neděle 5. listopadu 2017

Recenze ⭑ Bílá jako sníh, rudá jako krev ⭑ Alessandro d'Avenia

Autor: Alessandro d'Avenia
Originální název: Bianca come il latte, rossa come il sangue
Přeložila: Zdeňka Nováková
Obálka: Veronika Cágová
Nakladatelství: Jota
Rok a místo vydání: 2014, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 270
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978.80-7462-555-8

O knize:
Leo je šestnáctiletý kluk, navštěvující gympl, který nejraději hraje fotbal a poflakuje se s věrným kamarádem Nikem. Jezdí na mopedu, chodí do Meka. Leo je třídní šašek a jeho nepochopení ke škole je u něj zřejmé. Tak jak u všech kluků v jeho věku. A co víc, nechápe, proč někdo ztrácí čas tím, že by je měl učit. Kde vlastně vznikla ta myšlenka, že by se chtěli stát učiteli? A bláznivě se zamiloval do Beatrice, která je ale o rok starší a neví, že existuje.

Jenže Beatrice onemocní vážnou nemocí, leukémií. Jeho dobrá kamarádka Silvia je ten most, díky kterému se k ní může dostat. Co všechno je schopen pro Beatrice udělat? Profesor Snílek, jak mu říká, mu pomáhá psychicky, i když to sám netuší.

Můj názor:
Dlouho jsem uvažovala, jestli mám tuto knihu přečíst. Přece jen není veselá a já se tak trochu děsila, co se dočtu. Přece jen téma leukémie je dost závažné a já se obávala, jak to zvládnu. Ale nakonec jsem díky pár recenzím dostala odvahu a knihu si donesla z knihovny a téměř ihned se začetla.

Je to tak chytlavé, že jsem měla přečteno za jedno (necelé) odpoledne, jako ještě nikdy žádnou jinou knihu takového (stránkového) obsahu. Je citlivá, chytlavá (jak jsem se zmínila), smutná, plna naděje a očekávání, zoufalství, bolesti a utrpení. Je o lásce, přátelství, rodině a touze o nesplněných snů.

Leo mi ze začátku pil krev. Je to typický puberťák, kterého otravuje všechno a všichni. Dává učitelům přezdívky, protože si myslí, jak je to cool. Ale když sledujete, co všechno byl ochoten pro Beatrice udělat, je Vám ho líto. Je Vám líto všeho, čím si musel projít. A jeho přátelství k Silvii jsem mu věřila. Věřila jsem mu víc, než on sám. Snílek mi byl sympatický. Velice moudrý člověk, který Lea dokázal nakopnout právě v tu pravou chvíli. Jen mě mrzí, že Beatrice nebylo dáno více prostoru. Skromná, mladá dívka, která by okouzlila snad každého.

Díky této knize začnete myslet jinak. Napadají Vás věci, které by Vás ani nenapadly. A doufáte, že svět přece jen není tak krutý a nedává vzklíčit takovým smutným osudům. Najdete tu myšlenky o lásce a snu, který můžete prožívat. Stačí ho jen najít. Poznáváte svět z pohledu barev, neboť barvy jsou všudypřítomné.

Přes mé obavy jsem se opravdu začetla dost rychle a knihu nebyla schopná odložit. Hodně se mi líbila, přestože to má tak smutné téma. Přiznávám, že jsem u některých scén byla naměkko a málem se i rozbrečela. Beatrice měla opravdu smutný konec a já jí chtěla pomoct. Myslím, že tuto knihu by si měli přečíst všichni. Vypálila se mi do kůže a jen tak neodejde…  

Bodování:

8 komentářů:

 1. Pěkná recenze, na knihu jsem koukala v LK, nakonec jsem jí tam nechala. Teď uvažuju, jestli jsem udělala dobře... :))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak si ji klidně kup. Myslím, že nebudeš litovat. Je sice smutná, ale pěkná :)

   Smazat
 2. O knize jsem slyšela hlavně dřív, ale pak jsem se nějak zalekla toho, jestli to není až moc puberťácké? Pokud jsi četla třeba Hvězdy nám nepřály, přirovnala bys to k tomu nebo je to vyzrálejší?
  Díky, měj se krásně :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hani, Hvězdy nám nepřály jsem nečetla, takže bohužel nemůžu posoudit. Kniha je sice psána z pohledu pubertálního chlapce, takže nějaké "úlety" tam najdeme. Ale na druhou stranu sleduješ, jak se s tím vším snaží vyrovnat a jak najednou dozrává. Je to vyzrálejšího rázu, ale ne zase jako třeba Kniha vzpomínek. Těžko soudit, ale myslím, že by se ti mohla líbit :)

   Smazat
  2. Díky, tak já se po ní v LK mrknu :)

   Smazat
  3. Mrkni. Budu zvědavá na tvůj názor .)

   Smazat
 3. Knížku už mám delší dobu v povědomí, ale nikdy jsem netušila, o čem je, takže tvá recenze mě dost překvapila, že se jedná o tak smutné téma. Asi se knížce prozatím vyhnu :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem popravdě také nevěděla pořádně o čem je. A pak na mě vykoukl takový příběh. Je sice smutný, ale hezky napsaný. Třeba se k ní někdy dostaneš, uvidíš :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)