pondělí 1. ledna 2018

Ohlédnutí za rokem 2017

Je až k neuvěření, jak rychle ten čas letí. Máme tu další Nový rok a s ním spoustu dalších určitě úžasných dní, které budou plné radosti, úspěchů a zábavy. Ovšem, jak se říká: jaké si to uděláš, takové to máš. Nechci tu ale sýčkovat a proto bych ráda všem svým čtenářům (i těm náhodným) popřála všechno nejlepší do Nového roku a ať se Vám daří, vše vychází a ať jste veselí a splní se Vaše sny :)
Teď se podíváme na mé čtenářské úspěchy, které knihy mě zaujaly, které naopak nebo kolik jsem jich letos nashromáždila. A jako loni, tak i letos se nejprve podíváme na čísla. Za rok 2017 jsem přečetla 58 knih, což je o dvě více, než minulý rok. Ani nebudu počítat, kolik to je stránek (to nedělám nikdy) a stejně bych se asi nedopočítala :D Skoro všechny knihy byly pro mně novinkou. To znamená, že jen 5 knih jsem četla po několikáté. Což je si myslím docela slušné. Také bych se chtěla pochlubit. Vím, že pro někoho z Vás to bude nesmyslné, ale u mě je to něco nevídaného. Za celý rok jsem přečetla 6 e-knih! Ano, přesně tak. Přestože vlastním čtečku, raději otevírám klasickou knihu. Ale celkově 6x jsem si řekla, že tu svou krasotinku opráším :)

Nejúspěšnější bylo září, tento měsíc jsem zvládla 9 knih. Hned se 6 knihami to jsou červenec, říjen a listopad. A jak to bývá, měla jsem i slabší měsíce. Nejhůře je na tom leden únor, oba dva měsíce jsem přečetla jen 3 knihy.

Po důkladném prozkoumání žánrů jsem nejvíce přečetla románových knížek, a sice 16. Na paty jim šlapou fantasy příběhy se 14 knihami. Ale taky to možná bude trochu sporné, protože jsem sem zařadila hlavně Hraničáře, kterého jsem zařadila do dětské literatury a ta má 12 knih. Takže jistě chápete, že tyto dva žánry jsou vlastně dost stejné. No a s 9 knihami tu mám detektivky. Jako poslední, tedy jen s 1 knihou, je to humor, horor, sci-fi, román pro ženy, životopisné a historický román

V minulém roce jsem vůbec nevěděla o žádné knize, která by byla ta nej. Dnes je to však jiné. A mám jich hned několik. A ať už nedosáhly třeba plného počtu, svým působivým příběhem mi dokázaly utkvět v paměti a nejednou si na ně vzpomenu. Jako první musím zmínit Všichni jsme utkáni z hvězd, neboť tato kniha mě chytla za srdce, že na ni neustále vzpomínám a nejraději bych se na ni znovu vrhla. Dokonce jsem byla tak uchvácena, že jsem si od autorky objednala všechny knihy (ale to si určitě pamatujete :D). Další kniha, která se mi hrozně líbila a která mi utkvěla v paměti, je Nejmenuji se Miriam. Pak samozřejmě Dánská dívka, Vlak naděje, Dárek na rozloučenou, Nejsem jako vy, Ve sínu černých ptáků a Čas odejít. Jak vidíte, měla jsem opravdu dobrou ruku, protože všechny zmíněné knihy mě doslova pohltily.

Tentokráte zmíním knihy, které mě velmi mile překvapily. Jako první zmíním Hraničářova učně, protože John Flanagan vytvořil opravdu kouzelný svět a moc se mi příběhy s Willem, Horácem a Haltem líbily. Nejvíce snad Rozvaliny Gorlanu, Nositelé dubového listu a Čaroděj na severu. Dále to je Robert Bryndza s jeho Erikou Fosterovou. Tyto detektivky jsou tak dobře čtené a působivě napsané, že by klidně mohly vycházet v častějších intervalech s více stránkami. Pak mě mile překvapila Sylva Laurová. Toto je spisovatelka, které jsem se zčásti děsila a zároveň byla hrozně zvědavá. Četla jsem 3 knihy a každá je tak jiná, famózně napsaná a neskutečná, že se to čte samo. Ale chápu, že jsou určeny jen pro klíčovou skupinu a ne všem se bude její tvorba líbit. 
Nejvíce mě rozveselila kniha Deník fejsbukové matky, to je panečku něco. Těším se na další pokračování, pokud na ně někdy narazím. A co mě naopak zklamalo? I těch bylo docela dost. Jako první zmíním Bouřkovou sezónu, zde jsem byla opravdu nešťastná. Těšila jsem se na další příběh s Geraltem a dostalo se mi tak průměrného čtení, že jsem to skoro ořvala. Potom Gillian Flynn. Ani jedna její kniha se mi nelíbila a pořád nechápu, co je na ní tak dokonalého... A samozřejmě Manželé odvedle. Toto není ani žádný thriller, spíš jeho napodobenina. Nemůžu si pomoct, ale s tuto knihou to byla ztráta času. Ještě bych ráda zmínila Deník 1938 - 1945. Knihu nikam nezařazuji, jen bych ráda, aby se o ní vědělo, protože mě svým způsobem zaujala a občas si na ni vzpomenu.     

