středa 27. prosince 2017

Recenze ⭑ Zmizelá ⭑ Gillian Flynn

Autor: Gillian Flynn
Originální název: Gone Girl
Přeložila: Drahomíra Michnová
Obálka: Emil Křižka
Nakladatelství: Knižní klub
Rok a místo vydání: 2013, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 528
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-242-4109-8

O knize:
Když Nick jednoho dne přijde z práce domů, nenajde nic jiného než jen zpřeházený byt, zapnutou žehličku a otevřené vchodové dveře. Jeho manželka Amy zmizela a má o ni hrozný strach. Policie okamžitě rozjíždí pátrání, ale vše nasvědčuje tomu, že Nick vše nastražil a Amy zabil. Jak to ale dokázat, když dosud nebylo nalezeno její tělo? A co na to širá veřejnost? Jak se k tomu staví Amyini rodiče? A co se ve skutečnosti stalo?

Můj názor:
Strašně dlouho mi trvalo, než jsem Zmizelou konečně otevřela. Přece jen ji mám půjčenou už dva měsíce a já neustále dávala přednost jiným knihám. Asi ze strachu, jaká bude. Nakonec jsem ji četla přes týden a řeknu Vám, že to byl tak úděsný příběh, jaký jsem už dlouho nečetla...

Po pravdě jsem vůbec netušila, o čem je. Jen tušila, a to díky názvu knihy. Anotaci jsem nečetla, jen chválu na přebalu na zadní straně knihy. Je ale oprávněná? Dle mého ne. V žádném případě. Vůbec nechápu, co se komu na tom líbí a jak toto může být bestseller. Ale pojďme se na to podívat podrobněji.

Kniha se skládá ze tří částí. Kapitoly vypráví Amy a Nick. Zajímavé je, že se střídají, takže máme okamžitý pohled na určité záležitosti a prožitky z obou stran. První část knihy je tak nudná, že byste raději dělali neoblíbené činnosti. A tady musím podotknout, že to celé má 276 stránek! No není to děsivé? Pak to dostane jiný spád, vysvětlí se jedna skutečnost a dostane to jakýsi zajímavý odstín. Najednou chcete vědět, jak to nakonec skončí a jestli Nick splní svou výhrůžku.

Jenže pak to přišlo do starého známého útlumu a já se sama sebe začala ptát, proč to vůbec čtu. Obě hlavní postavy mi byly nesympatické, ba přímo protivné. Z Amy se vyklubala pěkná mrcha, která ještě dokázala překvapit. Ale nejsmutnějším na tom celém je, že jsem jí to ani za mák nevěřila. Nick byl zase takový jednoduchý prosťáček, který sebou nechal manipulovat. A ač měl několikrát vztek a v určitou chvíli bych mu věřila, že udělá něco nečekaného, opět stáhl ocas a jen nečinně přihlížel.

Amy bych přiřadila k takové té psychopatce, od které nevíte, co máte čekat a její klid Vám nahání husí kůži. Na rozbor by byla velmi dobrá. Takže toto musím autorce pochválit. Snad jediné, co se mi na jejích knihách líbilo, bylo psychologické rozebrání postav. A že tady to dokázala pěkně. Ale bohužel vůči celému příběhu je to nedostačující ...  
Jak někteří tušíte, knihu jsem si půjčila jen z "vědeckého výzkumu". Hodně se dočítám, že autorka spisovatelsky roste a já chtěla vědět, jestli je to pravda. Popravdě… Já tam žádný růst nikde nevidím. Jedna kniha je horší než druhá (snad jen Temné kouty, ty byly aspoň trochu napínavé) a žádný dokonalý příběh plný tajů a napínavosti a psychologie jsem v žádném nenašla. Ovšem Ostré předměty trochu té psychologické stránky měly. S jistotou tedy píšu, že se k autorce už nevrátím, ať vydá třeba dalších 50 knížek. Jen je to ztráta času a čtení je jen na vlastní nebezpečí.

Bodování: 

4 komentáře:

 1. Ty jede i o svátcích :-) chtěla jsem napsat, že jsme o svátcích nepřečetla ani řádek, ale to není vlastně pravda: přečetla jsem Vánoční koledu :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jo :D Ale tuhle recenzi jsem měla napsanou už dřív a jen ji nastavila. Jsem totiž netušila, kdy se k tomu dostanu a ejhle, ono se teď večer poštěstilo :) Vánoční koledu ti závidím. Taky se na ni chystám a vlastně díky Marcelce jsem si na ni znovu vzpomněla. To víš, já sklerotický člověk :D Tak dufám, že se k ní dostanu co nejdříve :)

   Smazat
 2. Pěkná recenze, na Zmizelou jsem se chystala, ale po přečtení anotace a ohlasů ostatních jsem změnila názor. A jak teď koukám udělala jsem dobře. :))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Hele, nechci tě ovliňovat. Spoustě lidem se líbila (a pořád nechápu proč :D) a já s Flynnovou mám asi všeobecnej problém. Třeba se nakonec zalíbí i tobě ;)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)