pátek 22. prosince 2017

Recenze ⭑ Vějíř lady Windermerové ⭑ Oscar Wilde

Autor: Oscar Wilde
Originální název: Lady Windermere's Fan
Přeložil: Milan Lukeš
Obálka a grafická úprava: Vladimír Vimr
Nakladatelství: Artur; edice D (svazek 116)
Rok a místo vydání: 2014, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 88
Zdroj: moje knihovna
ISBN 978-80-7483-022-8

O knize:
Mladá dáma, lady Windermerová, pořádá večírek na své narozeniny. Chce je náležitě oslavit, a proto pozvala spoustu významných hostů. Jenže téhož odpoledne se dozví hrůznou pravdu o svém manželi. Je to všechno pravda? A jak jí to mohl udělat? Rozjíždí se plno situací, u kterých by si mnozí nepřáli být. Trapné situace, ale i plné neuvěření, bolesti a těžkých rozhodnutí.

Britská smetánka 19. st. je předpojatá, a tak není divu, když prozrazení totožnosti jedné osoby by způsobilo tolik zmatku a odměřenosti. Zakládá si na mravnosti a je přesvědčena, že vše, co je nalinkováno, je správné. Ale je to opravdu pravda?

Můj názor:
Po dvou divadelních hrách Oscara Wildea jsem sáhla po další, tentokrát Vějíř lady Windermerové. Mé očekávání bylo veliké, neboť obě jeho hry mě nadchly a nemohla jsem se dočkat, co se v této drobné knížečce dočtu.

Nemůžu si pomoci, ale podle mě je tato hra naprostý skvost. Je tu spousta takového toho životního moudra. Něco, co Vás uchopí a už nepustí. Něco, co Vás chytne za srdce. Původně jsem si ji vzala sebou na cestu, abych si v buse ukrátila čas a protože je tak malinká. Teď po ní sáhnu kdykoli, kdy budu chtít uchlácholit svoje srdíčko a kdykoli se budu chtít "povznést". Protože v tomto duchu je kniha psána.

Co je důležitější? Štěstí matky, dcery, manžela, nastávajícího, případně nápadníka? Pravda nebo lež. Jenže lež se schovává za pravdu. A díky této knize pochopíte, že i malá lež nebo spíše pozměněná a upravená nepravda, je lepší než pravda. Ta bolest za to nestojí. A to zjistí i všichni zúčastnění, i když každý tu pravdu má z jiného úhlu pohledu. Jen my víme, jaká je skutečná pravda.

Tuto hru bych chtěla vidět na prknech. Jestli mě nadchl Jak je důležité míti Filipa, pak netuším, co pro mě udělala tato hra.

Pokud milujete divadlo a všechno s tím spojené, tato by Vám neměla utéct. Je vážně skvělá a mohu jen doporučit! :)

Bodování: 

4 komentáře:

 1. Pěkná recenze, zrovna nedávno jsem v knihovně na knihu koukala, nakonec jsem si jí ale neodnesla. :)) tak snad příště.

  OdpovědětSmazat
 2. Já jsem od něj četla akorát Obraz Doriana Greye, až bude víc času musím se pustit i do jeho divadelních her, protože si je dost lidí (včetně tebe) chválí.
  Přeji hezké svátky a krásný Štědrý den :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obraz je úžasná kniha a vlastně díky ní jsem si Oscara oblíbila. Prostě láska na první přečtení :D Určitě si přečti i jeho divadelní tvorbu, věřím, že nebudeš zklamaná :)
   Děkuji :) Také přeji krásné svátky :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)