úterý 2. října 2018

Deset knižních dní // Deset skvělých knih

Přeji pěkný den, během mé neaktivity mě napadlo, že bych se mohla pustit do výzvy, která mě upoutala už hodně zpátky, ale až Melorry mě jí nadchla. Jako takové malé oživení a zpestření, co říkáte? ☺ 

Den 1: Deset skvělých knih
Jako první úkol mám napsat deset skvělých knih, jenže to bude obrovský problém. Protože kdo dokáže vybrat "jen" deset knih? A abych se neopakovala neustále dokola, protože jistě znáte mé oblíbence (Paasilinna, Oksanen, Wilde, Waltari, Jansson, Neomillnerová či Hamilton), rozhodla jsem se vybrat takové knihy, které mě uchvátily teprve v nedávné době. Je jedno, jestli to bude tři roky staré nebo nové, ale rozhodně to budou takové knihy, na které občas pomyslím a pokusím se vysvětlit důvod. Ještě než se pustím do oněch knížek, napíšu, že to není řazeno od nej po tu slabší nebo naopak. Všechny jsou si rovny, napsány tak, jak mě zrovna napadly a tím pádem jsem se je rozhodla i nečíslovat 

Šarlotin anděl - Denisa Martincová
Šarlotin anděl je kniha, kterou jsem četla docela nedávno a od začátku do konce mě velmi bavila. Má skryto mnoho moudra a názorů k zamyšlení a je tak úžasně podaná, že opravdu každého donutí se nad sebou zamyslet a snít, jaké by to bylo, kdyby svět byl takový, jaká byla Šarlota. Neboť její krása duševní hřála u srdce a věřte nebo ne, zatoužila jsem po takovém světě a snad se aspoň trošičku i já změnila v to lepší a silnější. A toto je vůbec to nejlepší, co nám knihy mohou dát. Naději, důvěru a seberealizaci. 

❀❀❀

Všichni jsme utkáni z hvězd - Rowan Coleman  
První kniha od anglické spisovatelky Rowan Coleman, která mě doslova vtáhla do příběhu a nehodlala pustit. Smutný příběh pln naděje a zároveň i štěstí (ale i bolesti), který se mi zaryl do srdce a ještě teď na něj docela často myslím. Protože ony dopisy byly srdceryvné, smutné, bolestné a dokonce jsem si i poplakala. Kniha, která ve Vás vyvolá plno emocí, kdy nevíte, na čem vlastně jste a věříte v lepší svět a neustále se ptáte, proč je život někdy tak krutý. Opravdu mnoho mi dala. 

❀❀❀ 

Bílá jako sníh, rudá jako krev - Alessandro D´Avenia
Jedna z dalších skvělých knih, která mě okamžitě napadla, je Bílá jako sníh, rudá jako krev. Na první pohled se nezdá být nijak dobrá. Přiznávám, že mě tenkrát ani moc nezaujala anotace a dlouho jsem se začítala. Ale pak jsem se dostala do euforie, z které jsem se nemohla vyprostit a knihu jsem doslova slupla. Ještě teď, dlouho po přečtení, na ni vzpomínám s jistou nadějí a takovou dávkou emocí, díky čemuž jsem pak chvíli mimo. Leo se zamiluje do dívky, která je vážně nemocná a hned je jasné, že to nemůže být trvalé. Ale ona naděje a odhodlání, které Lea pohání, v nás vyvolá plno emocí. Ke konci knihy jsem byla naměkko a opravdu, ještě teď na ni vzpomínám.  

❀❀❀

V plamenech - Rosamund Lupton
Tato kniha spolu se Sestrou od anglické spisovatelky Rosamund Lupton mě zaujala okamžitě. Má zajímavý námět, který je přes zmatený začátek velmi dobře podaný a napsaný. Vyprávění je zprvu zmatené a já se dost plácala, ale když se překoušete, dostane se Vám neuvěřitelného čtenářského zážitku, který Vás nenechá chladnými. Opět ve mě vyvolala plno emocí, spletité záhady a hádání, co se vlastně stalo a kdo za to všechno může a závěr byl těžký, neuvěřitelný a i zde jsem byla vedle a naměkko. Další kniha, na kterou občas pomyslím, na bravurně napsaný napínavý příběh, na neuvěřitelnou změť pocitů a hlavně nečekaný závěr.

