čtvrtek 5. dubna 2018

Recenze ⭑ Ráchelina kniha ⭑ Sissel Værøyvik

Autor: Sissel Værøyvik
Originální název: Rakels bok
Přeložila: Alice Týnská
Nakladatelství: Moba
Rok a místo vydání: 2015, Brno
Vazba knihy: e-kniha
Počet stran: 376
1. vydání
ISBN 978-80-243-7092-7

O knize:
Ella Sandová se po smrti svých rodičů vrací z New Yorku do rodného norského Bergenu, aby zařídila pohřeb a pozůstalost. Je to těžké, s rodiči nevycházela a vrátit se do domu, kde prožila své dětství, se jí nechce. Avšak brzy zjistí, že její rodiče měli v domku podnájemnici, starou paní Ráchel. Je si jistá, že jí dá okamžitou výpověď, aby mohla prodat dům, jenže ta ji požádá o sepsání jejího životního příběhu. Ella spíše ze slušnosti vyslechne kousek z Ráchelinýho dětství, aniž by tušila, jak moc ji ono vyprávění nadchne a hlavně změní. Celý její život se tím změní…

Můj názor:
Ráchelina kniha mě zaujala už při vydání, ale nikdy jsem si k ní nenašla cestu. Až nedávno se mi ji podařilo získat jako e-knihu a byla jen otázka času, než si k ní opravdu sednu. Teď lituji, že jsem tak neudělala hned, protože jsem se ošizovala o jedinečný příběh.

Autorku jsem doposud neznala, byla jsem napnutá, jaká bude nejen kniha, ale také jak to bude napsáno. Nutno podotknout, že mě ihned pohltila, protože příběh začíná zajímavě a Sissel nakousne jistou událost, která nás nabádá číst dál. A když se o slovo přihlásila samotná Ráchel, kniha dostala takový spád, že jsem nestačila zírat. Její vyprávění o rodině a následném přestěhování a pobytu v Norsku bylo hodně zajímavé. Doslova jsem se nemohla odtrhnout. Ale jak už to někdy bývá, i tady autorka polevila a dostalo to jednotnou linku. Ráchelin pozdější život byl sice zajímavý, ale už nedosahoval takových kvalit, dalo by se říci.

Na celé knize je skvělé to, že je prolínána dvěma ženami, jejich životními etapami a dozvíme se mnohé. Ella je mladá žena, která celý život něco postrádá, jen nemůže přijít na to, co to je. S rodiči vůbec nevychází a až jejich náhlá smrt ji přinutí vrátit se do Norska a zařídit pohřeb a vše ostatní. Příběh začíná smutně, přesto až teď najde ve svém životě onu chybějící část jejího já a dozví se dávné tajemství, které jí zamává. V podstatě jsem to celé čekala, byla jen otázka času, kdy se s tím Sissel pochlubí. Přesto se to četlo velmi pěkně a bylo to napínavé.

Také bych ráda napsala, že skoro každá kapitola začíná datem, takže se ihned orientujeme, kdo zrovna vypráví svůj příběh. Ella je vyprávěna v ich-formě, kdežto Ráchel v er-formě. To tomu také dopomůže.

Ráchelina kniha splnila mé očekávání. I přesto, že měla předvídatelný konec a já jen čekala na ono vyřčení a asi v tři čtvrtě knihy se dostala do stejné roviny. Moc se mi líbila, a pokud Sissel Værøyvik ještě někdy napíše knihu a bude přeložena, nebudu váhat ani minutu. Opravdu doporučuji :)

Bodování: 

4 komentáře:

 1. Pěkná recenze, kniha vypadá hodně zajímavě. Také jsem ji zaznamenala, ale zatím se k ní nedostala. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Třeba se k ní jednou dostaneš a budeš stejně nadšená :)

   Smazat
 2. Jsem ráda, že Tě Ráchelin příběh upoutal :-)
  Napsala jsi to moc hezky. To rozuzlení jsem také odhadla daleko dříve, než to Sissel prozradila, ale dalo se to z indícií čekat :-)
  Teď jsem si vzpoměla, že tuhle knihu někdo v září vyhrál u mě v soutěži - Hm? :-) Asi se taky k ní ještě nedostal/a :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kniha se mi moc líbila a jsem ráda, že jsi mi poskytla tu možnost, takže ti moc děkuji ;)
   Většinou jsem otrávená, když tuším rozuzlení ještě dřív než hlavní hrdinové, ale tady mi to vůbec nevadilo. Ba naopak, sem se to hodilo :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)