čtvrtek 12. dubna 2018

Recenze ⭑ Paganiniho smlouva ⭑ Lars Kepler

Autor: Lars Kepler
Originální název: Paganinikontraktet
Přeložila: Azita Haidarová
Obálka: Martin Pecina
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2011, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 509
Doporučená prodejní cena: 369,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7294-512-2

2. díl ze série Detektiv Joona Linna – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlého dílu!!

O knize:
Jedné letní noci najde rybář opuštěnou loď. Záhy zjistí, že na palubě je jen mrtvá dívka a zalarmuje policii. Nedlouho poté policie zjistí, že sestra mrtvé je se svým přítelem nezvěstná. Druhý den najdou ve svém bytě oběšeného muže, který ovšem svou sebevraždu nespáchal. Kdo za tím stojí? A jakou mají tyto dvě vraždy spojitost? Komu stálo za to to vše zakamuflovat a zmást tím policii?

Rozjede se nevysvětlitelná změť událostí. Policie má co dělat, aby tomu všemu přišla na kloub. Vědí, že Penelope je osoba, která jim může všechno vyklopit. Ale kde ji hledat? A hlavně, je ještě naživu nebo ji její vrah dostihl?

Jenže dopadením vraha to nekončí!

Můj názor:
I přes pochyby z minulého dílu jsem sáhla po pokračování. A asi jsem udělala dobře, protože jsem se začetla hned na začátku knihy. Bylo to poutavé, napínavé a nebezpečné. Hned na prvních stránkách se rozjede boj na život a na smrt. A nekoukejte na poslední stránky. Já si pak nadávala, protože jsem vlastně věděla něco, co jsem vědět nechtěla. I obsah může být závadný…

Jistý Ossian je psychicky narušená postava. Těch pár kapitol, co jsem četla, jsem nechápala, co to ksakru je. Ne jen že je naprosto vyšinutý, ale neskutečně mě štval. Scéna s ním je nesmyslná a nudná a akorát pohoršila můj celkový dojem na knihu :(

Nahlédneme do minulosti některých aktérů. Líbí se mi, že se tu minulost odhaluje pomalu, krůček po krůčku. Je to zajímavější a dodává to knize jistý šmrnc. Je čtivější a záhadnější. Navíc má větší smysl než první díl a víc jsem tomu všemu uvěřila. Z postav jsem ovšem nepochopila Disin postoj k Joonovi. Mátla mě a občas mi lezla na nervy a nechápala jsem její pohnutky. Na jednu stranu je z něj celá pryč a pak? Chtělo by to více propracovat.

Ještě bych se mohla zmínit… Už v prvním díle jsem si všimla, že vrah je něco jako superhrdina, kterého není lehké chytit a zastavit. Tady je to stejně. V menší míře, ale později mě to začalo nudit a říkala jsem si: co to je za chlapa? A nakonec Penelope mě také zklamala. Jasné, pomsta je pomsta, ale… Kam se poděly její zásady? Kam se poděla její morálka? Zde máme názornou ukázku, že v nouzi lehce pozměníte své myšlení, předsevzetí a přesvědčení.

O trošku lepší díl, než Hypnotizér, ale pořád má spoustu chyb. Přesto jsem na sérii nezanevřela, velmi brzy napíšu recenzi na Svědkyně ohně a při další návštěvě knihovny si plánuji vypůjčit Písečného muže.

Bodování:

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze, knihy od Larse Keplera vypadají vážně zajímavě. Plánuju si někdy v budoucnu knihy přečíst, a to i přesto, že nejsem fanoušek thrillerů a detektivek... :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Určitě mu dej šanci. Rozjezd je pomalejší, ale Svědkyně ohně mě hodně překvapila a věřím, že i ty další knihy mě nezklamou :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)