sobota 14. října 2017

Recenze ⭑ Dračí princezna ⭑ Eliška Richterová

Autor: Eliška Richterová
Nakladatelství: Martin Koláček – E-knihy jedou
Rok a místo vydání: 2016
Vazba knihy: e-kniha
Počet stran: 200
1. vydání
ISBN 978-80-616-0

1. díl ze série Dívka v ohni

O knize:
Tenesie je mladá dívka, která studuje střední školu, je roztleskávačkou a má skvělého přítele, který navíc hraje fotbal. Co víc by si mohla přát? Jenže jeden večer ho nešťastnou náhodou zabije. To, když se projeví její moc a on uhoří. Touto událostí se roztočí běh událostí, které jí zamotají životem a najednou zjišťuje, že nic není tak, jak se ve skutečnosti zdá. Ethan jako její ochránce ji doprovodí do jejich země, kde bude muset vybojovat bitvu se Sylasi. Podaří se jí to?

Můj názor:
Dračí princezna mě zaujala hned po vydání. Už jen tím, že ji vydala česká začínající autorka Eliška Richterová, která navíc také píše recenze na knihy. Je to její prvotina a byla jsem moc zvědavá, jak se s tím vším vypořádala a téma draci pro mě nejsou až tak obvyklé. Tím větší moje zvědavost byla. A co víc, Eliška si Dračí princeznu vydala na své vlastní náklady. Kdo z Vás má tolik odvahy? 

Se začtením to nebylo až tak veselé. Hlavní hrdinka mi nebyla moc sympatická a několikrát jsem si říkala, že toto nedám. Přece jen už nepatřím mezi ty, kteří prožívají a čtou o prvních školních láskách. Ale časem jsem k ní trochu přilnula. Když se dostala do svého království, začala jsem jí fandit a očekávala, co se v kterou chvíli stane a kdy začne onen boj. Přesto jsem si několikrát říkala, že je tak neskutečně blbá a některé její eskapády postrádaly logiku.

Příběh je to vážně jednoduchý a i tak napsaný. Ne jen že se tam některá slova opakovala dost často, což přímo bilo do očí, ale také jsem několikrát měla dojem, že jsem podobnou situaci někde četla (viděla, slyšela). Je znát, že se autorka shlídla v některých fantasy příbězích a lehce tu pak najdeme náznaky.

Je to psáno v ich-formě, takže hodně nahlédneme do nitra hlavní hrdinky Tenesie. Mladá, pubertální dívka, která má teprve maturovat, náhle zjistí, že její život je lež. Že patří do jiného světa, ba přímo, že je v něm princeznou a její život je v ohrožení. Je zajímavé sledovat, jak tomu nechce věřit. Ethana, svého ochránce, by nejraději poslala do věčných lovišť a pak najednou procitá a okamžitě poznává všechno to zlo, které zachvacuje její svět. Vždyť právě ona má zachránit její zemi a lid. Je to šílené, že? Co všechno musíte prožít, abyste konečně pochopili, že je to pravda? Tenesie prožila hrozné věci a až pletka s obávanými Sylasi jí otevřou oči.

Je to zvláštní, ale k žádné z postav jsem si nevytvořila žádný vztah. Ať už dobrý či špatný. Všichni mi proklouzli mezi prsty. Jasně, vím která postava je která a kdo má jakou povahu, ale mě vůbec žádná nezasáhla. Snad v příštím díle to bude lepší.  

Toto je první díl ze série Dívka v ohni a já doufám, že Eliška plánuje pokračování. Ráda bych věděla, co se s hrdinkou nakonec stalo. No jo, nechala to pěkně otevřené a my můžeme jen hádat, co bude následovat. A také horlivě očekávat pokračování. Je to cílené na mladší věkovou kategorii, než jsem já. Ale i já se bavila, takže si myslím, že si počte i dospělák. Celé je to odpočinkové, a když přijdete unavení z práce, tahle kniha se bude hodit.

Přes některé mé výhrady musím napsat, že to nakonec bylo pěkné. Celý ten nápad je výborný a některé pasáže byly zajímavé. Jen by to chtělo více propracovat. Bohužel jsem četla už rafinovanější příběhy, ale zase musím opět zmínit, že to byla autorčina prvotina. Věřím, že se časem vypíše a její příběhy budou chtít číst všichni. Dlouho jsem uvažovala, jak knihu ohodnotím. Nakonec jsem zvolila zlatý střed, tedy tři hvězdičky.

Bodování:

2 komentáře:

  1. O knize jsem neslyšela a hned na první přečtení anotace mě zaujala. Tvoje recenze tomu taky pomohla. :))

    OdpovědětSmazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)