čtvrtek 21. září 2017

Recenze ⭑ Výkupné za Eraka ⭑ John Flanagan

Autor: John Flanagan
Originální název: Erak’s Ransom
Přeložila: Zdena Tenklová
Autor obálky: Jan Patrik Krásný
Nakladatelství: Egmont
Rok a místo vydání: 2009, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 436
Zdroj: půjčeno
1. vydání
ISBN 978-80-252-1257-8

5. díl ze série Hraničářův učeň – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Erak se spolu se svými muži rozhodne vyjet na svou poslední výpravu, do daleké Aridy. Jenže byl zajat a Svengal byl pověřen, aby požádal Araluence o pomoc. Ti mu samozřejmě pomůžou, jenže nic není malované a ani růžové. Jejich záchranná mise je nebezpečná a zdlouhavá. Podaří se jim Eraka zachránit z těch zlých spárů Aridských obyvatel?

Můj názor:
Výkupné za Eraka je pátý díl této úžasné série a knihu jsem otevřela téměř okamžitě po čtyřce. Očekávala jsem další skvělý příběh, plný napětí a dobrodružství a ono se tak skutečně ze začátku vyvíjelo.

Opět je to psané velmi pěkně. Myslím, že už snad ani nemusím zmiňovat, jak krásně stránky utíkají, protože pan Flanagan píše tak lehce a poutavě. A začátek byl opravdu famózní. Zprvu se mi tomu nechtělo věřit, ale světe div se, Halt opravdu chystal svatbu. Tato část byla úsměvná a hodně zábavná. Naneštěstí tato neobvyklá veselice byla narušena Skandijcem Svengalem. Poté se vše změní a příběh nabývá jiný směr.

Rozjede se nám další dobrodružství, kdy se Halt se svými nejbližšími přáteli rozjede zachránit uvězněného Eraka. Jeho uvěznění bylo pro mě zvláštní. Takový obr a nechá se lehce přelstít? Ale i on pozná, že nemůže všem věřit. A co ho nenapadne lepšího, žádá pomoc od svých někdejších nepřátel. Je zvláštní, jak rychle se vše změní a jak rychle si zvyknete na některé věci. Ale jak už to u zapeklitých případů bývá, i zde se vyrojí tolik překážet a úskalí, až to hezké není.

Ona totiž výprava byla přelstěna a museli se rozjet do nehostinné pouště spolu se Seletinem, vůdcem města Al Šaby. Cestou se naši hrdinové dovídají spousty novinek, ať už příjemných nebo nepříjemných. A velice brzy pochopí, že najít Eraka živého nebude jen tak. V podstatě až ke konci knihy to začalo být nejzajímavější, kdy se vše vyhrotilo a splnění úkolu začalo být velice nebezpečné.

Také bych ráda zmínila, že Willova věrnost k Cukovi je obdivuhodná. Poté, co se po té nešťastné události snaží vše napravit, jsem byla s ním. V té nehostinné poušti to bylo hrozné a vždy, když byl vyprahlý, i já měla šílenou žízeň. Ovšem, rozdíl byl, že já si mohla jít napustit vody, kolik jsem chtěla. Tato část byla smutná a trýznivá a já ji s Willem opravdu prožívala. Což se u mě normálně nestává :) 

Přes slibný začátek to spadlo do takové polomrtvé roviny, což je velká škoda. I ten závěr tomu moc nenapomohl. Zatím je to nejslabší díl, ale kdo ví. Zatím jsem v polovině celé série.

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)