středa 20. září 2017

Recenze ⭑ Slepá skvrna ⭑ Torkil Damhaug

Autor: Torkil Damhaug
Originální název: Døden ved vann
Přeložili: Miluše Juříčková a Šťěpán Lichorobiec
Obálka: Jiří Mičkal
Nakladatelství: Jota
Rok a místo vydání: 2011, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 424
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7217-937-4

O knize:
Liss studuje v Amsterdamu, se svou rodinou je stále v kontaktu. Ale v Amsterdamu vede podivný život. Pln nebezpečí, nátlaku a strachu. Jednoho dne jí zavolá Viljam, že se její sestra ztratila. Její sestra Mailin je pro ni vším a tak neváhá všeho nechat a okamžitě odletět zpět do svého rodného Osla. 

K policii nemá zrovna vřelé city a tak se nějak stane, že po své sestře začne pátrat sama. Je to složité, nepochopitelné. Proč zrovna Mailin? Vždyť ta by přece neublížila ani mouše. Otvírá se jí dávná rána z dětství a zjišťuje spoustu podivných věcí. Je to hra. Hra, které musí za každou cenu přijít na kloub…


Můj názor:
Knižní pulty jsou opravdu přeplněny severskými detektivkami a thrillery a je jen na nás, které si vybereme k přečtení. Já jsem neodolala nad Slepou skvrnou. Její anotace je více než lákavá a s nadšením a velikým očekáváním jsem se začetla.

Ovšem výraz "začíst se" je nadsazený. Měla jsem veliký problém a v první chvíli jsem měla sto chutí knihu odložit. Ač spousta lidí psala (v recenzích a komentářích), že právě začátek je navnadil, mě spíše odrazoval. Nejenže to pro mě bylo nudné, ale i nezáživné a já nechápala, co tam ten Jo dělá. To vše se odehrávalo roku 1996 na Krétě. A pak najednou do Norska roku 2008. Určitě si umíte představit, že jsem byla ještě zmatenější. Ale kupodivu v tom Norsku mě to začalo bavit a já najednou hrozně moc chtěla vědět, jestli se Mailin najde, proč zmizela a následně, co se jí stalo.

Jak to u tohoto žánru bývá, i zde jsem hádala vraha a motiv. Ale! Je to tak dobře napsané, že jsem neuhádla ani jedno a na konci jsem koukala jako sůva z nudlí. Samozřejmě máte tolik tipů, ale pořád přecházíte okolo a hádáte naslepo. Samotná zápletka je zajímavá a konec nečekaný. A co víc, způsob vraždy je… Tahle část nebude pro slabší povahy, to Vám garantuji. Je to otřesné, hrůzné a v tu chvíli mi nebylo zrovna nejlépe.

Pokud vydržíte nudný prolog (který je mimochodem velmi důležitý), dostane se Vám výborného detektivního příběhu, který Vás nenechá chladnými. Je to napínavé, velmi čtivé a zvědavost jen vře. Ovšem nic není růžové. I zde najdeme mouchy. Celý příběh se odehrává z pohledu Liss a Jo. Což by bylo ještě dobré, když si odmyslíme neustálé přebíhání z jedné doby do druhé. Ale asi v polovině knihy nastoupí další postavy a já se začala dokonale ztrácet. Najednou se na celý případ podíváme očima policistů či psychologů. To bylo až přehnané…  

Z téhle detektivky Vám bude běhat mráz po zádech, neboť na Vás dýchne pravá severská zima. Ale určitě to není jedna z těch nejlepších, co jsem doposud četla.

Bodování: 

2 komentáře:

  1. Knížku už mám nějaký ten pátek doma, koupila jsem si ji tehdy v LK za pár šupů a bohužel stále čeká na přečtení. Většinou mi všechny knížky dříve "testuje" taťka a tuto už četl a chválil si ji. A když si čtu tvoji recenzi, tak kniha bude dobrá, i když možná přes počáteční problémy se začtením. Kéž bych se k ní dostala co nejdřív :D Ale díky za připomenutí :-)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Já myslela, že knihu nikdo znát nebude a ty ji máš doma :D Také jsem ji kdysi viděla v LK, ale nekupovala ji. S taťkou máte skvělý systém, také by se mi někdy takový hodil :D Budu se těšit na tvůj názor (až se k ní propracuješ).

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)