sobota 18. listopadu 2017

Recenze ⭑ Tichošlap ⭑ Sylva Lauerová

Autor: Sylva Lauerová
Nakladatelství: van Aspen
Rok a místo vydání: 2012, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 224
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-904933-3-9

O knize:
Tichošlap. Muž bez minulosti. Muž, který s rozbřeskem vchází do nitra pražského metra a hledá. Hledá tváře, postavy a lidi, které mu dají, co potřebuje. Potkává lidi, kterým nějakým způsobem otřese, záhy na něj zapomínají a nakonec si vzpomenou. Vzpomenou si se zděšením. Osud je nevyzpytatelný a stanou se následné události jen náhodou nebo jsou jasně dané? Šest dní, pět různých lidských životů a paralelní svět. Co všechno se může stát?

Můj názor:
Další z knih od Sylvy Lauerové, kterou jsem si půjčila, je Tichošlap. Přestože jsem v podstatě nevěděla, o čem kniha je, hrozně jsem se na ni těšila. A hlavně jsem byla zvědavá, jak se Lauerová vypořádá s dalším žánrem.

Autorčin styl psaní je sice jednoduchý, ale tak čtivý, že stránky utíkají jedna za druhou. Píše velice poutavě a čtivě, což dodává ještě větší chtivosti a zvědavosti, takže tak za jedno odpoledne máte po knize. Navíc ani nemusíte vědět, kdo knihu napsal a už jen z prvních pár stránek poznáte, že je to právě Lauerová. Píše pořád stejně a přesto tak krásně. A jak jsem se zmiňovala výše, byla jsem zvědavá, jak se vypořádá s prvkem thrilleru (nadsazeně řečeno). A mohu Vám říct, že perfektně.  

Tentokrát se neseznámíme jen s jednou nebo dvěma postavami, ale přímo s několika. Příběh je psán z pohledu jiného člověka, takže se do něj lehčeji začteme a zažijeme spousty životních okamžiků. Podíváme se za Anetou, která prožívá životní krizi v podobě vztahu a své osobnosti. Za Boženkou a Drahou, nejlepšími přítelkyněmi už v důchodu a prožijeme s nimi menší rozmíšku. Za Sonjou, úspěšnou galeristkou, které nešťastná náhoda zachrání život. A nakonec za Pavlem, který řeší manželskou krizi. A nakonec za Tichotou, který je zvláštní, nemluvný a všichni se ho bojí. Jeho část je označena kurzívou, jako by byl někde v jiném světě.

Někdo z postav se v příběhu jen mihne, někdo dostane hodně šance. Ale nejvíce se příběh točí kolem Tichoty. Dlouho jsem přemýšlela, jaké vyústění to celé bude mít a nedovedla jsem si představit, jak toto skončí. Musím ale napsat, že takový konec mě opravdu zaskočil a hodně jsem přemýšlela, jak to ta Lauerová zatraceně myslela. Navíc Tichotovo doznání mě tak trochu šokovalo a najednou vše do sebe pěkně zapadlo. Jen ten konec… Také máte v hlavě guláš? Začínám mít totiž pocit, že si autorka v otevřeném konci vyžívá.

Tak jo, recenze u konce a já mohu říct, že toto je velice dobrá česká autorka a nadšeně budu očekávat další její tvorbu. Ještě mi chybí přečíst Hračku a doufám, že ji brzy seženu. Tichošlap je opravdu výborná kniha a určitě doporučuji :)

Bodování:

12 komentářů:

 1. Zajímavá recenze, kniha mě moc nezaujala, ale nevypadá špatně. :)) To, že každá čteme úplně něco jiného není třeba dodávat. :))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Však já vím, každému se líbí něco jiného :) Ale jsem ráda, že tě aspoň trochu zaujala :)

   Smazat
 2. Mě zaujal ten konec, čtenář to celé čte v takovém duchu, v jakém to vyzní (nechci tady moc spoilerovat), a nakonec je vše jinak :-) A ten úplný závěr, taky jsem pak zírala, jak to ta autorka vlastně myslela :-) K jejím knížkám se musím někdy vrátit nebo časem i pořídit do vlastní knihovny :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně! Já z toho měla oči navrch hlavy. Takový konec jsem vůbec nečekala. Má skvěle nečekané a zvláštní konce. Já o koupi jsem zatím nepřemýšlela, ale možná někdy až nebudu mít co.. :D

   Smazat
 3. Málem mi zase tento článek unikl! Ale napravila jsem!
  Jsem moc ráda, že doporučení se potkalo s nadšením z knihy :-)
  Asi si ty její (Sylvy) knihy budu muset "oprášit"! :-) Přece jen četla jsem je když vyšly, a to už nějaký ten rok bude.
  Ohledně Hračky - mám dvě, tak bych ti jí mohla za nějaký menší peníz poslat :-) Ale chápu, že knihovna je knihovna.
  A perlička na konec - zítra (v pondělí) jdu na křest právě toho třetího vydání Hračky. Neskutečně se těším :-)
  Pak snad poreferuju :-)
  (PS: ty jsi na FB?)


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že sis recenzi přečetla :) Kniha se mi opravdu líbila a jsem ráda, že ses o ní zmínila. Jinak by mi ušla.
   O křeštu vím, ale bohužel mi to nevyhovuje časově a navíc je to pro mě dost z ruky. V Praze nikoho nemám a nevím, co bych tam pak dělala.. :( Ale tak strašně ráda bych šla.. Pak mi musíš napsat, jaké to bylo :)
   Na FB mám jen osobní profil, který už ale moc nevyužívám.

   Smazat
  2. Jeee, tak to je škoda, určitě by se dalo domluvit, že bys u mě mohla třeba přespat. Ale chápu, že se to nemusí hodit. Ja o něm vím skoro na poslední chvíli. A jak jsi se o něm dozvěděla? ;)

   Smazat
  3. Jéééda, něco takového by mě ani nenapadlo. Ale děkuji :) Mě napsali přímo z nakladatelství díky mé recenzi na Otroka. O to víc mě to mrzelo... :(

   Smazat
  4. Tak ty jsi byla ta druhá oslovená blogerka ;) Já si to myslela ;)
   Tím jsem i prozradila, jak jsem se o akci dozvěděla já.
   Byla jsem, viděla jsem, fotila jsem ;)

   Smazat
  5. Také jsi byla oslovená? :) Hrozně mě štve, že jsem o tu akci přišla, ale co nadělám. Pořád si říkám, že snad příště :) Doufám, že napíšeš nějaký článek, ať si počtu a dovím, jaké to bylo :)

   Smazat
  6. Ano také jsem byla oslovená, na základě toho, že jsem o Hračce mluvila (koupila).
   Článek chci mám v plánu, ale nebude to asi nic dlouhého :(

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)