❀❀❀ 

Dánská dívka - David Ebershoff
Kniha napsaná podle skutečné události. Dánský malíř Einar Wegener se převleče do dámských šatů jako model pro svou manželku, aby mohla dokončit obraz. Ani jeden z nich netušil, co se tím rozpoutá. V tu chvíli jako by přeskočil na jinou vlnu a od toho okamžiku se dokonale převtělí do těla ženy, začne si říkat Lili a je odhodlán se nechat přeoperovat. Když se nad tím zamyslíte, tak je to šílené a snad i nemožné. Na tu dobu určitě a všichni to připisovali jeho psychickému stavu. Ale co mě na tom nejvíc upoutalo, byla manželka Greta, která měla pochopení a snažila se mu vše usnadnit. Pomáhala mu a dál s ním žila, jako by to bylo zcela normální. Obdivuji takovou ženu, protože mnoho z nás by dalo ruce pryč, ale Greta byla úžasná ženská, která měla opravdu charakter a dokázala s tím dokonale žít. Už jen kvůli oné síle, kterou měla a Liliině odvaze a úsilí si musíte tuto knihu přečíst. Dodala mi spousty myšlenek k zamyšlení a dala zcela jiný náhled na onu problematiku. A hlavně ve mě vyvolala neskutečné množství emocí.

❀❀❀

My děti ze stanice Zoo - Christiane F.
Pro mne dlouho opomíjená kniha, která si ke mně přece jen našla cestu. Určitě ji nemusím představovat a určitě je povinnou četbou. Měli by si ji přečíst všechny děti na základní škole a na střední ještě jednou, aby pochopily, že drogy nejsou dobré. Christianu jsem si z podivného důvodu oblíbila, věřila jí a fandila, že se stane lepším člověkem a přestane se dále ničit. Její otevřená zpověď otevře oči opravdu hodně a věřím, že díky ní odradí spousty lidí.

❀❀❀

Hana - Alena Mornštajnová
Příběh odehrávající se v naší malé zemičce, který upoutal nejednoho čtenáře. I já chtěla vědět, jaká kniha ve skutečnosti je a jestli budu stejně nadšená jako všichni ostatní. Musím říct, že jsem se nemohla odpoutat a je to jedna z nejlepších knih od našich českých autorů, co jsem za kolik let četla. Strach, hrůza, naděje, zlo i faleš. To všechno tu najdeme, a přesto nechceme věřit a doufáme, že nám příběh dá i něco dobrého. A ona skutečně dala, jen v jiném smyslu.

❀❀❀

Čas odejít - Jodi Picoult
Od Jodi Picoult jsem přečetla hodně knih, ale tato mě oslovila nejvíce. Nic netušící čtenář, který zažívá zvědavost, trable a dovídá se spousty zajímavých informací ohledně slonů, jejich soužití a rodinných vztahů, když se mu dostane tak nečekaného, šíleného a ohromného zakončení, že nakonec sedí s otevřenou pusou a nechce tomu všemu věřit. Ano, i já toto zažila a věřte, že je to jedna z nejlepších knih a její zakončení mi dost často běhá v hlavě. Je něco takového možné? A mohlo by se stát, že bych prožila něco podobného? I jako nezávislý pozorovatel? Vyvstává mnoho otázek, které mi neustále běhají hlavou, a toto přesně na knihách miluji. 

❀❀❀

Krev elfů - Andrzej Sapkowski
Asi jediná fantasy, kterou tu představím. Kdybych tuto výzvu plnila zhruba před deseti lety, nebylo by tu nic jiného, ale dnes si raději přečtu pěkný román, který mi má do života hodně co říci. Tahle fantasy je ale jiná, hodně napínavá, čtivá, poutavá a dost často na Geralta s Ciri vzpomínám a hádám, kdy se za nimi zase vydám. Vlastně bych mohla zmínit všechny díly, ale Krev elfů je jedinečná. Po povídkových knížkách první opravdový příběh, kde se konečně vše rozběhne a my se vydáváme s Geraltem hledat a ochraňovat Ciri. Zbožňuji to. 

