úterý 27. února 2018

Recenze ⭑ Koralina ⭑ Neil Gaiman

Autor: Neil Gaiman
Originální název: Coraline
Přeložila: Ladislava Vojtková
Ilustrace: Dave McKean
Obálka: Universal Studios
Nakladatelství: Polaris
Rok a místo vydání: 2014, Frenštát pod Radhoštěm
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 168
Zdroj: knihovna
4. vydání
ISBN 978-80-7332-211-3

O knize:
Koralina je dívka, která se se svou rodinou o prázdninách přestěhuje do domu, kde všechny okna a dveře jdou otevřít a někam vedou. Až na jedny. Jedny dveře vedou na druhou stranu, do naprosto identického světa, kde každý člověk a každá věc má své určité místo. Až na jedno, její maminka s tatínkem jsou zcela jiní…

Můj názor:
Koralinu mi kdysi doporučila kamarádka, že je to naprosto úžasná a skvělá pohádka. Trvalo mi ale asi 4 roky, než jsem si ji konečně půjčila a s chutí se začetla.

Knížka je to droboučká, navíc obsahuje spoustu obrázků, takže se to čte ještě lépe a ony obrázky perfektně doplňují děj. Na začátku najdete autorovu předmluvu z roku 2011, na konci najdete fotky ze stejnojmenného filmu z roku 2009, menší doslov Neila Gaimana (Proč jsem napsal Koralinu) a úplně na konci rozhovor, kde se ho ptají, proč se holčička jmenuje Koralina a proč o ní vůbec začal psát. Všechno je to moc zajímavé, a přestože mě tyto rozhovory a doslovy a tomu podobné nikdy moc nezajímají (ale stejně je čtu), toto jsem dočetla s chutí.

Kapitoly jsou velmi krátké, písmo vcelku velké a jak jsem už psala, knížka obsahuje kresby, které skvěle zapadají do děje a děti si celý příběh lépe představí. Pro dětské hlavičky to bude trošku strašidelné a hodně napínavé. Vždyť Koralina ztratí rodiče, dostane se do neznámého a přece známého světa a velmi brzy zjistí, že je jen na ní, aby se zachránila a spolu s ní i další dětské duše a své rodiče. Velmi mě mrzí, že jsem se ke knížce nedostala jako dítě (trošku odrostlé :D), protože bych z téhle strašidelné pohádky měla úplně jiný zážitek. A věřte mi, že bych si Koralinu užila o hodně více.

Koralina je dívka, která ráda poznává nepoznané a ráda slídí a objevuje. Je nebojácná a velmi odvážná. Okamžitě jsem si ji zamilovala, pro tu její dobrodružnost, ale také smysl pro spravedlnost. Čarodějnice je pěkná podvraťačka a zákeřná a zlá. Vůbec jsem jí nevěřila, a když se s ní Koralina poprvé potkala, jen jsem hádala, jak se zachová. Přestože jsem naprosto přesně věděla, jak se Koralina zachová, stejně jsem zatajila dech a čekala, co bude dál. Neil Gaiman to píše tak poutavým a napínavým stylem, že prostě chcete víc a je Vám líto, že je po knížce. Závěr knihy je také velmi pěkný. Zprvu jsem nechápala, o co se Koralina snažila, ale ten nečekaný dozvuk byl kouzelný:)

Koralinu bych doporučila všem dětem i dospělým. Dětem se bude líbit napínavý příběh a dospělým neotřelý nápad (který je prý podobný Alence v říši divů). Já sama se moc těším, až se s knížkou začtu podruhé, se svými dětmi :) Jo a po přečtení knihy jsem měla neskutečnou chuť obejmout obě své kočky :) 

Bodování:

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze, pamatuju si dobu, kdy Koralinu četli a milovali všichni. :) Já se k nedostala, i když je pravda,že vypadá dobře a věřím, že dětem se líbí. :))

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Mě Koralina minula a dověděla jsem se o ní právě od té kamarádky. A vůbec nelituji, že jsem si ji přečetla. Je fakt pěkná :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)