čtvrtek 11. ledna 2018

Recenze ⭑ Není co ztratit ⭑ Rowan Coleman

Autor: Rowan Coleman
Originální název: Runaway Wife
Přeložila: Dana Chodilová
Obálka: Kateřina Ochmanová
Nakladatelství: Domino
Rok a místo vydání: 2015, Ostrava
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 416
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7498-098-5

O knize: 
Rose je mladá žena, která má vše, co by si mohla přát. Úspěšného manžela, šikovnou holčičku, velký dům, peníze. Jediné, co ji chybí, je štěstí a láska. Její manžel Richard je uzurpátor a manipulátor. Vše musí být perfektní a dokonalé a slovo ne neexistuje. Rose je psychicky na dně, a když to jednou večer dojde daleko, sebere všechny síly, Maddii a pár věcí a uteče. Richardovi přímo před očima. Jenže kam se vrtnout? Kam utéct, aby ji jen tak nenašel? A co když ji najde? Co jí udělá? Rose ví jedno: musí zatnout zuby a vybudovat si nový život!

Můj názor:
Moje třetí kniha od této skvělé autorky. Každá kniha je pro mě překvapením, protože nečtu anotace. Tuším ale, že to bude něco citelného, zásadního a bolestivého. Něco ze života. A taky že jo!

Hned na první stránce nás čeká dopis pro Rose od Frasiera. Je tajemný a moc nám neprozradí. Ovšem je v něm toho tolik, co Rose posílí. V prvních stránkách jsem byla jako na jehlách. Rowan Coleman nám přináší příběh plný bolesti, ale hlavně naděje. Vše nám servíruje postupně, veškeré situace z minulosti, které byly pro Rose zásadní a radostné či bolestivé nám přednese, když si na ně samotná Rose vzpomene. A když už tušíme, jaké to pro ni bylo hrozné, vyskytne se další okolnost a nejraději byste Richarda praštili.

Musím se přiznat, že si nedokážu takový vztah představit. Je strašné, když manžel poroučí své ženě a každým dnem, každou minutou jí dává jasně najevo, že je jen služka a měla by být vděčná, že má takový pohádkový život. Několikrát jsem si říkala, proč ženy, které toto prožívají, prostě neutečou. Ale ve skutečnosti je to ještě horší, než si my myslíme. Nechápu, kde Rose vzala tu odvahu a sílu, ale věřila jsem, že získá vytoužený klid a štěstí. O to horší to pro ni bylo, kdy měla Maddii s sebou.

Maddie je chytré děvče, které prožilo více bolesti, než by se pro tak malé dítě slušelo. Je jiné, než ostatní děti a musí to být někde znát. Její chování a upřímnost je pro někoho nepředstavitelné, ale pro ni je to normální. A přestože se jí spousta věcí nelíbí, brzy pochopí, co je pro ni a mámu nejlepší.

Rose ale není na vše sama. Pozná nové přátele a jejich přátelství bude brzy prověřeno a ozkoušeno, jestli opravdu stojí za to. Ale nejvíce jí pomůže její dávná kamarádka Shona, která se za ní rozjede. Rose a Shonu pojí podobný osud, ovšem Shona nemá tak pevnou vůli. Ona pořád věří a její pozdější situace byla více než jasná. Bohužel. Ale pro Rose udělá hodně. Abych řekla pravdu, tak mi byla ze začátku hodně protivná a nechápala jsem, jak se s ní Rose může bavit. Vždyť každá je úplně jiná. Ale jak je vidět, rozuměly si dokonale. Tato část mě trochu otrávila a mé nadšení opadlo…

Díky jedné pohlednici, kterou Rose před lety poslal muž, s kterým se viděla jen jednou, je občas veselá a dokáže myslet pozitivně. A právě tato pohlednice ji ponoukne k úprku. Je to docela nepředstavitelné a zvláštní, že se na základě pár slov vrhnete do víru neznáma a spoustu zážitků, ať už veselých nebo strašných. A ač v to Rose nevěřila, získala mnohem víc, než by si kdy pomyslela. Ona pohlednice je malovaná a její autor je muž, který také v jejím životě sehrál důležitou roli. Zprvu mi byl trošku nesympatický, ale pak mi ho bylo líto a jeho osud byl nevyzpytatelný. Věřila jsem, že konečně najdou sounáležitost a sblíží se tak, aby si byli už vždy nablízku. Bohužel jedna rána předchází druhou a i Richard se znovu přihlásí ke slovu…

Raději to ukončím, protože jinak bych psala dál a dál. Není co ztratit je naprosto úžasná kniha, která mě pohltila a nechtěla pustit. Těším se na další autorčiny knihy a vážně doufám, že nakladatelství Domino plánuje další a další překlady :)

Bodování: 

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze, knihy vypadá hodně zajímavě. Je děsivé, když si člověk uvědomí, kolik žen muselo být v takovéchle situaci a jak snadno se to může stát. Věřím, že je to hodně silná kniha. :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Právě. Sama autorka na konci knihy psala (jsem zapomněla napsat v článku :D), že se nechala inspirovat podle skutečných událostí na základě rozhovorů s těmi ženami. Děsivé... Je ale úžasné, že našly sílu a začaly bojovat :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)