sobota 25. listopadu 2017

Recenze ✩ Temné hlubiny ✩ Robert Bryndza

Autor: Robert Bryndza
Originální název: Dark Water
Přeložila: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2017, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 416
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0403-1

3. díl ze série Inspektorka Erika Fosterová – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!


O knize:
Erika Fosterová ze zatopeného lomu na okraji Londýna zajišťuje důkazy v jednom drogovém případu, když potápěči najdou ještě něco. V pytli objeví kostru sedmileté dívky, kterou identifikují jako Jessicu Collinsovou. Tato dívka se ztratila v 90. letech, tedy před šestadvaceti lety. Erika se nového případu okamžitě ujímá, za každou cenu chce dopadnout jejího vraha. Jenže to ještě netuší, že to může být tak nebezpečné…

Můj názor:
Když jsem se dozvěděla, že bude vydán třetí díl s Erikou Fosterovou, Temné hlubiny, byla jsem nadšená. Těšila jsem se na pokračování a stále se těším na ty další, jak Robert Bryndza slibuje. Protože on píše tak lehce, zajímavě a poutavě, že Vás prostě musí nadchnout. Oba dva předešlé díly (Dívka v ledu (RC), Noční lov (RC)) se mi moc líbily a nakadateství Cosmopolis, které knihy vydává, doufám v překladu bude pokračovat. Protože jinak bychom přišli o další skvělou sérii. A jak se mi tedy líbila trojka?
Některá tajemství mají raději zůstat hluboko skryta…
Knížka má 80 kapitol, epilog a prolog. Některé kapitoly jsou krátké, jiné delší, ale přesto krásně ubíhají. Prolog se odehrává v 90. letech minulého století, kdy se stane událost, která zamává jednou rodinou tak moc, že se z toho nevzpamatovali ještě dodneška. A co hůř, znovu otevření jejich případu jimi znovu otřese a stane se tolik nečekaných událostí, až jde z toho člověku hlava kolem.

Erika Fosterová změnila své působiště, má nový tým na protidrogovém. Její život se tak nějak ustálil a dalo by se říct, že je spokojená. Jenže když spolu s kontejnerem plným drog potápěči najdou kostru sedmileté Jessicy, Erice se obrátí život vzhůru nohama. Líbila se mi její posedlost najít vraha malé dívenky, kterou někdo odhodil do zatopeného lomu v pytli. Její zvědavost, ale hlavně touha najít, usvědčit a zavřít vraha je téměř hmatatelná. A přestože si v jedné chvíli neví rady a nikdo s případem nedokáže hnout, ona nepolevuje a neustále se ze sebe snaží vydat vše.

Na scéně se objeví také její sestra s dětmi. Její manžel není zrovna kladné postavy, a tak musí na chvíli zmizet, než se všechno uklidní. A kam jinam, než za svou sestrou Erikou do Londýna. Jejich příjezd je nečekaný. Popravdě bych vybuchla úplně stejně jako Erika, ne-li ještě hůř. I když jste sestra, bratr, matka, bratranec či jiný příbuzný, stejně musíte vědět, kde je jaká hranice, nepřekročit ji a dodržovat jistá pravidla. Lenka tu hranici překročila, a i když to neměla lehké, měla by vědět, co ano a co ne.

Případ mrtvého děvčete je ale hlavním tématem. Její rodina trpí, a když jsem se dověděla jejich temnou minulost, byla jsem zaskočena. A to i přesto, že jsem začala něco takového tušit. Navíc je to hodně nebezpečné, neboť zemřou lidé a Erika je znovu v ohrožení (začíná to být ohrané). Závěr knihy mě zaskočil a řeknu Vám, že to není předvídatelné. Nechtěla jsem tomu všemu věřit. Takže za toto si Robert Bryndza určitě zaslouží palec nahoru.

Jak jsem naznačila už v začátku recenze, autor slibuje další pokračování a já se na ně moc těším. Už jen proto, že případy s Erikou jsou zábavné, napínavé a vůbec se to celé pěkně čte. Za sebe dávám sice jen čtyři hvězdičky, protože to nebylo až tak úplně dokonalé, ale jinak nemám co vytknout. Takže neváhejte a čtěte :)

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

8 komentářů:

 1. Pěkná recenze, sérii mám na seznamu. Doufám, že se k ní brzy dostanu. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Určitě ji nevynechej, je vážně dobrá :)

   Smazat
 2. Koukla jsem jen na závěrečné hodnocení, protože knížku teprve budu číst. Než se k ní dostanu, ještě chci přečíst 3 knihy :D Po přečtení se k tvé recenzi vrátím :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já se na ni tak těšila, že jsem ji prostě musela upřednostnit a všechno okolo šlo stranou. A jsem za to ráda :) Ať se kniha líbí a budu se těšit na tvou recenzi :)

   Smazat
  2. S tvou recenzí stoprocentně souhlasím, i když jsem nakonec dala plný počet. Ale co se týče té její sestry Lenky, tu bych musela zabít :D Se ani nedivím, že se Erice nechtělo domů...Jo a to Eričino ohrožení v každém díle už mi taky přijde ohrané :D Snad to už ve čtverce nebude...
   A jinak celkově se mi tvá recenze opět líbí, mám ráda stručné vševystihující recenze :-) Ne jak ty moje dlouhé, beztak to nikdo nečte do konce :D:D

   Smazat
  3. Že jo. Chápu, že toho měla Lenka moc a navíc v neznámém prostředí, ale tím spíš by se měla zachovat jinak a být Erice vůbec vděčná, že ji tam nechala.
   Co to povídáš. Já vždycky žasnu nad tvou recenzí, jak krásně všechno popíšeš a kolikrát si říkám, že bych chtěla někdy psát jako ty. A někdy si i nadávám, že se více nerozepíšu, ale zase nechci vyzradit víc, než je nutné. Ale moc děkuji za pochvalu, moc si toho vážím :)

   Smazat
 3. Zatím jsem sérii o Erice nenakousla, ale jelikož mi doma první dvě knihy leží - měla bych to napravit :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě se do nich pusť. Čte se to opradu dobře a je to napínavé. A samotné zápletky jsou taky dobré :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)