sobota 16. prosince 2017

Recenze ⭑ Chtarč ⭑ Wm. Paul Young

Autor: Wm. Paul Young
Originální název: The Shack
Přeložila: Šárka Kadlecová
Obálka: Jana Šťastná
Nakladatelství: Knižní klub
Rok a místo vydání: 2005, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 256
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-242-2551-7

O knize:
Mackenzie neboli Mack, koncem prázdnin odjel se svými dětmi na týden tábořit do známého kempu v parku. Všichni si volno užívají, jsou veselí, poznají spousty nových lidí. Jednoho dne je však jeho nejmladší dcera Missy unesena a on udělá vše pro to, aby ji našel. Jenže, po vrahovy nejsou nikde žádné stopy.

Po třech letech najde Mack ve schránce papírek, kde ho Taťka žádá, aby zajel do oné chaty, kde byla pravděpodobně jeho dcera zavražděna. I přes váhání se vydává na cestu. Jenže co ho tam čeká? A právě v tu chvíli se mu zjeví Bůh, Ježíš a Saraju. Vtáhnou ho do svého světa a snaží odejmout Velký smutek z jeho beder.

Můj názor:
Knihu jsem objevila v knihovně, když jsem hledala jinou. Anotace vypadala zajímavě. Říkala jsem si: „Super, další thriller.“ K mé smůle jsem si přečetla jen začátek oné anotace a vypůjčila si ji. Na netu jsem pak zjistila, že je nábožensky založená. A průser byl na světě. Jako nevěřící jsem ji otevřela s velkými rozpaky.

Hned na začátku (v předmluvě) nás autor seznámí s Mackem, o kterém píše. Ono seznámení je zajímavé a více se dostaneme do problematiky a autor nám nastíní, co se jak stalo a vlastně i navnadí, jak to celé asi skončí. A hlavně se vkrádá myšlenka, jestli Mack vraha najde a co udělá, jestli se tak opravdu stane. 

Do asi 80 stránky jsem byla napnutá jako struna. Bylo to poutavé, až napínavé. Kdo by byl schopen ublížit jeho Missy? A podaří se ji najít včas? Podaří se jim najít únosce. Jenže pak přišel Bůh a bylo po napínavosti… Je pravda, že některé myšlenky byly zajímavé a něco mě nutilo to dočíst do konce, ale stejně bych tuhle myšlenku odmyslela a spíš bych se věnovala honitbě toho vraha…

Příběh je to zvláštní, je opravdu nábožensky založený. Přesto se mi četl rychle a lehce. Je pravda, že mi to přišlo přitažené za vlasy a neustále se vkrádá myšlenka, že je to celé postaveno na skutečné události. No opravdu, ty náznaky jsou do očí bijící. Ale po rozumové stránce je to samozřejmě nesmysl. Smyšlený příběh, který má takovou atmosféru navodit. Ale to si musí každý přečíst a udělat svůj názor sám. Na druhou stranu věřím, že pro nábožensky založené jedince a hledající víru a Boha, si přijdou na své.  

To, co se stalo Missy, je hrůzné a neskutečné. Neustále jsem si říkala, jak může někdo ublížit malému, nevinnému dítěti. Ale lidé jsou hyeny (a ta hyena to má aspoň v pudech).

Mack vzkazuje, že pokud se nám příběh nelíbil a jsme znechuceni, tak: „Omlouvám se…, ale především nebyl určený vám.“ Ok, v tu chvíli v knihovně jsem opravdu sáhla vedle a příběh nebyl určen mně. A netuším, jestli se v mém okolí nachází někdo, komu bych tuto nevšední knihu doporučila. Hodnotím ji průměrem, protože prostě větší kvality nedosahuje. Má spoustu zajímavých myšlenek a nad některými se opravdu pozastavíte. Ale celkově to bylo prostě... Nudné. Bohužel.

Bodování: 

4 komentáře:

 1. Zajímavá recenze, o knize jsem neslyšela a podle toho co píšeš, nejspíš také nejsem cílová skupina. :) Téma je ale rozhodně neotřelé... :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já také nejsem cílová skupina, ale vydržela jsem do konce a pak nevěděla, jestli to stálo za tu námahu :D Ale věřím, že někoho určitě zaujme :)

   Smazat
 2. Na to, že je to nejprodávanější bestseller a bla bla, tak knihu vůbec neznám. Si říkám, jakto? Nejprodávanější thriller a já ho neznám? No a pak, jak jsi psala, přišel konec anotace a já si řekla, co to sakra je :D Thriller s náboženským založením? :D Tak to fakt ne, děkuji, ale chápu, já si taky anotace nedočítám či je jen tak přeletím, tak bych se ani nedivila tomu, že bych si ji taky mohla omylem vypůjčit, kdybych na ni narazila. Jsi dobrá, žes ji přečetla...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já byla docela zděšená, ale pak jsem si řekla, že když už ji mám doma, tak to zkusím. A pořád jsem čekala nějaké rozuzlení, nějaku akci nebo prostě něco, co se thrilleru aspoň trochu přiblíží. Nebo se dozvím něco víc o Missy nebo jejím tátovi a jestli vraha opravdu najde a co se bude dít. Nakonec to bylo spíše o odpuštění a bla bla. Nechápu, jak může někdo něco takového odpustit, ale já vážně nepatřím mezi cílovou skupinu, takže...

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)