pátek 12. ledna 2018

Recenze ✩ Lesy hrůzovlády ✩ Emily Rodda

Autor: Emily Rodda
Originální název: The Forests of Silrnce
Přeložila: Olga Machútová
Ilustrace na obálce: Marc McBride
Nakladatelství: Fragment
Rok a místo vydání: 2011, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 128
Zdroj: moje knihovna
2. vydání
ISBN 978-80-253-1168-4

1. díl ze série Deltora

O knize:
Království Deltora od všeho zlého chrání Kouzelný pás se sedmi kouzelnými drahokamy. Má tu moc, že si na ně netroufne ani zlý Pán stínů ze sousedství. Ale i on má své plány a své pikle kuje mnoho let. Proto jednoho dne na ně dolehne jeho zlo a království padne. Kouzelný pás je zničen a všechny drahokamy jsou roztroušeny po celém království. Na těch nehroznějších a nejděsivějších místech, kam se obyčejný člověk bojí jít.

Uteče mnoho let, když se teprve šestnáctiletý Lief dozví pravdu o svém otci a svém osudu. Osudu, který jeho otec už nemůže vykonat. A tak se vydává na dlouhou a nebezpečnou cestu. Se svým společníkem půjdou nejprve do Lesa hrůzovlády, kde přebývají nebezpečné bytosti a odkud ještě nikdy nevyšel nikdo živý.

Kolečka osudu se pohnula. Získají naši hrdinové všech sedm drahokamů a zaženou Pána stínů zpět do své nory?

Můj názor:
Už je to dlouho, co jsem tuto knížečku spolu s dalšími díly objevila v Levných knihách a nedokázala odolat. Netrvalo dlouho a sehnala jsem zbylé díly a konečně se mohla začíst. A jak se mi to dobrodružství líbilo?
I ta nejdelší cesta začíná teprve prvním krokem. 
Hrozně jsem se na ni těšila a mohu říct, že mě nezklamala. Je to sice psané pro děti od 9 let, ale dle mého vůbec nevadí, když se začteme i my dospěláci. Buď už když ji budete svým dětem předčítat nebo jen tak, protože chcete něco jednoduchého, roztomilého, hravého a pohádkového.

Tato knížečka je rozdělena do dvou částí. V té první se dozvíte, za jakých okolností se všechno to zlo stalo, v té druhé se dovíte, co naši hlavní hrdinové jsou ochotni udělat pro to, aby zlo bylo poraženo a Deltora se navrátila zpět do takové podoby, v jaké byla mnoho let ještě před tím. Ale všichni vědí, že je to nelehký úkol.

Děj je rychlý, dobře čitelný. Pro malé hlavičky vašich dětí to bude dobré čtení. Trocha toho děsu, napětí a hrůzy, jak prorokuje samotný název knihy. Podle mě by to mohlo být rozvedeno o trochu víc, přece jen by si to tento příběh zasloužil. Je to dobrý nápad. Ale já nejsem spisovatelka a Emily Rodda to prý psala pro své děti. Budiž jí odpuštěno :)

Fragment píše, že jsou v tom drobné prvky z Pána prstenů. Je to možné, ten drobný nádech to má (souzeno dle filmu). Mě to ale spíš připomnělo Dračí oči. Král a vlastně celé království je zrazeno někým blízkým a ten někdo čeká na figurku, i když každý má jiný plán.

Přesto přese všechno musím hodnotit kladně. Pokud chcete odpočinkovou literaturu, neváhejte a sáhněte po této knize. A nezapomeňte, že to je pro děti od 9 let. Kdyby se náhodou mezi Vámi našel někdo, kdo by prskal pro nedokonalost, málo rozvedený děj apod. Za sebe dávám 4 hvězdičky.

Bodování:

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze, dva díly Deltory jsem četla jako mladší a popravdě si moc nepamatuji o čem vlastně byly. :)) díky za připomenutí dětství. :))

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Mě tato pohádková série v dětství minula, ale jsem ráda, že jsem ji objevila :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)