neděle 11. února 2018

Recenze ✩ Infernum ✩ Mark Maria Kraft

Autor: Mark Maria Kraft
Originální název: Infernum
Přeložila: Emilie Harantová
Obálka: Jakub Karman
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2017, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 312
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0026-2

O knize:
Z Vltavy je vytaženo mrtvé tělo mladé ženy. Stín padne na jejího amerického přítele Sama, který ale tvrdí, že s tím nemá nic společného. Eva, mladá vyšetřovatelka, spolu se svým kolegou Jakubem, se tomu všemu snaží přijít na kloub. Kde je nakonec pravda? Evin šestý smysl jede na plný plyn a je jí jasné, že to nebude takové, jak se na první pohled zdá.

Moc je chtíč, kterého není nikdy dostatek. Své o tom ví i vyšší sféra z oblasti policie a politiky a jeden spřádá intriky na druhého. Kostky jsou vrženy a stačí drobná chyba a vše se zbortí jako domeček z karet…

Můj názor:
Infernum je poslední kniha, kterou mi nakladatelství Cosmopolis nabídlo ke zrecenzování. Trvalo mi to trochu déle, to přiznávám. Ale nakonec jsem se k ní konečně dostala a hlavně k napsání této recenze.
Každé zlo má svou příčinu.
Kniha je rozdělena na Sobotní noc, 15 kapitol a něco jako epilog A nikdy to neskončí. Každá kapitola obsahuje jeden den všech zúčastněných. Díky tomu máme skvělý přehled, co se v který den stalo a kdo kuje jaké pikle. A že tady jich je opravdu mnoho. Každá postava má své záměry a snaží se ze všeho vytěžit jen to nejlepší. Samozřejmě že pro sebe. A postav je tu opravdu mnoho. Přestože se příběh odehrával v Praze a tudíž tu jsou jen česká jména, neustále jsem se ztrácela a nevěděla jsem, kdo je kdo. Snad vyjma Evy a Olgy.

Každý den se ocitáme v životě několika lidí a poznáváme jejich myšlenky a vůbec, jakými jsou osobnostmi. S nimi jsme ale pouze chvíli, neboť každý tu má prostor a každý chce něco říci. Proto jsou některé "stati" opravdu krátké, třeba jen půl stránkové. A toto mě neuvěřitelně rušilo. Díky těmto krátkým útržkům jsem se neustále ztrácela a v tom množství postav jsem prostě nerozeznala, kdo je kdo, kdo má jaké záměry a kdo je na čí straně. Asi až v polovině kdy jsem byla konečně v obraze a i tak jsem byla tak trochu mimo…

Eva mi byla neskutečně nesympatická. Její osoba mi tak moc vadila, že prostě vím, že v normálním životě bych se jí vyhýbala. Je arogantní, náladová, namyšlená, vznětlivá, egoistická (což se u žen moc nevidí), až moc sebevědomá a promiskuitní. Snad ještě nikdy jsem neměla k žádné postavě takový odpor, natož k hlavní postavě. Některé její činy mi lezly na nervy a hlavně jsem je nechápala. Sice trochu chápu zdroj všeho toho, její dávná minulost a frustrace z toho všeho. Ale to ještě neznamená, že musí být taková mrcha.
Nedotknutelnost mocných a krvavé vraždy.
Závěr knihy jsem tak trochu očekávala a dost jsem přemýšlela, proč to Eva neviděla a proč se nechala tak ovlivnit. Ty zvěrstva, jaké byly napáchány, jsou opravdu strašné a pořád nerozumím, proč se jimi Eva nechala ovlivnit. Na druhou stranu už asi v polovině knihy jsem tušila, jaký je ve skutečnosti vztah mezi ní a Pavlem. To byla vážně tak blbá?

Bohužel musím konstatovat, že na to jak vysoké měla kniha očekávání a nároky, tak mě dost zklamala. Očekávala jsem nějaký kvalitní thriller, který mi vyrazí dech. Naopak se mi dostalo takového průměrného příběhu, který se sice četl dobře a rychle, ale prostě nedosahuje mým požadavkům. Snad jediné, co upoutalo mou pozornost, byl rozhovor mezi Evou, Olgou a Martinem, kdy řešili Heleninu vraždu. A to není moc hezké, to mi věřte.

Knihu hodnotím průměrem, protože není moc dobrá, ale přesto něčím málo překvapila.

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze, knihu jsem zaregistrovala, ale nijak mě nezaujala. A jak vidím, asi jsem o nic extra nepřišla. :))

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Tato kniha bude asi jen pro některé a mezi ty já bohužel nepatřím... Vážně jsem se na ni těšila, ale nakonec jsem byla dost zklamaná...

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)