úterý 13. února 2018

Recenze ✩ Město krys ✩ Emily Rodda

Autor: Emily Rodda
Originální název: The City of Rats
Přeložila: Olga Zumrová
Ilustrace na obálce: Marc McBride
Nakladatelství: Fragment
Rok a místo vydání: 2010, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 128
Zdroj: moje knihovna
2. vydání
ISBN 978-80-253-1170-7

3. díl ze série Deltora  – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Tentokrát se naši tři hrdinové vydávají do Města krys. Nebezpečného města, v kterém, jak jsou přesvědčeni, se nachází další drahokam do jejich kouzelného pásu. Čeká je další nebezpečná cesta. Dozvědí se plno věcí, které ale nemůžou změnit, ač by chtěli. Dozvědí se tajemství, které nemá nikdo znát. A jejich strach jim moc nepomůže…

Ale nejprve musí opustit území Thegan, té nejmocnější čarodějky. S její smrtí sice pominuly kouzla, která vyvolala, ale to neznamená, že na ně někde nečíhá nebezpečí. A její území je stále nebezpečné…

Můj názor:
Město krys je třetím dílem z Deltory, která je sice pro děti, ale tak moc mě uchvátila, že jsem neodolala a neodolám dalším dílům. Opět jsem, pro její jednoduchost, lehkost a čtivost, měla přečteno skoro okamžitě. Tento příběh se mi prostě líbí. Ale tento díl byl bohužel o trochu slabší. Ano, byl stále napínavý a dobrodružný. Ale něco mi tam chybělo. Něco, co nedokážu uchytit. Pojmenovat. Jako kdyby autorka ztrácela dech, najednou byla na konci svých sil a nedokázala plně vymyslet průběh děje.
„Zkrátka, může se stát, že lidé zapomenou na svou historii a slepě se řídí hloupými zákony, když se do takového prostředí narodí.“ 
Je pravda, že město Nenkris bylo zajímavé. Ten nápad byl vůbec úžasný. A Tom mi připomíná takového toho dobrého strejca, ale s vychcanou povahou. Přesto tomu chybí to kouzlo. A nejméně se mi líbil útěk od "nestvůr" (nebudu to rozepisovat, nechci prozradit víc, než je nutné). Toto vyřešení bylo slabé a rychlé. Popravdě jsem čekala něco více okázalého. Něco, co by mě pomyslně zvedlo ze židle. Ale jak jsem už psala, toto je zatím nejslabší díl a autorce asi chyběla určitá dávka fantasie.

Na druhou stranu si musím připomenout, že je to psané pro děti. Takže veskrze je to dobré. Nic komplikovaného, nic těžkého. Jednoduché, roztomilé a hlavně kraťoučké a rychlé čtení. Tato série se vyvíjí opravdu dobře. Takže pokud stále hledáte něco dětem, určitě neváhejte. Zaručuji Vám, že se jim Deltora bude líbit :)

Bodování: 

2 komentáře:

  1. Deltoru jsem v dospívání milovala! Dodnes mám všechny tři série doma. Ty druhé dvě jsou tedy trochu slabší, o tom žádná, i tak ale stojí za to :) A první série má to nejlepší rozuzlení, které jsem jako dítě vůbec nečekala!

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Na Deltoru jsem narazila až teď v dospělosti a docela mě mrzí, že jsem ji neznala jako dítě. Určitě byh si ji užila. Ale přesto i teď v tom vidím spoustu úžasného. Další dvě série jsem zatím nečetla, ale je to v plánu :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)