pondělí 30. října 2017

Recenze ⭑ Hvězdný prach ⭑ Neil Gaiman


Autor: Neil Gaiman
Originální název: Stardust
Přeložila: Ladislava Vojtková
Obálka: Marek Fišer
Nakladatelství: Polaris
Rok a místo vydání: 1998, Frenštát p. R.
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 248
Doporučená prodejní cena: 159,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 80-85911-50-7

O knize:
V Anglii se nachází vesnice jménem Zeď. Je jiná než ty ostatní. Uprostřed louky, která sousedí s onou vesnicí, se táhne dlouhá zeď, kde na jednom jediném místě je probouraná díra, kterou se dá dostat na druhou stranu. Jenže, kam na druhou stranu?

Tristran Thorn, obyvatel Zdi, se vášnivě zamiloval do Viktorie Foresterové. Ta mu slíbila, že mu splní každé přání, když mu donese právě spadlou hvězdu. Na nic nečeká a utíká ji najít na druhou stranu zdi, kde je vše jiné. Po dlouhé době ji konečně najde. Však to nebyl žádný med. Má s ní ale trápení. A musí ji chránit, neboť jak se zdá, stojí o ni všichni. Ona totiž spadlá hvězda je velice dobrá věc, jen záleží, na jakou stranu se přidáte. Dobro či zlo?

Můj názor:
Kdo by neznal film Hvězdný prach. Tu kouzelnou pohádku, kde fantazie pracuje na plné obrátky. Dokážete si představit to nadšení, když jsem se dověděla, že je to podle knižní předlohy? A s jakým očekáváním jsem ji pak otevřela?

Kniha je to opravdu krátká a neustále jsem si říkala, jak to všechno mohl vecpat na tak málo stránek. Ale jak už to bývá, filmaři trošičku experimentovali, což je samozřejmé, ale mě to zklamalo. Protože pokud jste viděli ten úžasně kouzelný film, čekáte všechno to na knižní předloze. Jenže ono to tak ve skutečnosti není a to velké a úžasné finále je jiné. Moje zklamání bylo ještě větší.

Ale když jsem pak po přečtení knihy seděla a zapřemýšlela, došla jsem k názoru, že i přes ty neshody to je nádherný příběh, který pohladí po duši. Tak krásně proplouváte tím vším a putujete s Tristanem, že se ani nestačíte divit, že jste na konci. Strachujete se, aby ho čarodějnice nenašla, a popoháníte ho, aby už byli zpátky za zdí. Velmi nápadité a prosté, neboť, kdo má doma zeď s dírou uprostřed, jen překročit a jste v kouzelném světě?

Tristan byl jednodušší, ale zamilovaný do nesprávné ženy. Byl jí tak zaslepený, že neviděl nic okolo. Jen jsem čekala, kdy mu konečně svitne a pozná, že si z něj Viktorie střílí. Yvaine je mladá žena, které hrozí veliké nebezpečí. Její totožnost musí zůstat utajena, jinak ji zlá čarodějnice najde a to nebude dobré. Bylo mi jí líto a líbilo se mi, jak s Tristanem zametala. A s velikým očekáváním jsem četla, kdy těm dvěma všechno dojde…

Hvězdný prach je nádherný příběh, plný čar a kouzel a lásky a naděje. A i když se to s filmem neslučuje, jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Neboť toto je příběh, ke kterému se budou rádi vracet jak děti, tak i dospělý. A já sama se těším, až si ho znovu přečtu se svými dětmi :)

Bodování:

6 komentářů:

 1. Moc pěkná recenze :) Film jsem jako malá měla moc ráda, ale to že je i kniha jsem až do teď netušila. Což je velká škoda. Rozhodně si píšu na seznam, protože tu si prostě musím přečíst. :))

  OdpovědětVymazat
 2. Povedená recenze :) Já se přiznám, že jsem knihu nečetla, ale film Hvězdný prach mám moc ráda :) Určitě si někdy musím přečíst i knihu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Přečti, stojí opravdu za to :) Já se zase musím znovu podívat na ten film, až je mi po něm smutno :D

   Vymazat
 3. Vyjádřila jsi přesně moje pocity, Ivet. Byť se mi kniha líbila a určitě se k ní někdy ráda vrátím, v tomto případě mám film přeci jen asi o kousíček raději :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně. Film je prostě krásný a takový vyumělkovaný. Přesto se mi líbila i v knižní předloze :)

   Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)