Co se týče nových knih, nakoupila jsem si jich docela dost. Hlavně teď ke konci roku :D Největší radost jsem měla asi z dětské knihy Kameny osudu. Pak až teď ke konci roku, jak jsem si objednala ten obrovský balík. Radost jsem samozřejmě měla z celého balíku, ale nejvíc jsem se pokochala s knížkou Všichni jsme utkáni z hvězd. Já vím, jsem prostě cvok :D Celkově mě jich doma přistálo tedy 35 a stálo mě to 4906,-. Z těch 35 jsem 6 získala díky spolupráci s nakladatelstvím Cosmopolis a 1 vyhrála v soutěži u Marcelky.

Ještě se podíváme do knihovny. Letos jsem chodila opravdu poctivě a když se podívám na články, zveřejnila jsem jich 9. Některé jsem ale sloučila dohromady, mám ten dojem. A to se mi dohledávat nechce, ale i ta devítka je hezké číslo, co říkáte?

Letos jsem se také zúčastnila dvou knižních výzev. Jedna je od Ells, která tuto výzvu pořádá už několik let a letos se určitě také zúčastním. Ta druhá byla Meziřádková výzva ze Světa mezi řádky. Tato byla hodně kreativní a obě dvě jsem si moc užila.

Tímto končím své neskutečné vychloubání a rovnou napíšu, čeho bych chtěla dosáhnout v tomto roce. Tak hlavně abych vybírala samé skvělé knihy, jako v tom loňském roce. Také bych se chtěla zúčastnit několika výzev. Znovu se zapojím do Knižní výzvy u Ells a pokud bude i letos ta Meziřádková, tak se budete mít na co těšit. Neskutečně mě totiž bavila. A pak se pokusím konečně poprvé zapojit do té z Databáze knih. Ještě nikdy jsem to nezkusila a neřešila, ale myslím, že je konečně ta správná chvíle :) No a nakonec bych ráda přestala tolik chodit do knihoven a konečně začala číst své knihy. Vím, že toto bude největší problém, protože se prostě znám :D Ale ráda bych to dodržela. Jo a ještě začít číst povinnou četbu. Loni jsem tu dala článek o své celoživotní výzvě, ale nepokročila ani s jednou jedinou knihou a ráda bych to změnila :)

To bude asi vše. Tak tedy. Všem Vám přeji to nejlepší do Nového roku, hodně štěstí, zdraví, lásky, pohody, spoustu skvělých knih a vůbec všech splněných snů, které si jen přejeme :)

8 komentářů:

 1. Do Nového roku přeju jen to nejlepší a spousty skvělých knih. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji :) Také přeji všechno nejlepší do Nového roku :)

   Smazat
 2. Parádní shrnutí v číslech...!
  Vyloudila jsi mi úsměv na tváři když jsem četla, že Vlak naděje a Dánskou dívku počítáš mězi Top knížky (pokud se nepletu, četla jsi obě na mé doporučení - tedy po přečtení mých recenzí), tak to je takové milé... :-)
  Jinak 35 přírůstků za rok je pěkné číslo. Tohle číslo bych chtěla v roce 2018 přečíst. Zkusím také spočítat kolik mi přibylo knih, nějak nemám představu. :-D A na shrnutí celého roku 2017 se teprve chystám...

  Přeji plno parádních knih a příběhů v nich! :-)
  Takže ať se daří, Ivet .)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obě knihy jsem četla díky tvým recenzím a jsem za to moc ráda :) Vážně mě pohltily a těším se na daší typy, kterými mě nadchneš :)
   Tak to se budu moc těšit, až si přečtu tvé shrnutí :) A 35 knih je parádní výzva :) Ať se ti povede a také přeji šťastnou ruku a samé skvělé knihy a vůbec i v tom osobním životě ;)

   Smazat
 3. Krásný článek :-) Sepsala si to moc hezky, já to sepsala spíše stručněji, přesto tvůj článek je mnohem mnohem lepší. Co se týče nových přírůstků - původně jsem to chtěla sepsat, ale pak jsem se na to vykašlala, protože jich bylo opravdu hodně a asi bych se z toho počítání zbláznila. Taky je lepší, když to zůstane před mým manželem utajeno :D :D Počet přečtených stran mi spočítala stránka goodreads.com, takže to bylo bez práce, počítat by se mi to taky nechtělo.
  Přeji spoustu krásných knižních příběhů v Novém roce 2018 a ať se ti vše daří :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Až se tu červenám :D Tvoje shrnutí jsem ještě nečetla, ale už se chystám a věřím, že bude taky skvělý :)
   Hele, určitě jsem to tu už někde psala, ale já mám takový speciální deníček, kam si všechno píšu. I své nové knihy. Takže moc velké dohledávání to není. Jen nalisuji, spočítám a je :D A na goodreads.com nemám účet (a s mou chabou angličtinou by to bylo nesmyslné...), takže bych musela vzít kalkulačku a na to už jsem líná :D
   Moc děkuji :) Stejně jako holkám, i tobě přeji spoustu skvělých knih a příběhů a ať jsou příští dny jen lepší a veselejší ;)

   Smazat
 4. Skvělé shrnutí. :) I tobě všechno nejlepší do nového roku. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Tobě také přeji všechno nejlepší do Nového roku :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)