sobota 23. prosince 2017

Recenze ✩ Bláznivé léto ✩ Tove Jansson

Autor: Tove Jansson
Originální název: Farlig midsommar
Přeložil: Libor Štukavec
Ilustrace: Tove Jansson
Grafická úprava: Michal Slejška
Nakladatelství: Albatros
Rok a místo vydání: 2011, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 196
Zdroj: moje knihovna
3. vydání
ISBN 978-80-00-02788-3

O knize:
Je léto. Muminkova maminka vyrábí muminkovi lodičku, tak jako každý rok. Jenže tohle léto je jiné. Je parné, až k nesnesení. A najednou se začne snášet popel. Chrlící hora v dáli se probudila, po tolika letech. Zvedne se vlna z moře a najednou je pod vodou celé údolí a vše, co je jim známé.

Muminci spolu se svými kamarády a novými přáteli se vydávají na cestu v novém domě, který okolo jejich domečku proplul. Začíná jim dobrodružství, které je ani ve snu nenapadlo. A co hůř, blíží se konec světa? Opadne voda a budou se moct vrátit zpátky do svého domu? A co všechna ostatní zvířátka? A chrlící hora, co se stane s ní?

Můj názor:
Bláznivé léto je další z několika příběhů o skřítcích muminech. Byla jsem na ně moc zvědavá a zároveň se těšila na další dobrodružství, neboť s nimi je to opravdu kolotoč. A navíc tu najdeme tolik zajímavých myšlenek a mouder, jako v žádné jiné knize ne. O to víc jsem byla natěšenější :)
„Často jsem se zabýval myšlenkou, že by bylo dobře podívat se někdy na místnosti svého bytu ze stopu místo z podlahy.“
„Chtěl bys…?“ zvolal muminek nadšeně.
Tatínek přikývl. Pak zmizel ve svém pokoji a vrátil se s nebozezem a malou pilkou.
Tentokrát se nám Šňupálek pozapomněl, nepřišel totiž jako každý rok začátkem léta. A muminkovi je to samozřejmě líto. A mě zase bylo líto muminka. Tak moc se na něj těšil. Ale nebýt oné hory, myslel by na něj déle. Neboť takové dobrodružství vyžene staré starosti z hlavy snad každému. Muminci, ale i jejich kamarádi, se poučí o nových věcech. Někdo najde sám sebe a někdo pookřeje. A ne všechna zvířátka jsou zatrpklá, jak se na první pohled může zdát.

Opět je to pěkně čitelné, stránky doslova utíkají. A nesmím opomenout Toviny kresby, neboť ty příběh opravdu pěkně doplňují. Zapadají do děje a některé situace opravdu úžasně vystihují. Kraťoučké počtení na pohodový den, na zpravení nálady, ale i pro rozveselení. Bláznivé léto vykouzlí úsměv na tváři snad každému. Je to dobrodružné, veselé, dojemné. Poznáme spoustu nových zvířátek a jinou krajinu, daleko za muminím údolí.

Toto léto je opravdu bláznivé. Vřele doporučuji!

Bodování:

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze, muminky jsem jako malá milovala a knihy o nich bych si hned přečetla. :))

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Tak si je přečti. Tyhle příběhy jsou prostě kouzelné a snad nikdy neomrzí :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)