❀❀❀

Heroinové deníky - Nikki Sixx
Nevím, zda tuhle knihu vůbec někdo zná, ale já ji četla aspoň pětkrát. Ihned po vydání jsem neotálela a z veliké zvědavosti ji otevřela a byla z ní vedle jak ta jedle. Samozřejmě je tato kniha spíše pro milovníky úspěšné americké kapely Mötley Crüe, kterou jsem v té době dost poslouchala. Je vlastně jen o sexu, drogách a rocku a dost šíleném životní stylu jednoho baskytaristy. Ale já to četla jedním dechem a v otázce drog mám jasno. Nikki Sixx vydal pokračování, ale ta mi zatím leží ladem. Ráda bych se k ní ovšem vrátila, znovu zavzpomínala a následně přečetla Tohle bude bolet. Že mají Heroinové deníky úspěch svědčí fakt, že se po ní jen zaprášilo, po druhém vydání také a teď je skoro k nesehnání. Můžu doporučit všem, ale věřím, že ji spíše ocení fanoušci.

Deset knížek je za námi, já se jdu věnovat domácím věcem a za týden (snad) se zase uvidíme v dalším článku. Mám totiž v plánu každý týden zveřejnit jeden bod z této výzvy. A co se týče fotek, ne všechny vlastním, takže jistě chápete, že je velmi obtížné je znovu někde shánět jen abych je mohla vyfotit. Takže po celou tuto výzvu, ty které nevlastním, si zapůjčím z DK, tak jako vždy.

Mějte se krásně a já se pokusím mezitím napsat ještě jednu recenzi☺

4 komentáře:

 1. Jéé, ty ses do toho pustila? Skvělé. Taky jsem nad tím uvažovala, když The Mellory ze Srdce knih tyhle články postupně publikovala. Třeba nakonec ty mě přiměješ k tomu,a bych se do této výzvy pustila.
  Co se týče deseti knih...vybrala jsi samé zajímavé, z nichž jsem četla pouze Čas odejít a My děti ze stanice zoo (tu jsem četla už na střední a pěkně se mnou zamávala). V plamenech mám doma, ale stále leží netknutá, přitom Sestra a Dokonalé ticho se mi líbily. Trochu mě odrazuje ta tloušťka :D
  Hanu všichni chválí, přečíst si ji taky jednou chci, ale asi až opadne ten všeobecný boom, který stále trvá a snad nikdy neskončí :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jo, netuším, zda to zvládnu, ale jako výzva to je super :) Aspoň přijdu na jiné myšlenky. A pokud se do toho také pustíš, tak si ráda přečtu tvých 10 knih + ten zbytek :)
   Právě, My děti ze stanice Zoo je tak skvělá a děsivá kniha, že věřím, že spoustu dětí odradí. Se mnou tenkrát také zamávala. S V plamenech bych neváhala, ta se mi hodně líbila. Víc než Sestra (ta byla hodně slabá) a Dokonalé ticho jsem ještě nečetla, takže nemůžu soudit. A s Hanou to chápu, taky mám pár takových, které mě zaujaly, ale odrazoval mě ten boom. Pak jsem se k nim už nedostala, ale když těch knih je tak moc :D

   Smazat
 2. Paráááda! Vítej za prvé zpět :-)
  Nikdy mě tahle výzva úplně nenadchla k uskutečnění, ale možná - možná že přimhouřím očko, a popřemýšlím o ní :-)
  Bylo by to zajímavé i pro mne samotnou, co bych vybrala. Ale momentálně na to určitě není teď čas... V brzkých dnech je na pořadu dne, něco jiného, a opět zlomového (jen ne tak drasticky a smutně emočního jako začátkem prázdnin)...

  K tvým vybraným knihám - Šarlotin anděl! Tak to nepochybně. Pak jsem už četla jen Dánskou dívku, a také asi tuším, proč se ve tvém seznamu objevila. Všichni jsme utkaní z hvězd na mě čeká a zajímala by mne Hana :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Ještě to není 100%, ale snad teď budu mít více času a snad to tak taky bude vypadat :)
   Chápu tě, mě tenkrát poprvé také nenadchla a přišla mi nesmyslná. Taková nezáživná a hlavně jsem nevěděla, co bych vybrala za knihy já (a nevím to doteď :D). Ale až Mellory mě nahlodala, že by to nemuselo být špatné. A protože jsem čtenářsky i blogově neukojena.. :D
   Šarlotin anděl byl úplně první, co mě napadlo a nemohla jsem ji vynechat. To prostě nešlo. A nebýt tebe, nikdy bych na to nepřišla. Stejně tak jako Dánská dívka. Zbylé dvě určitě doporučuji. Sama jsem zvědavá, jak se ti knihy budou líbit :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)