude těžké ji uchránit. Přísaha valům je prostě přísaha valům a ta se nesmí porušit! Ale Halt je naštěstí rozumný chlapík a dokáže se s vládcem celé Skandie domluvit a veškeré spory jsou odsunuty na později. Však jim hrozí veliké nebezpečí...

Jak jsem již psala, knížka je vtipná, napínavá a hodně čtivá. Hodně mě bavila příprava na onu bitvu a docela mě překvapila Willova iniciativa. Jednou to bude skvělý hraničář a dokáže velké věci. Ale co se mi na knize nejvíce líbilo, byl konec. Ona samotná bitva. Ta je rozepsána asi na 80 stránkách, což někoho může odradit. Ale nezoufejte. Je to doslova chytlavé. Navíc se párkrát podíváme i na druhou stranu, k temudžajům a dočteme se některé jejich bojové taktiky. A Will se prokáže jako skvělý lučištník a nebezpečný protivník. To, co dokázal, je až neuvěřitelné. Žasla jsem a tím víc jsem byla do příběhu zažraná.

Pokud jste se na Hraničářova učně ještě nevrhli, neváhejte. Zaručuji Vám, že se nebudete nudit a toto je zatím nejlepší díl. Opravdu hrozně moc se mi líbil a dopoučuji všemi deseti :)

Bodování: 

2 komentáře:

  1. Moc pěkná recenze :) Hraničářův učeň to je moje oblíbená série a tento díl jeden z těch nejpovedenějších :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Děkuji :) Hraničáře jsem si hodně oblíbila a doteď nechápu, proč jsem se tolik zdráhala. Zařadila jsem mezi oblíbené fantasy :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)