sobota 19. května 2018

Recenze ⭑ Prostopášný modlitební mlýnek ⭑ Arto Paasilinna

Autor: Arto Paasilinna
Originální název: Rietas rukousmylly
Přeložila: Markéta Hejkalová
Ilustrace na obálce: Jiří Slíva
Graficky upravil a obálku navrhl: Pavel Hrach
Nakladatelství: Hejkal
Rok a místo vydání: 2010, Havlíčkův Brod
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 160
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-86026-95-4

O knize:
Lauri Lonkonen pracoval jako projektový ředitel realitní kanceláře a právě ho pro jeho věk propustili. Jeho dlouholetý přítel, Kalle Homanen, je vynálezce a právě v tu chvíli vynalezl modlitební mlýnek. Lauriho zaměstnal přes marketing. Oba nadšeně vyrazili na cestu nejprve do Indie, kde hodlají svůj mlýnek propagovat. Jejich cesta pokračovala do Číny a Tibetu, do Lhasy, kam cestu původně naplánovali. Tady ovšem narazili na odpůrce a byli zatčeni.

Jak se z této šlamastiky dostanou? Vrátí se zpět do své rodné země? A uchytí se jejich modlitební mlýnek?

Můj názor:
Další z Artových knih, kdy můžete v klidu vypnout a nechat se unášet příběhem, který Vás pobaví i nahlodá otázkami, nad kterými byste normálně nepřemýšleli. Na tuto knihu jsem byla hodně zvědavá, a přestože měla slabší chvilku, tak mě nezklamala.

Zprvu jsem si říkala, jestli mě kniha bude bavit, ale četla se velmi pěkně a rychle. Oba hrdinové byli sympatičtí a vůbec začátek tohoto příběhu mě hodně pobavil. Ovšem pro Lauriho to veselé nebylo a věřte mi, že by to nechtěl zažít nikdo. Vlastně po celou knihu to je veselé a prošpikované takovými příhodami, že se až nestačíme divit. Samozřejmě že v normálním životě by se tolik věcí najednou normálnímu člověku nestalo, ale je to Paasilinna a on je tímto známý a umí v tom chodit.

Kalle neustále vymýšlí nové a nové vynálezy. Lauri mu je nadšeně schvaluje a společně plánují, jak bude vše skvělé. Bohužel je to jedna z nezáživných částí. Skoro všechno je technického původu a tomu já moc nerozumím, což je asi hlavní důvod, proč mě to nebavilo. A toto je právě ta slabší chvilka, ale věřím, že to bude jen můj problém :)

Paasilinna se tu zmiňuje o okupaci Tibetu, co Číňané dělají nebo dělají a nadhodil, proč se to asi děje. Díky dvěma hrdinům se navezl do čínské politiky a jejich smýšlení. A mě napadlo: proč se tak děje? Protože toho o tom moc nevím, rozhodla jsem se zjistit, proč se tak děje. Myslím, že pokud Vám některá kniha vnukne myšlenku, že něco nevíte a Vy si pak chcete rozšířit obzor, je to skvělé.

Knihu jsem četla už několikrát a stále mě baví. Člověk si odpočine, odreaguje, pobaví. A hlavně přijde na jiné myšlenky. Takže vřele doporučuji :)

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)